2 systemy na dwóch dyskach + pytanie o Linux Server i Dockera.

0

Jakoś bardzo obeznany w temacie nie jestem, więc możliwe głupie pytania.

  1. Jeśli chce mieć 2 systemy operacyjne, to dobrym rozwiązaniem jest używanie dwóch dysków, jeden na każdy system? Czyli w praktyce SSD 512 na W10, a 128/256 na Linuxa. Akurat nie zależy mi na tym, żeby wszystko było zainstalowane na jednym dysku. Jeśli tak zrobię, to mogę mieć włączony tylko jeden system w danym momencie, a jednak zależy mi na tym, aby łatwo móc się przełączać między nimi. Co powinienem zrobić, czy oprócz maszyny wirtualnej jest jakiś inny sposób? Kiedyś trochę się tak bawiłem poznając system, ale bardzo VB zamulał, a nie powinien, stąd mam lekkie obawy.

  2. Do czego służy Docker tak na chłopski język? Załóżmy, że używam W10, ale potrzebuję skorzystać z programu, który jest tylko na Linuxie. Widziałem, że Docker rozwiązał ten problem, albo w filmie czegoś nie zrozumiałem. To samo w odwrotną stronę, jeśli ciężko jest coś zainstalować na Linuxie, można to zrobić w Dockerze.

  3. Po co ludzie używają Linux Server. Co dzięki temu można osiągnąć w jakiejkolwiek kwestii? Bo słyszałem, że można na nim coś hostować, w kwestii bezpieczeństwa typu proxy, czy to serwer dla aplikacji. Nie wiem ile z tego to prawda, ale z czym się to je? Przydałoby się tu porządne wytłumaczenie tak z kilka przykładów.

  4. Nawiązując do pytania pierwszego, jakieś zamienniki dla VB?

Możliwe, że dojdą jeszcze z czasem jakieś pytania, chwilowo dziękuję.

0

1 Jest jeszcze Linux subsystem for Windows 1 lub 2 (beta) - czyli Linux w mega lekkiej VMce prosto od M$

2 Głównie narzędzie ułatwiające i przyśpieszające stawianie / przenoszenie środowisk aplikacji wraz z samą aplikacją

Oczywiście nikt Ci pewnie nie broni robić innych rzeczy dockerem.

3 ?

1

Jeśli chce mieć 2 systemy operacyjne, to dobrym rozwiązaniem jest używanie dwóch dysków, jeden na każdy system? Czyli w praktyce SSD 512 na W10, a 128/256 na Linuxa. Akurat nie zależy > mi na tym, żeby wszystko było zainstalowane na jednym dysku. Jeśli tak zrobię, to mogę mieć włączony tylko jeden system w danym momencie, a jednak zależy mi na tym, aby łatwo móc się przełączać między nimi. Co powinienem zrobić, czy oprócz maszyny wirtualnej jest jakiś inny sposób? Kiedyś trochę się tak bawiłem poznając system, ale bardzo VB zamulał, a nie powinien, stąd mam lekkie obawy.

  1. Możesz zainstalować systemy jak chcesz. Instalujesz system per partycja, nie dysk fizyczny ;)
  2. Docker umożliwia tworzenie kontenerów, a nie maszyn wirtualnych. Różnica? Dzieli część zasobów z systemem hosta, dzięki czemu zużywa toto mniej pamięci, ale najlepiej chodzi na linuxie. Zasadniczo Docker to narzędzie, dzięki któremu sobie "postawisz linuxy" ;)
  3. Chodzi Ci o to czemu ludzie korzystają z linuxów jako serwerów? Linux jest tańszy niż Windows nieskończenie wiele razy (debian, ubuntu etc.) albo daje dobre narzędzia, za które warto zapłacić i jest szybszy (redhat).

Zamienniki dla VB (VirtualBox jak mniemam): jest VMware, ale trudno mi się wypowiedzieć - nie korzystałem. Docker for Windows nie wymaga VBoxa, Docker Toolbox tak (nowe i stare podejście do Dockera). Oba mają problemy ;)

0
  1. dual boot na 1 czy 2 dyskach / partycjach używam wtedy gdy chcę mieć 100% wydajność w obu systemach
  2. dockera używam gdy chcę odpalić Linuksa w Windows (emulacja basha) lub chcę na chwilę do testów odpalić jakiś serwis a potem mieć czysty system (baza danych, serwer aplikacji)
  3. VMki używam w podobnych przypadkach do dockerówych, z tym że bardziej wtedy gdy chcę mieć GUI (IDE, Jupyter Notebook, Octave)
  4. Vagranta używam jak chcę móc łatwo stworzyć i skasować całą VMkę jednym poleceniem - patrz https://github.com/vpiotr/vagrant-projects
  5. Windows używam do gier AAA, czasami Visual Studio i od czasu do czasu oprogramowania komercyjnego (typu drukarka etykiet)
  6. Linuksa jako desktopa i serwera MPI - do programowania, internetu, nauki, grania w lżejsze lub zportowane gry (Steam, GOG, C&C TW, RA, szachy)

WSLa nie używałem, ale z tego co widziałem na filmach do lekkich to rozwiązań nie należy.
W trakcie jednego z etapów instalacji prezenter zainstalował równolegle całego Linuksa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1