WIFI na Linux Ubuntu 16.04

0

Pytanie totalnego żółtodzioba:

WIFI na Linux Ubuntu 16.04 64 bit

Jeśli w informacjach o sieci wifi dostępnej z poziomu ustawień systemu (interfejs , adres, sprzętowy, IP, prędkość, zabezpieczenia) podano, że prędkość sieci jest 54 Mb/sek to daje nam jakąkolwiek informację o tym jaka jest przyczyna takiego ograniczenia (router, karta po stronie komputera, częstotliwość, inne?). Po kablu jest 150 Mbitów na sek., wifi daje tylko w/w prędkość (a speed test pokazuje ok. 20 Mbitów).

W jaki sposób sprawdzić te wszystkie ograniczenia z poziomu komputera w Linux 16.04, tzn.:

 • jakie ograniczenie fabryczne ma router (wiem, to zależy od standardu a /b/ g/ n, ale wydaje mi się, że również od innych czynników)
 • jakie ograniczenie ma karta
 • na jakiej częstotliwości transmitowana jest wifi?
0

Prędkość maksymalna a realnie osiągana to dwie różne rzeczy. Chociażby sprawa podstawowa - w WiFi masz różne zakłócenia, wraz z wzrostem odległości spada prędkość, a do tego jeszcze prędkość podawana jako prędkość linku nie jest realną prędkością, z jaką będziesz przesyłać dane - powstaje wiele narzutów. Do poczytania:
https://www.speedguide.net/faq/what-is-the-actual-real-life-speed-of-wireless-374
https://www.lifewire.com/how-fast-is-a-wifi-network-816543
https://www.tanaza.com/blog/bitrate-throughput-bandwidth-difference-definition/

. W tym drugim linku masz tabelkę z porównaniem realnych oraz teoretycznych transferów.

0

Jasne, dzieki, wiem, że są zakłocenia, ale chciałam sprawdzić na ile sprzęt zawodzi... :) Poczytam jeszcze więcej na ten temat. Ale 20 a 150 to wydaje się bardzo duża różnica. W ty artkule jednak mowa bardziej o 20 a 50Mbitów, choc rozumiem, że to nie matematyka ;).

Czy to możliwe, że transmisja np. na Clickmeeting miała notorycznie metaliczny / rwący się dźwięk, nie do wytrzymania przy prędkości 20 Mbitów? Podejrzewam, że to własnie jest przyczyna...

1

Przyczyn może być wiele, na początek sprawdź:

 • w jakim standardzie IEEE działa twój router?
 • ile użytkowników korzysta z tej sieci WIFI?
 • na jakie przeszkody trafia sygnał od routera(access pointa), chodzi o tłumienie fal (większość materiałów tłumi fale)
 • jaki masz poziom sygnału uzyskany przez twoje urządzeni odbiorcze itp.
  itd.
  Może to być ta przyczyna co podałaś, ale trzeba to zbadać :)
0

Niestety nie wiem jak sprawdzic poziom sygnału na urządzeniu odbiorczym inaczej niż mniej więcej czyli wizualnie na ikonie - czasem jest maks, a czasem nieco mniej.
I tak, wyszłam na patałacha / blondynkę z dowcipów ;D . W instrukcji przeczytałam, że modem działa w standardzie n, czyli do 150 Mbitów, ale na jak obejrzałam dokładnie sam router to niestety widzę, że ma ogranczenie 54 Mbity / sek. W dodatku na pasmie TYLKO 2,4 GHz, więc tym bardziej zatłoczonym i podatnym na zakłócenia...

W tej sytuacji myślę, że nawet przy jednym użytkowniku (plus telefon jest podłączony do sieci, ale nie jest używany jednocześnie) faktyczie z 54 Mbitów routera może prędkość w praktyce spaść do poniżej 20... Muszę zmienić urządzenie albo zapomnieć o wyższej prędkości...

Czy mogę przy okazji zapytać o sensowne Waszym zdaniem modele (dobrze działające pod Linuksem, nawet u żółtodziobów ;)), które pozwolą na lepsze wykorzystanie dostępnych parametrów netu, a nie zrobia mi wyłomu w budżecie (dobry stosunek jakość do ceny)? Chodzi głównie o to, by jednak ucząc się online czy ściągając kolejne biblioteki nie natrafiac co chwilę na problemy z transmisją i prędkością transferu (być może chodziło nawet bardziej o o to pasmo niż sama prędkość). No i żeby za pół roku / rok nie kupowac nowego urządzenia, bo to jednak wydaje się bez sensu... Z góry dzięki za wszelkie rady. Teraz mam linksysa.

1

A po kablu nie wchodzi w grę?

0

Ja i siora mamy najtańszego TP-LINKa (mod soft - Gargoyle) i pyka w dosyć dużych mieszkaniach przez kilka ścian bez problemu, sieć średnio zatłoczona, jest kilkanaście jest zawsze jak widzę.

1
Patrycja Ż napisał(a):

W dodatku na pasmie TYLKO 2,4 GHz, więc tym bardziej zatłoczonym i podatnym na zakłócenia...

Niby tak, ale też ogólna zasada jest taka, że im wyższa częstotliwość tym gorzej pod względem przenikalności fal przez ściany i inne przeszkody, więc 5 GHz niekoniecznie oznacza lepiej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1