Podłączenie sieci do internetu

0

Dzień dobry,

Mam 2 komputery podpięte kablem do switcha. Do switcha podpięty jest też serwer (Windows serwer). Nie mam dostępu do serwera (nie mogę się zalogować-brak hasła ).

Komputery muszą łączyć się z serwerem ale chcę też podłączyć te dwa komputery do internetu przez router dostawcy internetowego . Czy jedna opcja teraz to dokupienie do tych komputerów karty usb WiFi lub lan żeby były w dwóch sieciach, czy jest inna opcja?

Pozdrawiam

0

Co robi Ci za serwer DHCP, ten serwer na Windows serwer? On ma dostęp do netu?

0

Tak, z tego co się zorientowałem to ten serwer robi dhcp. On nie ma dostępu do internetu

0

Rozumiem to jest jakaś firma, nad serwerem jest jakiś opiekun / ktoś, kto to stawiał. Serwer ma jakiś sens do odegrania, i z jakiś powodów został postawiany tak, a nie inaczej.

0

Tak, niestety nie ma już nikogo kto opiekuje się serwerem. Nikt nie zostawił żadnej dokumentacji , nie wiem jak jest skonfigurowany serwer - tylko domysły. Obecnie rola serwera to baza danych i komunikacja pomiędzy komputerami przez działająca aplikacje (też brak wsparcia) . Dlatego też boję się ruszać serwera bo jeden zły ruch i przestanie działać program - a musi działać :)

0

Hasło możesz zresetować. Przy okazji pewnie warto by przeprowadzić aktualizację, backup itd.
Rozwiązanie na inżyniera nachamowa: jak masz adresy z puli np. 192.168.1.X to wpinasz router do tej podsieci, wyłączasz w nim DHCP i ustawiasz adres np. 192.168.1.250 ( taki żeby nie było konfliktów). Potem ręcznie w kompach wpisujesz adresy IP i podajesz bramę jako router, jeśli masz domenę na tym serwerze również to w adresach DNS wpisujesz jeden adres tego serwera i np. adres DNS googla czy tam dostawcy internetowego np. 8.8.8.8
Jednak ja bym rozważył jakąś ludzką konfiguracje co wiązałoby się na pewno z re konfiguracją tego serwera.

0

Dzięki, rozważę opcje inżyniera nachamowa. Wiem, że trzeba tutaj przekonfigurowac serwer, zabezpieczyć dane itp. Nie mam teraz na to czasu ani ochoty tego robić. Trzeba tylko szybko podpiąć internet do kompów i wydaje mi się, że opcja z kupieniem karty usb WiFi będzie prosta i będzie działać?

0

ok spróbuję. Jeszcze jednego nie rozumiem. W ipconfigu komputera były tam widoczne dwa wpisy na default gateway, dwa adresy 192.168.2.1 i jakiś inny , nie pamiętam. Dodatkowo jak podłączałem serwer bezpośrednio do routera to z poziomu routera widziałem ten serwer jako dwóch klientów - w jednym mogłem podejrzeć adres ip a w drugim nie... Czy coś to zmienia?

0

Co do ustawień kart w komputerach zrób może jakiś ipconfig /all i wklej tutaj. Bo kto wie co tam jeszcze ktoś poustawiał. Raczej bramę konfiguruje się jedną. Tym bardziej nie wiem po co ktoś miałby wpisywać drugą i bawić się z metrykami jak nie ma nawet netu w sieci. Z poziomu routera mogłeś widzieć np. adres IPv4 i IPv6 dla tej samej maszyny.
Generalnie raczej nic to nie zmienia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0