Czy w przypadku skladania PC warto doplacac do obudowy?

0

Tak sie zastanawiam czy w przypadku skladania nowego PC warto dokladac do obudowy czy np. takie cos spokojnie wystarczy i lepiej dolozyc do innych podzespolow ?

https://www.x-kom.pl/p/173976[...]mputera-zalman-z1-usb-30.html albo taka: https://www.x-kom.pl/p/381990[...]um-rg4-pure-black.html#Opinie

Moje wymagania: czarna, nieprzezroczysta, im mniej swiatelek tym lepiej.

Ew. Czy sa jakies obudowy godne polecenia nie kosztujace fortuny ale ktore beda ciche ?

2

Moim zdaniem to obudowy mają jedynie znaczenie w przypadku gadżeciarzy/ludzi, których kręci mruganie, szybki, chromy i inne efekty. Nie twierdzę, że to jest coś złego, ale sam tego w ogóle nie rozumiem. Dla mnie obudowa jest czarną skrzynką, która ma po prostu gdzieś stać i trzymać wszystko razem ;)

Nie ma sensu kupować najtańszego chińczyka za 40 złotych, ale moi zdaniem to, co podałeś jest zupełnie OK. Jeśli masz możliwość to dotknij ją, zobacz czy jest wykonana ze sreberka po czekoladzie, czy z trochę lepszych materiałów, czy jest dobrze spasowana, nic nie stuka itp. A tak poza tym to może poszukaj jakiejś obudowy Dell/HP/Lenovo z demobilu. Z własnego doświadczenia powiem Ci, że są one znacznie lepiej wykonane, niż większość typowych obudów, są znacznie cięższe, nic nie stuka czy wibruje, często mają fajnie rozwiązane kwestie montażowe (np. zamiast śrub, do otwarcia masz jakiś zamek/zatrzask). I często są cichsze. Sam mam w domu Lenovo E30 (chyba ten model.. aczkolwiek zawartość i tak nie pokrywa się z tym, co było pierwotnie wsadzone do obudowy). Ma ona 3 wentylatory, przez co jest zapewniony przepływ powietrza, każdy się powoli kręci i przez to praktycznie niczego nie słychać podczas pracy.

Jeśli zależy Ci na ciszy, to zamiast montowania 1 dużego wiatraka na procku, zostaw tam normalny wentylatorek, ale z przodu daj wiatrak nadmuchujący, a z tyłu 1 albo 2 wyciągające.

1

Ten zalman już trochę staroć, ale jak Ci sie podoba. Osobiście preferuje obudowy mocno przewiewne jak https://www.x-kom.pl/p/482018[...]a-silentiumpc-signum-sg1.html, mam taka tylko że z oknem. W środku dość sensownie wszystko ułożone, sporo miejsca na okablowanie. Wybierałem miedzy tym a regnum które wrzuciłeś. Bardzo podobne obudowy różnica taka że w signum w zasadzie wsadzisz tylko wentylatory 120mm. Jak wyżej jeśli nie jesteś gadżeciarzem to nie ma wiekszego sensu bawić się w jakieś wymyślne obudowy z tysiącami ledów ;]

0

Moim zdaniem jeśli składasz zestaw który może się bardzo grzać to obudowa może mieć znaczenie (ilość miejsca na wentylatory czy chłodnice). Wiem że są osoby które dodatkowo kupują i wkładają maty wygłuszające, ale opinie o tym są różne. https://www.x-kom.pl/g-5/c/242-wyciszanie-komputera.html
Większa obudowa to łatwiejszy dostęp do podzespołów, być może w przyszłości ułatwi jakieś modernizacje.

1

Obudowa z dobrej jakości, grubej, dobrze zespolonej blachy tłumi wibracje od wentyli, niby nic, ale w nocy jak cisza w domu to każdy dźwięk słychać i niektórym przeszkadza.
Dodatkowo przemyślane umiejscowienie otworów montażowych i wentylacja też poprawia tempy i można zjechać z prędkości wentyli.

2

Mam tego Zalmana, kiedys jak oparlem sie lokciem to od razu sie zrobilo wgiecie no i nie sprawia ona wrazenia zbyt solidnej

3

Warto dopłacać do obudowy i nie chodzi o gadżeciarstwo o którym pisze @cerrato, tylko o przepustowość powietrza, ilość miejsca w obudowie i możliwości montażu chociażby wentylatorów 140mm lub odpowiednio dużych chłodnic. Poza tym czasem powiesz, że dopłacasz do obudowy a wychodzi, że ta tańsza ma jeden wentylator w zestawie i to jeszcze bez regulacji a droższa 3 i na pwm.

Zalmana omijaj z daleka, to jest szrot, wentyle głośne, wszystko się grzeje, chłodzenie do kitu, obudowa dobra dla komputera biurowego.

spc rg4 jak jak najbardziej poradzi sobie ze średnio-niższej klasy bebechami powiedzmy tak do 5k. Co do ciszy to tak średnio, w walce o każdy db wydaje się na obudowę minimum 400zł i do tego dorzuca wentyle od bequita silent wingsy 3 bo obecnie to najcichsze wentyle na rynku. Dlaczego takie ceny? Grube blachy + maty wyciszające a przy tym układ taki by podzespoły nadal się nie grzały.

1

Mam podanego przez Ciebie Regnum i bardzo sobie chwalę. Cichutki, nie kurzy się jakoś szczególnie, chociaż wiadomo, że czasem trzeba w środku ogarnąć (ja to zrobiłem na razie raz - po roku :P).
No i nie ma miliarda lampek.

1

Warto zapłacić za obudowę więcej, jeśli wiąże się to z grubością blach i przewiewnym układem. Ciężka obudowa jest bardziej odporna na wibracje i cichsza. Te kosztujące koło stówki często są tak giętkie, że gną się w rękach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0