2 systemy operacyjne na 1 pc.

0

Witam! Chciałbym zainstalować linuxa, nie usuwając obecnego systemu-windowsa, ale nie wiem jak to zrobić(bez wirtualnej maszyny). Czy mogłby ktoś napisać dokładnie jak to zrobić(podczas uruchomiania pc, jest do wyboru linux albo windows). Mam przygotowaną do tego oddzielną partycję dysku.
.

0

Google nie boli :P

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/ubuntu-lub-mint-obok-windows-10-instalacja-krok-po-kroku.html
https://www.dobreprogramy.pl/Windows-i-Linux-Mint-na-jednym-dysku-poradnik-dla-poczatkujacych,News,81165.html

Jakbyś napisał, o jakiego Linuksa chodzi to by było trochę łatwiej pomóc.

Poza tym - czemu umieściłeś to w dziale C/C++?

0

Większość instalek Linux-a robi to prawie zupełnie automatycznie.
Sprowadza się to do określenia ile dysku Linux może zabrać na swap i system operacyjny.
Instalka Linuxa przytnie partycję Windowsa i stworzy wymagana partycje.
System będzie startował korzystając z grub, który pozwoli na wybranie, co odpalić Windows czy Linux.

Dawno tego nie robiłem (na nowym sprzęcie), więc nie wiem jak to sprawa wygląda z UEFI.

0

Jeśli masz już Windowsa, a chcesz mieć jeszcze Linuxa, to po prostu przygotowujesz nośnik instalacyjny z Linuxem, bootujesz z niego komputer po restarcie (może wymagać wyłączenia UEFI w BIOS dla jakichś dziwnych distro, ale jakieś standardowe Ubuntu, Debiany, CentOSy czy Fedory powinny się z nim normalnie dogadać) i instalujesz przechodząc normalnie przez instalator - jedyne, czego musisz dopilnować, to żeby nie zaorał partycji systemowej z Windowsem. Możesz chcieć ustawić też partycję rozruchową czy coś podobnego na miejsce, w którym wyląduje GRUB oraz dodatkową partycję wymiany (swap) jako takie "awaryjne" rozszerzenie RAMu - nie dam głowy, czy się dobrze ustawi z defaultu, może być różnie.

Pomijając różne dziwne kwiatki które potrafią np. wyskoczyć na laptopie, a na PC już nie, albo na konkretnym modelu, albo z konkretną kartą graficzną, nie powinno być dodatkowych problemów i po instalacji i restarcie powinien odpalić Ci się GRUB z wyborem systemu. Możesz jeszcze chcieć przekonfigurować GRUBa, żeby dłużej czekał na wybór systemu - domyślnie może być różnie, ja miałem np. 5s. Ale to zrobisz już po instalacji systemu, w pliku konfiguracyjnym GRUBa.

Gdybyś miał Linuxa i instalował obok Windowsa, sprawa byłaby grubsza, bo musiałbyś kombinować - Windows często gęsto nadpisuje coś bodajże w MBR czy gdzieś i potem bootuje się z pominięciem GRUBa, a przynajmniej robił tak jak jeszcze 2-3 lata temu używałem dual boota z Bimbołs 7. Wtedy można np. wbić się na Linuxa Live (znowu bootujesz z nośnika instalacyjnego, ale zamiast "Install" wybierasz "try without installing" czy jakoś tak) i odpalić toola do naprawy GRUBa. Potem restart i GRUB powinien normalnie się odpalić.

PS. Uważaj, jesli instalujesz na laptopie, bo ostatnio próbowałem z tym walczyć i np. niektóre distro ładnie się instalowały, a potem po zbootowaniu system nie wstawał (Lubuntu/Ubuntu/Kubuntu), a inne sypały błędami przy instalowaniu a potem wstawały i sypały jakimiś błędami ze sterowników (Fedora), aż w końcu postawiłem CentOSa i nawet jakoś działał.

0
supremeje napisał(a):

Witam! Chciałbym zainstalować linuxa, nie usuwając obecnego systemu-windowsa, ale nie wiem jak to zrobić(bez wirtualnej maszyny).

Zanim popsujesz sobie kompa ;-) potestuj to właśnie na wirtualnej maszynie - jednej, na której podzielisz dysk podobnie jak w fizycznym kompie i zainstalujesz systemy tak jak docelowo chcesz mieć.

Przynajmniej potem będziesz wiedział co właściwie robisz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1