ASUS M4A87TD EVO i Windows 10

0

Hej,

mam peceta postawionego na wspomnianej w tytule płycie głownej ASUS M4A87TD-EVO. Dotychczas postawiony tam był Windows 7, ale czas iść na przód i zdecydowalem się na przesiadkę na nowszy OS od Microsoftu, zwłaszcza że posiadam niewykorzystaną licencję. Niepokoi mnie fakt, że na stronie Asusa nie ma żadnych sterowników pod Windows 10 dla tej płyty. Czy wobec tego instalować na Win10 np. stery przeznaczone pod Windows 8?

Dodatkowo pamiętam, że jak ostatnio próbowałem tam postawić Windows 10 to podczas instalacji waliło mi jakimiś dziwnymi błędami. Ich treści nie pamiętam, ale suma summarum instalacja nie zakończyła się powodzeniem.

Ma ktoś wiedzę, lub doświadczenie z tą płytą i wyjaśni mi czy w ogóle męczyć się i próbować postawić na tym kompie W10?

Z góry dzięki i pozdrawiam.

0

Po instalacji windows 10 sam sobie dociągnie stery. Jeśli ich nie znajdzie to będziesz widział nieznane urządzenia w menadżerze urządzeń.

0

Owszem, Windows 10 bardzo sprawnie sobie dopasowuje sterowniki do sprzętu, ale jednak zawsze byłem zwolennikiem instalowania sterów samodzielnie, właśnie na przykład ze strony producenta. Drivery od chipsetu dedykowane pod Win10 udało mi się znaleźć na stronie AMD, część pozostałych też została odnaleziona. Rzecz w tym, że gdy ostatni raz próbowałem zainstalować 10'kę na tym PC, to już instalacja nie przebiegła pomyślnie do końca, tylko w pewnym jej momencie wysakakiwały mi jakieś errory. Zastanawiałem się po prostu, czy może to faktycznie wynikać z niekompatybilności płyty głównej z tym systemem operacyjnym. Windows 7 na tym configu działa dobrze, ale przesiadłbym się chętnie na nowszy system od Microsoftu.

0

Teraz widzę, że to jest muzealna płyta... To nie jest wina sterowników, że się nie zainstalowało. Windows 10 tak jak i każda poprzednia wersja jest kompilowana z użyciem nieco innych parametrów, tzn dopuszcza coraz to nowsze instrukcje procesora które optymalizują pewne czynności ale z drugiej strony stare procki które nie obsługiwały tych instrukcji po prostu powodują wywalanie się systemu. https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/windows-processor-requirements Ty posiadasz procka w najlepszym razie szóstej generacji. win 10 ich już nie obsługuje.

0

Cóż, musze miec zatem pecha, bo kolega posiadający rownie muzealna konfigurację co ja - ten sam procek, podobne GPU, ale plyta glowna od Gigabyte i Windowsa 10 zainstalowal bez problemu. W sumie sprobuje jeszcze dzisiaj zainstalowac Windowsa 10 z normalnej instalki, bo wtedy korzystalem z iso pobranego ze strony MS Imagine mojej uczelni. Nie wiem czy one sie w ogole czyms roznią, ale nie chcę sie tak latwo poddawac :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1