Niszczenie dysku twardego

0

Miałem pecha kilka lat temu dostać parę dysków do mojego NAS, która jest znana z tego, że pada jak muchy.

Najgorsze jest to, że zaczynam działać dopiero gdy z dyskiem jest już bardzo źle.

Czy czyścicie dane przed wyrzuceniem dysku do pojemnika na elektrośmieci? Jak?
O ile zmiażdzyć chipy w dyskach SSD jest niewyobrażalnie łatwiej, to metalowe części HDD są już bardziej problematyczne.

Zastanawiam się, czy jest wciąż możliwe zerowanie dysku, gdy SMART raportuje faile :) Chyba muszę zaopatrzyć się w adapter USB.

0

Chyba najpewniejsze spalenie, inaczej zawsze jest możliwość odzyskania danych, kwestia nakładu pracy.

0

otwierałem dysk, podłączałem go do jakiegoś klamota aby zaczął pracować i leciutko dotykałem powierzchnię talerzy jakimś wkrętakiem - 100% powierzchni zarysowane w parę sekund ;P

0

W HDD wystarczy przebić talerze gwoździem - danych już nikt nie odzyska. Mozna to zrobić przez pokrywę lub już po jej odkręceniu.

Przedtem można odkręcić elektronikę dysku i ją sprzedać, przyda się komuś do odzysku danych z jakiejś padaki lub firmie, która się tym odzyskiem zajmuje. Elektronika (sprawna) do nietypowych dysków może być cenniejsza niż się wydaje.

Z softowych rzeczy to nawet ccleaner pod windows ma opcję kilkukrotnego nadpisania danych - także nie będzie możliwości ich odzyskania (nawet jeśli komuś sie wydaje, że taka mozliwość istnieje).

1
ccwrc napisał(a):

W HDD wystarczy przebić talerze gwoździem - danych już nikt nie odzyska.

are you sure about that? :)

https://www.niszczenie.pl/przyklady-odzyskania-utraconych-danych

1

@czysteskarpety:

Link, który podałeś i wzmanki w artykule o WTC: porównaj sobie gęstość zapisu danych teraz, 5 lat wstecz i 18 lat (!) wstecz, czyli WTC.

Edit: dam jeszcze przykład dysku z roku 2001 - Seagate Barracuda ATA III. Pojemność talerza to kosmiczne i szokujące nawet dla bogaczy 20GB ;)

0

Skoro dysk to śmieć to po co sobie głowę zawracać? każde jego podłączenie zmniejsza szansę na odzysk danych. A już na pewno w realnych kosztach.

1

W przypadku SSD to i tak powinieneś go szyfrować, więc wtedy nie ma co się bawić, wyrzucasz klucz szyfrujący i luz.

Co do HDD to wiertarka i lecisz. 3 dziury i masz załatwione tak, że nawet NSA nie ogarnie.

0

Część danych prawie zawsze da się odzyskać tylko to kosztuje. Jak się boisz o savy z Tibii lub japan uncensored to może jakiś serwis blisko ciebie ma demagnetyzer to ci skasują za kilka złotych.

1

Akcja od 30s :)

1

Zastanawiam się, czy jest wciąż możliwe zerowanie dysku, gdy SMART raportuje faile

A co tu się zastanawiać, dysk działa albo nie.

A co do fizycznego niszczenia, jeśli dysk jeszcze "prawie działa", to jednokrotne zamazanie całego dysku spokojnie wystarczy. Nie ma co się bawić w paranoiczne metody.

0
youmound napisał(a):

Skoro dysk to śmieć to po co sobie głowę zawracać? każde jego podłączenie zmniejsza szansę na odzysk danych. A już na pewno w realnych kosztach.

Zawsze sobie wyobrażam, że ktoś segreguje te elektrośmieci w poszukiwaniu ciekawszych kąsków (w przypadku kontenerów osiedlowych to będzie tzw. Edi) - więc gdy zobaczy dysk, to będzie go podłączał i analizował w poszukiwaniu gołych zdjęć albo kryptowalut xD

1

Dlatego powinno się kupować dyski na M2, bo je łatwiej zamienić w proch :P

0

Jeśli dysk jest sprawny, dane można zniszczyć przez nadpisanie. Jeden przebieg wystarczy. W przypadku dysków SMR i SSD z uwagi na dynamiczny przydział adresów LBA fizycznym jednostkom alokacji lepiej jest to zrobić wykorzystując funkcję Secure Erase, bo jednak programy do nadpisywania typowo pracują w adresacji LBA i mogą nie mieć dostępu do wszystkich obszarów, jakie przechowują nasze dane.

W przypadku demagnetyzacji lada moment pojawią się dyski HAMR i MAMR - w ich przypadku warstwa magnetyczna będzie miała znacznie wyższą koercję i współcześnie stosowane demagnetyzery ich nie ugryzą. I oczywiście trzeba uważać na dyski SSHD buforem NANDowym...

Jeśli dysk jest uszkodzony, trzeba go zniszczyć fizycznie, przy czym metody powinny być ukierunkowane na to, co naprawdę jest nośnikiem danych. Np. rozbijanie, dziurawienie, zaginanie i mielenie talerzy nie daje 100 % gwarancji zniszczenia danych, ale zebranie warstwy magnetycznej papierem ściernym (wystarczy na grubość ok. 100 nm) już tak. Widziałem już dyski pobite młotkiem, czy przewiercone, gdzie domorosły niszczyciel ani raz nie trafił w talerz. Zauważyłem nawet taką korelację, że im brutalniej ktoś postępuje z nośnikami danych, tym mniej rozumie, jak one działają;)

Temperatura powinna prowadzić do spalenia układów flashowych i co najmniej do osiągnięcia punktu Curie dla dysków twardych. Piekarnik i ognisko, to za mało.

Mikrofala też nie jest skuteczna. Może ona uszkodzić nośnik dając złudne poczucie bezpieczeństwa, ale może się okazać, że dane w przeważającej większości (nawet 80-90 %) są odzyskiwalne. Jeśli chcemy zniszczyć dane, nie powinniśmy używać metod, jakich skuteczność jest mocno losowa.

Nie przeceniajcie wartości elektroniki - firmy odzyskujące dane przeważnie mają ich zapas. Ważniejsze jednak są głowice, bo one jednak się bardziej zużywają w pracy i ich dobór jest bardziej wymagający. Niestety niektórym dach odlatuje, kiedy tylko pomyślą, że ich zwłoki dysku mogą posłużyć jako dawca. Zdarzało mi się, że ktoś przynosił nieboszczyka dodatkowo zdewastowanego amatorskimi metodami niszczenia danych i wyceniał go drożej, niż nowy, przekonując mnie, że dla mnie zakup takiego złomu, to świetny interes:).

0

3x nadpis randomem na całym dysku.
Wiertarka i co najmniej 5 dziurek.

Jeżeli na dysku były naprawdę ważne dane to i tak trzymałem zaszyfrowane.

1

Jeśli chcecie zniszczyć dysk (co ja muszę robić bo mam plany techniczne firm oraz umowy i dane poufne). To niszczy się je fizycznie a nie do powtórnego obrotu. Niszczy się je fizycznie nie śrubokrętem ani piłką. Tylko w zgniatarce lub rozdrabniarce do metalu. Zajmują się tym też firmy specjalizacyjne w tym i posilające certyfikaty poufności. Wasze dane oddane na dysku do nich nie są odczytywane tylko od raz idą do niszczarki z czego dostajecie nawet nagrania jak chcecie. Wy zabezpieczacie je swoimi oznaczeniami ochronnymi.

Można też zrobić to młotkiem 5 kg na działce czy w garażu :-D

A jak do ponownego obiegu - to tylko jeśli dane były tam mało ważne, a i to po nadpisach wielokrotnych chaotycznych. Ale to tylko wiedza w tym zakresie nabyta.

1

Temat odkopany po pięciu latach, ale też sobie popiszę, bo pomysł niszczenia w zgniatarce lub rozdrabniarce metalu mnie urzekł.

W sumie nigdy nie wyrzuciłem żadnego dysku, siedzą razem ze starymi komputerami gdzieś w piwnicy lub w szufladzie, ale gdybym miał wyrzucić to bym wyzerował w miarę możliwości, a jeśli się nie da to wykręciłbym głowice, może przy okazji rysując trochę talerze - to tylko parę śrubek a podmiana głowic to względnie kosztowna i nieopłacalna sprawa jeśli ktoś chciałby w ciemno przywracać do życia losowy dysk ze śmietnika zwłaszcza w modelu dysku którego już nie produkują.
Trzeba być naprawdę na celowniku innych i nie wiem jak poufne dane mieć lub być totalnym paranoikiem żeby niszczyć dyski w rozdrabniarce. Gdybym miał na dysku bardziej poufne dane niż swój numer pesel i parę umów to bym je po prostu szyfrował.

1
Kaleron napisał(a):

Widziałem już dyski pobite młotkiem, czy przewiercone, gdzie domorosły niszczyciel ani raz nie trafił w talerz. Zauważyłem nawet taką korelację, że im brutalniej ktoś postępuje z nośnikami danych, tym mniej rozumie, jak one działają;)

Czym się zajmujesz w takim razie? 🙂

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1