Adapter USB-SATA i linux

0

Pytanko odnośnie sprzętu - a konkretniej adaptera USB-SATA. Planuję zamówić dysk SATA i dokupić do niego adapter USB-SATA żeby podłączyć ten dysk do portu USB 3.0.
Nie testowowałem do tej pory takiego rozwiązania i wolę zpaytać. Czy macie doświadczenie ze startowaniem Linuxa w takiej konfiguracji?
Czy BIOS/EFI będzie w stanie taki dysk rozpoznać prawidłowo i czy bootloadery typu Grub/Syslinux dadzą sobie z tym radę?

Czy możecie polecić jakiś taki adapter z własnego doświadczenia?

2

Ja mam parę takich adapterów, ale najfajniejszy z nich to coś takiego: https://www.mediaexpert.pl/stacje-dokujace-i-replikatory-portow/stacja-dokujaca-unitek-y-3026-dual,id-659770 - Stacja dokująca UNITEK Y-3026 Dual i polecam. Jest to, tak jak chciałeś, na USB 3.0, dodatkowo posiada fajną opcję klonowania dysków, która działa całkowicie autonomicznie, bez konieczności podpinania kompa.

A co do samego bootowania - nie widzę problemu. Jak się instaluje obecnie systemy? W 95% przypadków pobierasz obraz ISO, wypalasz na pendrive, a potem uruchamiasz kompa i system z takiego urządzenia. Pendrive, patrząc na to, jak komputer go widzi, niczym się nie różni od dysku HDD/SSD wpiętego przez przejściówkę na USB. Natomiast, moim zdaniem, o ile można tak robić w przypadku okazjonalnego korzystania, to jeśli chcesz pracować dłużej, to nie pracuj na USB, bo to kiepski pomysł i jeśli się da, to wsadź dysk "po bożemu" do środka.

EDIT
Jeszcze jedna uwaga/przemyślenie: Podane powyżej ozwiązanie wymaga zewnętrznego zasilania. Nie napisałeś tego, ale podejrzewam, że Twój dysk to będzie SSD, więc można go spokojnie zasilić z gniada USB (zresztą większość HDD 2,5" też dałoby radę). W takim przypadku lepszą opcją może być coś takiego:
screenshot-20191016094915.png

EDIT
Mam jeszcze coś takiego - https://www.komputronik.pl/product/457802/logilink-usb-3-0-sata-ide.html. Jest to bardziej uniwersalne, bo jeszcze można podpiąć IDE (jeśli ktoś ma jakieś stare dane/archiwa/backupy na takich dyskach). Wymaga także zewnętrznego zasilania, ale w odróżnieniu od pierwszego podanego linku, tutaj zasilania nie podpinasz do urządzenia, tylko do dysku.
screenshot-20191016102953.png

1

Polecam na czas instalacji podłączyć dysk normalnie (po SATA w środku komputera) i odłączyć inne dyski. Wtedy nie dość, że będzie szybciej, to jeszcze będzie pewność, że nie zostanie nadpisana tablica partycji z innego dysku. Ja raz tak się naciąłem. Miałem Windowsa na jednym dysku i instalowałem Linuksa. Nie dopilnowałem ustawień i instalator nadpisał mi boot sector na drugim dysku. O ile w Linuksie jest więcej możliwości konfiguracji, tak Windows do "siódemki" (nowsze nie wiem jak robią) nadpisywał MBR bez pytania o zdanie.

1

Czasami takie przejściówki nie działają (słabej jakości kabel, zrywa połączenie itp.), to też trzeba mieć na uwadze.

0

Z tym zasilaniem 2.5" hdd przez USB to ja byłbym ostrożny. Mam iTEK USB3.0>SATA i działa prawdiłowo ale tylko w porcie USB3.0. Po podpieciu pod 2.0 brakuje fazy ale nie na wszystkich dyskach. Bez problemu działa mi HGST 320GB/5400 ale gdy podepnę już HGST ale 500GB/7200 to głowica robi pyk, pyk, pyk i nie ma prądu. Podpinam pod USB3.0 i hula.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1