Dystrybucje Androida

Odpowiedz Nowy wątek
2019-05-07 04:34

Rejestracja: 14 lat temu

Ostatnio: 4 godziny temu

0

Załóżmy, że mam trzy komputery stojące obok siebie. Na pierwszym zainstaluję Debian, na drugim Ubuntu, a na trzecim Slackware. Można powiedzieć, że wszystkie trzy komputery będą mieć system Linux, ale każdy z nich ma inaczej wyglądający interfejs, inna przeglądarka internetowa, inny menedżer plików, inne aplikacje dostępne od razu, niektóre czynności mające ten sam sens i cel (na przykład skonfigurowanie sieci, zainstalowanie programu z repozytorium itp) wykonuje się inaczej. W tej sytuacji, jeżeli będę mieć program skompilowany na Linuxa x86, to w większości przypadków powinien dać się uruchomić na każdym z tych komputerów. Prawda?

Teraz położę na stole trzy różne smartfony z Androidem obok siebie. Pierwszy będzie firmy Samsung, drugi Huawei, trzeci Xiaomi. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że w tej sytuacji będzie dokładnie tak samo, jak z komputerami w pierwszym akapicie. Czyli można powiedzieć, że wszystkie trzy smartfony mają system Android, ale każdy z nich ma inny interfejs, inne domyślne aplikacje, nawet widziałem różnice w funkcjach do wykonywania i przyjmowania połączeń telefonicznych, a także inną przeglądarkę zdjęć, tak, jak komputery stojące obok siebie, ale każdy z inną dystrybucją Linuxa. Analogicznie do komputerów, na każdym smartfonie można uruchomić tą samą aplikację skompilowaną na Androida.

Skąd się bierze różnorodność dystrybucji Androida i ile w tym jest produktu firmy Google? Jak się to w ogóle nazywa, bo pojęcie "dystrybucja Androida" według wyszukiwarki Google jakby nie istnieje? Natomiast pojęcie "dystrybucja Linuxa" daje bardzo dużo wyników opisujących różne dystrybucje, a dwa pierwsze akapity przedstawiają pełną analogię. Jakie aplikacje zawiera oryginalny Android, czyli taki, jaki jest produkowany przez Google?

edytowany 4x, ostatnio: andrzejlisek, 2019-05-07 04:38
Nie do końca prawda z tymi Linuxami. Wersja glibc ma znaczenie. - alagner 2019-05-07 09:02

Pozostało 580 znaków

2019-05-07 08:52

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 1 dzień temu

Lokalizacja: Warszawa

1

Rzuć okiem na to
https://source.android.com
Z tego co kojarzę w jednym z numerów magazynu Programista był cały artykuł o tym jak można samemu wykonać dystrybucję androida

Pozostało 580 znaków

2019-05-07 17:26

Rejestracja: 14 lat temu

Ostatnio: 4 godziny temu

0
axelbest napisał(a):

Rzuć okiem na to
https://source.android.com
Z tego co kojarzę w jednym z numerów magazynu Programista był cały artykuł o tym jak można samemu wykonać dystrybucję androida

Czyli Android jest open source, czyli każdy może modyfikować na swój sposób, a nawet sprzedawać zmodyfikowaną wersję dokładnie tak samo, jak z Linuxem. Dobrze rozumiem?

Pozostało 580 znaków

2019-05-07 18:47

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 1 dzień temu

Lokalizacja: Warszawa

0

Z tego co wiem to jest darmowy, ale czy licencja zezwala na sprzedaż własnej dystrybucji? Hmm tego nie wiem :)
Linux z tego co wiem tez jest w pełni darmowy (kojarzę tylko płatnego red hata, ale to ze względu na to, ze on ma wsparcie ze strony firmy, aczkolwiek mogę się mylić)

Jest jeszcze kilka. SUSE? - stivens 2019-05-07 19:11
Samo jądro i większość dystrybucji jest otwartoźródłowych, ale ZTCW warunki licencji pozwalają na komercyjne wykorzystanie kodu i wiem, że istnieje kilka płatnych dystrybucji, jedna to właśnie Red Hat Enterprise. - andrzejlisek 2019-05-08 07:40

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0