konfiguracja sieci - fedora

0

Witam chcę sprawdzić konfiguracje sieci i zapisać sobie jej ustawienia
w takim razie wchodze do katalogu:

 cd /etc/sysconfig

i chciałbym podejrzeć co jest w pliku network

nano network

problem polega na tym ze plik jest pusty ;D Prosiłbym o pomoc.. z tego co czytam z tutoriali powinny być tam informacje na temat tej sieci..

0

Nie znam się na sieciach, ale z tego, co widzę, we dwóch źródłach jest napisane, że:

Domniemywam z tego, że chodzi o to, że tam wpisujesz to, co Ty chcesz. Czyli – domyślnie nie musi tam być nic.

Ale to tylko moje domysły. Może podaj, w jakich tutorialach tak jest napisane, może da się ustalić, o co dokładnie chodzi.

1

Widzę, że jest tam dość enigmatycznie napisane "zawiera". Ja zazwyczaj staram się szukać w przypadku tak enigmatycznych stwierdzeń innych źródeł (raczej angielskich). Tak więc jeśli chodzi o moje zdanie, opierałbym się na słowie desired (pożądany) z dokumentacji TLDP lub Red Hata.

Jeśli zaś chodzi o konfigurację sieci konkretnie w Fedorze: jeśli nie przeszkadza Ci, że niektóre informacje mogą być przestarzałe, to możesz zobaczyć przewodnik po sieciach w Fedorze 25: https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/25/html/Networking_Guide/index.html

Podkreślam: Fedora 25 jest systemem (wersją systemu) od dawna niewspieranym *. Jeśli znajdziesz nowsze źródło, skorzystaj z niego zamiast tego (ja nie mogłem znaleźć).

Możesz także zajrzeć tu: https://opensource.com/life/16/6/how-configure-networking-linux


* UPDATE: A dokładnie Fedora 25 jest niewspierana od 12 grudnia 2017 r. (źródło).


UPDATE2: Do tego ten przewodnik po sieciach ma status tzw. szkicu (UPDATE3: zauważ różowy, ukośny napis "DRAFT" w tle głównego tekstu). ;) Jeśli chodzi o mnie, zazwyczaj nie przejmuję się takim statusem za bardzo – w razie wątpliwości szukam informacji gdzie indziej. Ale może Tobie robi to różnicę.


UPDATE3: Jeśli jeszcze chodzi o ten plik, to w dokumentacji Oracle Linux <- https://docs.oracle.com/cd/E37670_01/E41138/html/ch11s02s04.html jest napisane, że:

The /etc/sysconfig/network file specifies additional information that is valid to all network interfaces on the system.

Jakkolwiek słowo "additional" można rozumieć na kilka sposobów w kontekście Linuksa (więc też jest enigmatyczne), to w połączeniu z powyżej podanymi źródłami TLDP i Red Hata można, tak myślę, domyśleć się jego znaczenia.

Co jednak ciekawe, w innym miejscu konfiguracja Red Hata mówi, że w tym pliku (na ich systemie, nie na Fedorze!) powinno coś być <- https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/6/html/deployment_guide/ch-the_sysconfig_directory#s2-sysconfig-network – cytat:

By default, it contains the following options (...)

By być pewnym, czemu u Ciebie – na Fedorze – nic nie ma, trzeba by znaleźć podobną dokumentację dla Fedory...


UPDATE4: Poprawiam się – po przeczytaniu zawartości tej sekcji w dok. Red Hata wygląda na to, że może w niej chodzić o to, że "może zawierać", a nie że "zawiera".

0

kurcze.. teraz juz sie sam pogubilem :) Może napiszę fragment zadania ktory do mnie nalezy mianowicie:
"Sprawdz konfiguracje sieci i zapisz sobie jej ustawienia. Następnie zatrzymaj działanie sieci i skonfiguruj sieć ręcznie używając wyłącznie polecenia ip z odpowiednimi opcjami, przypisując intefejsom sieciowym te same adresy oraz ustawiając w routingu tę samą bramę. Sprawdz poprawność ustawień oraz poprawność tej kofiguracji"
Mozliwe ze szukam w złym miejscu i tu nie chodzi nawet o katalog sysconfig, Nie sądziłem, że początek nauki z usługami sieciowymi sprawi mi od razu tyle problemow :)

0

Sprawdz konfiguracje sieci i zapisz sobie jej ustawienia.

Informacja zbyt ogólna. Poproś osobę, która dała Ci to zadanie, o uszczegółowienie (jeśli masz możliwość).

Następnie zatrzymaj działanie sieci

Informacja zbyt ogólna. Jak wyżej. Które konkretnie usługi powinny być zatrzymane? Dostęp do których portów / za pomocą których protokołów uniemożliwiony?

skonfiguruj sieć ręcznie używając wyłącznie polecenia ip z odpowiednimi opcjami, przypisując intefejsom sieciowym te same adresy oraz ustawiając w routingu tę samą bramę

W celu wykonania tego fragmentu zadania (zakładając, że powyższe dwa albo już ogarnąłeś, albo nie mają na niego wpływu), zacząłbym od man ip. Ewentualnie od jakichś samouczków, które mówią o tym poleceniu (jeśli nie lubisz czytać tak skondensowanych informacji, jakie są w man linuksowych).

Sprawdz poprawność ustawień oraz poprawność tej kofiguracji

Informacja zbyt ogólna. Jak wyżej. Poprawność sprawdza się względem czegoś. Chyba że chodzi po prostu o wyświetlenie ustawień?

1

Pewnie nic Ci to nie pomoże (jak poprzednio :) ) ale podany przez Ciebie plik etc/sysconfig/network jest pusty (jest tam tylko coś w stylu "# Created by anaconda"). Sprawdzałem na Fedorze30 która łączy się kablem ethernet z modemem kablówki.

1

W kwestii konfiguracji sieci na Fedorze możesz zobaczyć man nmcli. nmcli jest narzędziem, które kontroluje usługę NetworkManager. Zaś usługa NetworkManager jest główną usługą odpowiedzialną za konfigurację sieci na Fedorze. Więcej informacji: https://fedoraproject.org/wiki/Tools/NetworkManager


UPDATE: Gdybyś w razie chciał poznać dokładnie tę usługę (poza przydzielonym zadaniem), możesz zacząć od tego: https://fedoramagazine.org/networkmanager-1-0-released/ :) Dalej znalazłem to: https://fedoramagazine.org/networkmanager-changes-improvements/

0

a może jeśli chodzi o sprawdzenie konfiguracji sieci to moge to zrobic z poziomu desktopowej zamiast termianala? Co myslisz?
https://naforum.zapodaj.net/f2c3d9023291.png.html

0

Jak napisałem wyżej, ja się na sieciach nie znam. Nie mam więc porównania, czy da się to zrobić łatwiej w terminalu, czy w GUI.

Jeśli miałbym mówić za siebie, to wybrałbym GUI, jeśli bym wiedział dokładnie, czego potrzeba. Interfejs CLI (terminalowy), moim zdaniem, daje na Linuksie więcej możliwości (opcji, widoków itp.). Z jednej strony daje to prawie pewność, że jeśli coś można zmienić, to znajdzie się odpowiednią opcję / konfigurację opcji. Jednak czasem można pogubić się w nim.


PS. Dla doprecyzowania: wiele razy miałem taką sytuację, że niby wiedziałem, czego chcę, ale okazywało się, że tego nie ma w GUI tam, gdzie powinno być. Jeśli wiesz, czego chcesz, możesz wtedy od razu przejść do CLI i szukać tam. Jeśli nie – zaczynasz się denerwować "taka prosta rzecz i nie zrobili dla niej interfejsu GUI!", a potem okazuje się (po poznaniu tej rzeczy głębiej), że to Ty nie wiedziałeś, że to po prostu jest zbyt skomplikowana rzecz, by umieszczać ją w GUI.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1