Laptop z fabrycznym Win 10 Home do Pro

Odpowiedz Nowy wątek
2019-01-06 16:17
0

Witam,

potrzebuję podnieść lapka z preinstalowanym przez producenta Win 10 Home x64 PL do wersji Pro (na poprzednim lapku miałem Pro EN jako nagrodę za bycie Insiderem od pierwszego Preview do czasów premiery w lipcu 2015, ale takie licencje nawet wiązane z kontem MS nie są przenoszalne, a Pro jest mi nadal potrzebne choćby z uwagi na Hyper-V, dockery. emulatory, maszyny wirtualne, IIS itp.). Z tego co poczytałem w sieci to opcje są następujące:

Opcja pierwsza. Microsoft Store. Rozumiem, że nabędę upgrade do edycji PRO na prawach OEM, czyli jakby kiedyś była jakaś większa naprawa w lapku (np. wymiana płyty), zwłaszcza po gwarancji albo jakbym kiedyś nabył kolejny laptop z Home, to nabytych w ten sposób praw nie przeniosę. Ktoś korzystał z tej opcji?

Opcja druga. Zakup Windows 10 PRO DVD OEM w tradycyjnym sklepie. Pod względem prawa do przenoszenia licencji się to wiele nie różni od opcji pierwszej jak sądzę, choć spotkałem się z opiniami w sieci że nabywcy pudełkowych OEM-ów czasami przenoszą je nawet na zupełnie inny sprzęt mając je przypisane do swojego konta. Inna sprawa że i tak nie wiem czy to do końca legalne nawet mimo używania mechanizmów aktywacyjnych Microsoft (czy ich linii telefonicznych) i nie jest to wykorzystywanie pewnej furtki przeznaczonej do reaktywacji na tym samym sprzęcie, ale po jego modyfikacji.

Opcja trzecia. Zakup Windows 10 PRO USB BOX w tradycyjnym sklepie. Ta opcja nie budzi pod względem licencyjnym na przyszłość żadnych wątpliwości, ale czy nie jest nadmiarowa?

Teraz kilka pytań bardziej technicznych:

  1. W Windows 10 1809 - najbardziej aktualnym - wystarczy użyć opcji zmień klucz w Ustawieniach i podać ten dokupiony, czy tak jak kiedyś nadal trzeba podawać wcześniej klucz zmieniający Home do Pro, a potem dopiero przy aktywacji Pro użyć klucza z zakupionego osobno Windows? Na początku chciałbym dokonać upgrade'u bez reinstacji z zachowaniem fabrycznej konfiguracji. Kiedyś w dalszej przyszłości lub jak pojawią się problemy to i przeinstaluję sobie, ale jak czytałem jest kilka rzeczy o które wtedy trzeba zadbać (sprawić by klucz producenta na Home nie pobrał się przypadkiem z UEFI, sterowniki, jakaś czasem część softu od producenta)

  2. Czy robiąc kiedyś reset do ustawień fabrycznych laptopa z partycji Recovery z powrotem będę miał Windows Home mimo że wcześniej upgradowałem do Pro? A może zależy to od sposobu upgrade'u?

  3. Czy nabywając przez Microsoft Store zmieniam posiadaną licencję OEM, a dokupując osobno w tradycyjny sposób spowodowałbym, że miałbym dwa OEM-y do tego samego sprzętu? Ale chyba lepiej już przy oddzielnych zakupach nabyć BOX-a nie powiązanego ze sprzętem?

Wiem, że wiele z Was korzysta pewnie ze sprzętu wyposażonego fabrycznie w Pro, ale czasem są też i takie rzadsze przypadki jak mój. Ma ktoś jakieś doświadczenia lub przemyślenia w tym zakresie?

Pozostało 580 znaków

2019-01-07 19:04
0

W Windows 10 1809 - najbardziej aktualnym - wystarczy użyć opcji zmień klucz w Ustawieniach i podać ten dokupiony, czy tak jak kiedyś nadal trzeba podawać wcześniej klucz zmieniający Home do Pro, a potem dopiero przy aktywacji Pro użyć klucza z zakupionego osobno Windows?

Jak kiedyś robiłem taką kombinację, to wystarczyło podać klucz z wersji Pro i się sam podniósł do Pro. Nic więcej nie musiałem robić.

Czy robiąc kiedyś reset do ustawień fabrycznych laptopa z partycji Recovery z powrotem będę miał Windows Home mimo że wcześniej upgradowałem do Pro? A może zależy to od sposobu upgrade'u?

Całkowite przywrócenie fabrycznych rzeczy z partycji recovery przywróciło wersję Home, opcja "Reset my PC" w Windows przywróciła wersję Pro. Klucz w UEFI się nie zmienia, więc "czysta" instalacja również instaluje wersję Home.

O kwestiach licencyjnych się nie wypowiem, bo nie mam pojęcia, kupiłem komputer z wersją Pro ;-)

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0