Rasberry pii jako tv box?

3

Przegrałem walkę z ogarnięciem czteroletniego tv boxa by współpracował z obecnymi serwisami. Siedzi na andku 4.4.2 i nic już tam nie idzie zainstalować nowszego. Niby jest to układ amlogic s805 ale żaden linux dla arm który miał to wspierać nie chciał bootować i tak 10h poszło "tam gdzie nie dochodzi światło".

Szukam więc czegoś co mnie znowu nie zaskoczy za 3-4 lata że nie mogę odpalić hbo czy netflixa bo masz za stary system, więc chce by był to sprzed który ma bezproblemowe wsparcie normalnych systemów, a nie androida, który po raz kolejny przypomniał czemu go nienawidzę. Po przejrzeniu rożnych opcji wychodzi, że najtańszym i najmniejszym (ma być to niewielki sprzęt) było by właśnie rasberry pii 4b. Kwestia czy tak jest rzeczywiście? Ma ktoś jakieś doświadczenia z robieniem czegoś takiego na tym układzie? Na necie sa rożne opinie. chciał bym by nie było problemów z obrazem (w tym w 4k) i dźwiękiem. Ewentualnie czy macie jakieś inne propozycje?

2

A stary laptop nie wystarczy ;) ?
Przez lata trochę sprzętów zostaje. Np. jeden lapek mam na stałe podłączony do TV...

Na Raspberry Pi 3 (pewnie i 4) można łatwo postawić retro-konsolę do gier.
Co do filmów, to nie próbowałem. Ale wiedz, że nawet jaki Ci coś się nie spodoba, to są takie alternatywne zastosowania dla Raspberry Pi, więc ze sprzętu będzie i tak pożytek :)

"Normalny" system do Raspberry Pi to by był Raspbian:
A czy uciągnie 4k... Pewnie zależy od kodowania ;)
Mi wystarczy 720p do znośnego oglądania, a 1080p to aż za dużo :D

0

@Spine: Właśnie jedyny stary lapek którego mam to jest w użyciu na co dzień jako wsparcie, więc tak czy tak bym musiał kupić. Tani używany lapek to był w sumie pierwszy pomysł, ale potem zacząłem drążyć temat kompów htpc/mini itx a na koniec doszedłem do rasberry. Niżej już nic ciekawego nie było :D Poza tym jest trochę problem z 4k netflixowym na starym sprzęcie. Z tego co wyczytałem są dość spore wymogi spowodowane zabezpieczeniami przed kopiowaniem, także by musiał być chociażby jeden z najnowszych procków w nim.

Edit. co do rasbiana to wiem, ale widzę, że typowo pod rasberry jest też libreelec, system typowo pod tv boxy https://libreelec.tv/raspberry-pi-4/ natomiast pewnie na początek został by rasbian bo nie wiem czy czasem nie strzeli mi do głowy robić na tym więcej niż tylko oglądanie filmów.

1

Jedyne sensowne rozwiązanie to mały Intel NUC. Mam od 3 lat z i5 ssd i 4gb ram. Wszystko chodzi. Zauważ, że tv boxy to głównie shit na androidzie tabletowym a na to np nc plus go nie ma bo dają na telefony i PC - na TV masz mieć satelitę. Po prostu zapobiegają tak wewnętrznemu kanibalizmowi, Rpi to płytka developerska i musiałbyś wszystko dorobić plus konfig a kostki intela maja to wszystko ootb a i retro konsole na tym dobrze chodzą, jakieś gierki na PC etc.

1

JA ostatnio odkrylem ze xbox sie wysmienicie sprawdza :P

1

Nie wiem jak nowe, ale testowałem kiedyś XBMC na swojej malinie 2.0 B (więc obecnie już wiekowe) i o ile film nawet FullHD chodził płynnie, o tyle można było osiwieć by do niego dotrzeć. Sam interfejs zajmował ~90% CPU (strach pomyśleć co w nim tak niewydajnego), responsywność i przechodzenie przez kolejne ekrany by w końcu wybrać film to jakby odpalić Quake na 386, dramat w 3 aktach.

Dlatego szukając odpowiedzi na swoje pytanie nie ograniczaj się tylko do pytania czy to odpali film, bo to jest wspomagane sprzętowo i może nie być z tym problemu. Spojrzałbym szerzej, czy używalność tego będzie przyjemna. Dla mnie nie była i dlatego pod rzutnik nadal mam podpiętego 12 letniego Della na WinXP - poza silnie spakowanymi .mkv radzi sobie ze wszystkim ;)

0

ja mam od paru lat na celeronie J1900 (płyta itx z wlutowanym prockiem bez wentylatora) + 4GB Ram + dysk SSD chyba 4GB a na tym KODI i śmiga

2

Obecnie za 150zł można na GB kupić takie pudełko z 4GB RAM-u i wg komentarzy odpala 4k: https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009426030395.html?1&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_GB_GB_daily_1002_191210_1575982565?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_GB_GB_daily_1002_191210_1575982565_t19

Sam kupuję raz na dwa lata sobie takiego chinola w okolicach 100zł (2GB RAMu) i wystarcza do FHD - podłączam tylko myszkę bezprzewodową. Kupuję co dwa lata nowy bo szkoda zabawy z próbą updatu Androida - ostatnio straciłem na tym kilka godzin a box i tak wstawał po reboocie w poprzedniej wersji. Czekam właśnie na dostawę tego oto: https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009980817435.html?wid=1433363&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_weekend_191122_1574418499_g77&eo=PJAEKYE4TP0LC8BC miałem poprzednią wersję na androidzie 7 i działała elegancko.

p.s. wiadomo że box od Xiaomi będzie lepszy, ale i droższy, przynajmniej 250zł

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1