Cache na procesorze

0

Mam takie nietypowe pytanie. Bo głowie się nad tym i nie bardzo wiem jak to ogarnąć. Mianowicie co daje montaż cache bezpośrednio na procesorze zamiast na którymś z jego rdzeni i od czego to zależy

1

Mianowicie co daje montaż cache bezpośrednio na procesorze zamiast na którymś z jego rdzeni i od czego to zależy

Gdzie jest "na procesorze", a gdzie jest "na rdzeniu" bo niespecjalnie widzę różnicę. Pamięć podręczna ma kilka rodzajów i poziomów, Niektóre są wbudowane w rdzeń, a niektóre leżą obok rdzeni. Są też sytuacje kiedy cache jest na zupełnie innym chipie, np w Pentium II.

1

Pytasz czemu istnieje cache L3 które jest współdzielone między Corami procesora? No właśnie po to :D Żeby można było współdzielić dane w cache między rdzeniami.

0

Chodzi mi o coś takiego. W 1998 roku Intel okazał się pierwszą firmą która zintegrowała pamięć podręczną drugiego poziomu bezpośrednio z procesorem pracującą przy pełnej szybkości rdzenia procesora.Zastosowano to w celeronie drugiej generacji opartym na pentium 2. I stąd moje pytanie. Dlaczego bezpośrednio z procesorem a nie rdzeniem procesora. ?

2

No bo po co jest cache? Cache się robi dlatego, że dostęp do RAMu trwa długo, w porównaniu z rejestrami procesora. Cache pozwala na całkiem dobry kompromis, pomaga przyspieszyć odczyt gdy (a)używamy tego samego kawałka pamięci wielokrotnie (b)gdy odczytujemy pamięć po kawałku, od razu większy kawałek trafia do cache i stamtąd będzie czytany. To teraz jaka jest różnica czy na rdzeniu czy na całym procesorze? To chyba jasne, ze ten na procesorze będzie dostępny dla wszystkich rdzeni, więc jeśli masz kilka rdzeni działających na tych samych danych/kodzie, taki cache może pomóc zaoszczędzić miejsce. Jak to jednak w praktyce wyglada to nie jestem pewny. To dosyć głęboki temat. :)

1

@piotrek1998 nie bardzo rozumiem pytanie, przecież wielordzeniowe procesory pojawiły się na rynku kilka lat później niż czas o który pytasz. W 1998 procesory (w tym wspomniany przez ciebie Celeron) miały jeden rdzeń, więc w tym czasie zintegrowanie czegokolwiek z CPU czy z rdzeniem znaczyło dokładnie to samo.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1