DDR2 tylko dla AMD albo tylko dla INTEL?

0

Cześć. Odnawiam starego grata i obok SSD chcę zmienić pamieć. Obecnie mam DDR2 4 GB 400 mhz. Płyta z chipisetem intela pozwala na max 8 GB, więc chcę dokupić kolejne 4 GB. Przeglądając oferty, spotkałem się z koścmi "tylko dla amd". Ludzie na forach piszą różne rzeczy na ten temat. Pomoże ktoś?

1

Wątpliwe by nie działało. DDR2 to branżowy standard, a nie coś ograniczonego tylko do AMD czy Intela. RDRAM był tylko dla Intela, bo tylko Intel to obsługiwał, ale DDR2 jest obsługiwane przez różnorakie urządzenia. Z drugiej strony pamięci mają np specjalne tryby pracy (typu XMP2) które mogą działać na pewnych płytach głównych (bądź kombinacjach płyt głównych i procesorów), a na innych nie, przez co np pamięć reklamowana jako XXX MHz może działać jako YYY MHz przy braku obsługi specjalnego trybu pracy.

PS:
Nie jestem jednak do końca pewien. Wszystko się może zdarzyć i nawet może być DDR2 działające tylko z AMD. Znalazłem jakieś posty w Internecie gdzie było napisane, iż AMD sobie lekko zmodyfikowało protokół i zwiększyło adresowanie o 1 bit w pewnym miejscu.

0

Kupię sobie jakąś "małą" kość i przetestuję.

0

Najlepiej dołożyć te 5zł i kupić jakieś znane, markowe kości, bo potem i tak stracisz czas i kasę na odsyłanie.

0

Procki AMD pod socket AM2(+) mają wbudowany kontroler pamięci, który obsługuje także pamięci typu ECC (powiedzmy, że tzw. serwerowe). Domowe Intele np. na S775 mają kontroler w chipsecie płyty głównej i w zdecydowanej większości wypadków obsługuje tylko non-ECC. AMD przyjmuje oba typy (ECC i non-ECC) i niektórzy allegrowi sprzedawcy wpisują dla ułatwienia "tylko pod AMD".

A dlaczego? Ja w cenie 2GB do swojego AMD kupiłem 8GB. To chyba wyjaśnia sprawę ;)

0

Jak 6-7 lat temu sobie dokupowałem pamięci ddr2 to poszedłem do serwisu tam wyciągnęli pełen kosz pamięci określonych jako śmieciowe ale działające, i kupiłem za pare zł 2 kostki i chodziły do momentu aż sprzęt nie poszedł na śmietnik 5 lata temu. Tak już 6-7 lat temu ddr2 to były śmieci :D i jak widzisz działały losowe pamięci. Oczywiście na niskich taktowaniach bo nikt wtedy nie inwestował w duże częstotliwości. A wrzucałem je do jakiegoś athlona x2

0

To w większości ściema. Bo kości RAM nie są jakoś konkretnie dedykowane pod konkretny model procesora.. czy producenta..

Swoją drogą, ciężko obecnie o kości DDR2.

0

@youmound nie są ale popatrz jakie problemy były z kompatybilnością ramów z ryzenami szczególnie w gen1. Każdy kto się trochę więcej interesował tematem wiedział by kupować tylko konkretne modele oraz te które producent płyty potwierdził, że działają jak należy.

0

@mr_jaro:

Ja mam Ryzena 1600 - wsadziłem pierwsze lepsze działają, podkręciłem - działają...
Procek podkręciłem - działa...

2

@youmound miałeś szczęście albo kupowałeś już po wydaniu agesy bodajże 1.06, albo nie ustawiałeś mu 3000mhz+

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1