Chmura w domu

Odpowiedz Nowy wątek
2018-12-20 17:57
0

Zmieniam providera internetowego, a co za tym idzie muszę kupić nowy router. Od dawna chciałem zabrać się za to ale teraz mam bodziec. Niestety jestem zielony w te klocki i jeszcze nie robiłem researchu. Jeśli macie jakiś artykuł z którego korzystaliście sami to będę wdzięczny. Nie chcę, żeby to był typowy dysk sieciowy bo chcę mieć kopie plików, a nie ich jedyną instancję.

Chciałbym stworzyć w domu dysk sieciowy / chmurę. Oto kilka punktów na których mi mniej lub bardziej zależy:

  • chciałbym żeby działało to trochę jak dropbox, tzn synchronizowało pliki na dysku, tworząc ich kopie na dysku sieciowym.
  • czy są jakieś gotowe aplikacje klienckie, które to ogarniają? Tak, żebym ja to tylko skonfigurował, a miał user-friendly klienta
  • fajnie jakby dało się udostępniać pliki na zewnątrz, np tworząc linka (tak jak na dropbox). Niestety nie jestem pewien czy będę miał zewnętrzne IP więc to nie jest kluczowy punkt.
  • sama synchronizacja plików mogłaby działać lokalnie jeśli inaczej się nie da albo jest ciężko to ogarnąć
  • chciałbym, żeby to nie było drogie rozwiązanie, ani wielkie w sensie rozmiarowym
  • jakbym mógł sobie to podpiąć do Smart TV to już w ogóle byłoby mega.

I teraz pytania:

  • Jak to ugryźć ze strony hardware'owej? Kupić jakiś router z możliwością podpięcia dysku? A może od razu jakiś router z dyskiem / serwer? 1TB by mi wystarczyło. Dysk zewnętrzny na USB 3, 1TB już mam.
  • Co z klientem? Macie coś ciekawego godnego polecenia?
  • Ile złotych monet powinienem przygotować?

Dzięki za wszelkie sugestie:)

Pozostało 580 znaków

2018-12-20 18:41
0

Chyba chodzi Tobie o NAS. Tylko nie wiem jak by wyglądała kwestia ceny, bo to raczej droższy sprzęt. Dwaj (moim zdaniem) czołowi producenci to Synology i QNAP. Możesz poszukać w sieci informacji i zapoznać się z możliwościami na stronie producentów:
https://demo.synology.com/en-global/dsm
https://www.qnap.com/pl-pl/live-demo/
Jakiś czas tamu zakładałem wątek odnośnie NAS-a a później nabyłem Synology i jestem bardzo zadowolony. Nie mam niestety czasu wszystkiego skonfigurować i poustawiać a opcji jest że głowa mała. Tutaj masz mój wątek
Jakie parametry na domowy serwer Git, Wiki, DLNA, dane
może coś Ciebie natchnie. Tylko wymagałoby to raczej zakupu nowego dysku więc koszt może być spory.

dzięki za odpowiedź. Przetrawię to i zobaczę:) - Berylo 2018-12-20 23:06

Pozostało 580 znaków

2018-12-22 22:12
1

Najprostsza metoda zbudowania prywatnej chmury w warunkach domowych to serwer NAS i na nim zainstalować OwnCloud. Posiada aplikację kliencką na Windows, Linux i Android. Na iOS chyba też, ale nie jestem pewien. I masz praktycznie tak samo jak w dropboxie. Można również logować się na przeglądarce i udostępniać pliki w postaci linka publicznego lub dla konkretnego użytkownika, który ma założone konto. Jeśli chodzi o dostęp z zewnątrz. Kwestia adresu IP i przekierowania portów. Jeśli masz dynamiczny adres to będziesz musiał skorzystać z usługi, która Ci go będzie aktualizować. Przeważnie QNAP lub Synology mają wbudowane takie usługi, a ich konfiguracja zajmuje kilka minut.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0