Przenosiny dual boota z HDD na SSD

Odpowiedz Nowy wątek
2019-05-06 09:41

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 6 dni temu

Lokalizacja: krk

0

Cześć,
irytuje mnie już korzystanie z lapka z HDD, więc zaczynam przygotowywać się do przenosin na SSD. Na ten moment korzystam z jednego dysku 1TB z dwoma systemami (czasem muszę skorzystać z Winowsa, i choć bardzo bym chciał, nie mogę się go póki co pozbyć). Problem tkwi w tym, że kiedyś, gadając z kimś na ten temat usłyszałem opinię "nigdy nie próbuj robić dual boota na ssd". Czemu? Ponoć spada wydajność dysku, czy coś tam. Ktoś wie coś więcej na ten temat? Z googlania problemu wynika, że jedni mówią, że nic się nie dzieje, inni mówią, że się dzieje :)

Jeśli jest w tym jakaś prawda, to nie chciałbym ryzykować posypaniem się dwóch systemów po transferze. Wpadłem więc na pomysł zrobienia obrazu z aktualnego Linuxa, na nowym dysku przetransferowania Windy i tam, postawienia wirtualnej maszyny z Linuxem, którego mam teraz. Ma to sens?
Jestem mało ogarnięty w takich sprawach, więc chętnie usłyszę wasze opinie na ten temat. A jeszcze lepiej jakieś inne, lepsze pomysły ;)

edytowany 1x, ostatnio: hifinit, 2019-05-06 09:41

Pozostało 580 znaków

2019-05-06 10:04
Moderator Kariera

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 4 godziny temu

Lokalizacja: Poznań

Nie ma żadnych przeciwwskazań przed dual-bootem na SSD.
Opinia, na którą się powołujesz pewnie ma związek z tym, że SSD powinien mieć ok. 20% wolnego miejsca. Wynika to z dwóch faktów - po pierwsze wydłużonej żywotności, a po drugie lekkiego spadku wydajności przy mocniejszym zapełnieniu. Przy czym te uwagi dotyczyły dawniejszych SSD, nie jestem przekonany, czy obecnie nadal są aktualne. Faktem jest, że nowoczesne SSD za wiele wspólnego nie mają z pierwszymi konstrukcjami.

Do poczytania:
https://whatnext.pl/dysk-ssd-zwalnia-zapelnieniu/
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2978726.html

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy - możesz zawsze wsadzić do kompa nie 1, ale 2 dyski. Jeśli to jest blaszak, to nie ma problemu, ale laptopy też często da się wyposażyć w drugi HDD/SSD. Sam mam Thinkpad W541 i sobie za jakieś 30 zł kupiłem kieszeń na dodatkowy dysk, którą montuję zamiast napędu CD.


Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say
no w sumie to najlepsze rozwiązanie - zachować HDD i dodać SSD. dzięki! - hifinit 2019-05-06 10:19
Tak się często robi - na SSD stawiasz system, natomiast dane trzymasz na HDD. Chociaż właściwie powinienem powiedzieć, że się tak robiło, bo obecnie ceny SSD tak mocno spadły, że za 480 płacisz niecałe 3 stówki, więc w sumie to temat jest wart przemyślenia, czy jest sens walczyć z HDD. Plusem jest to, że Ty tego 1TB HDD już masz, więc możesz go wykorzystać - zawsze jakieś 3-4 stówki zostają w kieszeni :) - cerrato 2019-05-06 10:28

Pozostało 580 znaków

2019-05-06 10:36

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 8 godzin temu

Lokalizacja: Piwnica

2

Jedyny problem może być z tzw. wyrównaniem partycji, jeśli jest nieprawidłowe to wydajność nieco spada, ale prawidłowo wykonana miracja niczego nie zmienia, prócz tego, że trochę trwa z racji wolnego HDD.
Tutaj miniporadnik:
https://www.komputerswiat.pl/[...]-przyspieszenie-dysku/3l4k6y3


Pozostało 580 znaków

2019-05-06 10:39
Moderator Kariera

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 4 godziny temu

Lokalizacja: Poznań

0

Jedyny problem może być z tzw. wyrównaniem partycji

To chyba tylko XP, o ile pamiętam to od Win7 system już wie, jak się obsługuje SSD i sam sobie zakłada partycje w odpowiedni sposób. Może siódemka jeszcze wymagała dopieszczania w tym zakresie, ale nowsze systemy już nie potrzebują tego typu pomocy.
Niezależnie od tego - podesłany artykuł jest ciekawy :)


Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say

Pozostało 580 znaków

2019-05-06 14:32

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 6 godzin temu

1
cerrato napisał(a):

Jedyny problem może być z tzw. wyrównaniem partycji

To chyba tylko XP, o ile pamiętam to od Win7 system już wie, jak się obsługuje SSD i sam sobie zakłada partycje w odpowiedni sposób.

To jest problem również na nowszych HDD. Generalnie nie powinno się używać narzędzi wbudowanych w XP do partycjonowania nowych dysków (czy to SSD, czy HDD).

No czyli dobrze pamiętałem - nowsze niż XP systemy sobie radzą z tematem :) - cerrato 2019-05-06 14:33

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0