Ocena złożonego PC

0

Cześć,
chcę kupić PC. Złożyłem sobie zestaw jak poniżej i chciałbym prosić o opinie/porady czy jest ok, czy coś zmienić, ponieważ sprzętem interesuje się raz na kilka lat kiedy go wymieniam, więc moja wiedza na ten temat jest dość uboga.
Założenia jakie przyjąłem:

  • w miarę tani, nie chcę przepłacać za bajery, których nie potrzebuję
  • ma wystarczać do programowania, nauki/zabawy security, gier typu MMORPG
  • kompatybilność z linuxem, którego chcę wytestować jako główny system opercyjny

Co udało mi się skleić:
Procesor: Procesor AMD Ryzen 3 2200G, 3.5GHz, 4MB, zintegrowana grafika VEGA 8 - 435 zł
Płyta: Płyta główna MSI B350 PC MATE - 339 zł
Pamięć: Pamięć Patriot Viper 4 DDR4, 2x4GB, 3000MHz, CL16 (wziąłem droższą opcje z 3000MHz, bo podobno w płytach pod Ryzony przekłada się to na wydajność, w przeciwieństwie do inteli) - 389 zł
Zasilacz: Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W - 179 zł (moc wydaje mi się, że spokojnie styknie, a poza tym parametrem to kierowałem się po prostu popularnością modelu) - 179 zł
Obudowa: Obudowa Zalman Z1 Neo (fajnie wygląda jak na tą cenę i jak się zaklei dziurę pod spodem do ściągania przodu obudowy, żeby kurz nie leciał to podobno jest ok)
Dysk: Dysk SSD Silicon Power Ace A55 256GB SATA3 (ta wielkość powinna wystarczyć, aktualnie na laptopie mam zajęte 180 GB, w razie czego dokupię później zwykły 1T) - 199 zł

Podałem tylko nazwy bez linków, żeby nie było, że jakiś sklep chcę reklamować.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

0
  1. kupilbym jednak jakas normalna grafike. chocby gtx 1050 albo jakas uzywke. http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1050-vs-AMD-RX-Vega-8-Ryzen-iGPU/3650vsm441833
  2. 8 GB to malo w stacjonarce. -> security to VMki.
  3. dusilbym sie z takim dyskiem.
0

Procesor cienki - 585 w cinebench r15
Mało RAMu. Teraz to sklepowe laptopy mają po 8 GB.
Celuj w min. 16 GB RAM.
Jaki budżet?

0

Dzięki za odpowiedzi.

Budżet myślę, że 2,5-3k spokojnie mogę dać za skrzynkę, jeżeli rzeczywiście będzie taka potrzeba, po prostu nie chcę płacić za coś co będzie ładnie wyglądać w konfiguracji, a w praktyce będzie niewykorzystywane, dlatego taki "ubogi" zestaw poskładałem. Aktualnie posiadam 6-cioletniego laptopa z i5, zintegrowaną grafiką, 6GB ramu i dyskiem talerzowym. Rzeczywiście czasem odczuwam w nim braki, ale tragedii w sumie nie ma.

Co do ramu to w pracy np. mam 12 GB i wystarcza w zupełności przy otwartych 4 Visual Studio i kilku innych apkach, dlatego uznałem, że 8 GB w domu mi styknie, choć fakt, że do wirtualek pewnie przyda się więcej.

Co do grafiki zastanawiałem się właśnie nad GTX 1050 TI, ale czytałem, że ta VEGA 8 też daje radę na średnich, czasem nawet wysokich detalach w większości gier, a poza grami zintegrowana grafika raczej wystracza.

0

To jest raczej tak że albo granie albo karta zitegrowana, chociaż widziałem jakieś demo gdy facet na zintegrowanej grał i całkiem nieźle to wyglądało.
Ale przyjdzie Ci załadować jakąś większą mapę lub model i komp się zatnie, choćbyś miał i9.

0

A nie myślałeś o czymś poleasingowym?
Dzisiaj dostałem rano na maila poniższą ofertę (aczkolwiek nie jest to żadna okazja, ale po prostu dostaję powiadomienia od firm, z którymi współpracuję i akurat dzisiaj przyszło coś ze stacjami roboczymi). Oczywiście - nie zachęcam do kupna tego konkretnego kompa, ale chcę pokazać, że można naprawdę fajne rzeczy kupić używane, moim zdaniem jest to lepsza opcja niż składanie samemu czegoś z nowych części.

.

** HP Z620/2x Octa Core E5-2670 (2 procesory ośmiordzeniowe = 16rdzeni !!!)/24GB RAM/240GB SSD + 500GB/DVDRW/GTX 1050 2GB/WINDOWS 10 PROFESSIONAL (7 pro upgr)**
Profesjonalna stacja robocza dla grafików 2d /3d. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologi w Xeon E5 wydajnością deklasująca najnowsze procesory.

Jednostki oparte na procesorach Xeon oraz pamięci z korekcja błędów ECC cechują się stabilna praca, bezpieczeństwem danych, bezpieczeństwem projektów na których pracujesz.Chipset: Intel® C602

Złącza przód: 1 USB 2.0, 2 USB 3.0,1 Headphone, 1 Microphone, 1 1394a
Złącza tył: 2 USB 3.0, 4 USB 2.0, 1 audio in, 1 audio out, 1 microphone in, 2 PS/2, 2 RJ-45 to integrated Gigabit LAN, 1 serial via optional adapter, Rear power button with LED
Gwarancja: 6 miesięcy

Cena: 3150 netto / szt

screenshot-20180910111436.png

0

moim zdaniem ten komp bije na głowę to, co OP zaproponował, a budżet zbliżony

Sprzęt zdecydowanie lepszy niż ten złożony przeze mnie, ale koszt 2 razy większy. Pisałem, że mogę do 3k wydać jeżeli będzie tak potrzeba, natomiast specyfikacja, która opisałem w pierwszym poście kosztuje około 1,6k. Ten przykład, który podałeś wydaje mi się dużo za mocny na moje potrzeby. Natomiast ogólnie co do sprzętu używanego to brałem to pod uwagę (rodzicom poskładałem jakiś czas temu taki używany za 600zł i na ich potrzeby daje rade), natomiast chciałbym żeby ten komp z 5 lat pociągnął, a z używkami różnie bywa, zależy jak się trafi. Niemniej dzięki za propozycję.

0

natomiast chciałbym żeby ten komp z 5 lat pociągnął,

Uważam, że markowe kompy pochodzą dłużej, niż składaki. Sam mam w domu i w firmie kilkadziesiąt używanych - zarówno laptopów, jak i blaszaków i właściwie to nic się z nimi nie dzieje.

A co do budżetu - zasugerowałem się tym, że gdzieś w wątku było napisane coś o ok. 3kpln.

0
Błękitny Rycerz napisał(a):

moim zdaniem ten komp bije na głowę to, co OP zaproponował, a budżet zbliżony

Sprzęt zdecydowanie lepszy niż ten złożony przeze mnie, ale koszt 2 razy większy. Pisałem, że mogę do 3k wydać jeżeli będzie tak potrzeba, natomiast specyfikacja, która opisałem w pierwszym poście kosztuje około 1,6k. Ten przykład, który podałeś wydaje mi się dużo za mocny na moje potrzeby. Natomiast ogólnie co do sprzętu używanego to brałem to pod uwagę (rodzicom poskładałem jakiś czas temu taki używany za 600zł i na ich potrzeby daje rade), natomiast chciałbym żeby ten komp z 5 lat pociągnął, a z używkami różnie bywa, zależy jak się trafi. Niemniej dzięki za propozycję.

Regularnie czyszczony desktop pochodzi i 20 lat, o ile:

  • nie masz SSD
  • wymieniasz HDD co 5 lat
  • nie grasz
  • masz komplet akcesoriów (drukarka, skaner, monitor) lub nie będziesz ich zmieniać co 5 lat
  • w programowaniu korzystasz głównie z edytorów programistycznych a nie IDE
  • nie zmieniasz środowiska programowania, jesteś wierny jednemu
0

I jeszcze pytanko co do SSD: lepiej kupić z SATAIII czy M.2? M.2 dużo szybsze, ale czytałem, że do zwykłych zastosowań typu np. dysk na system operacyjny jest to zbędne, bo różnice są nieodczuwalne, a cena sporo wyższa.

0

Zgadza się - różnicy praktycznie nie odczujesz. Lepiej kupić większego SSD, niż bawić się w te wynalazki. Owszem - są zajebiste, ale niewarte dopłaty (chyba, że masz walizkę z kasą pod łóżkiem i cena nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia)

0
cerrato napisał(a):

Uważam, że markowe kompy pochodzą dłużej, niż składaki.

Nie zgadzam się. Gotowe zestawy mają zazwyczaj jakiś podzespół gorszej jakości. Najczęściej oszczędza się na zasilaczu, a to w najlepszym razie oznacza jego spalenie, w najgorszym pociągnięcie za sobą innych podzespołów. Oczywiście nie oznacza to że składak zawsze będzie dłużej żył, natomiast tendencja jest raczej na korzyść właśnie składaków. No chyba że ktoś właduje najtańszy chiński, no-name'owy zasilacz w mocny zestaw. Choć widziałem i takie zestawy które działały latami.

Opieram to zarówno na informacjach jakie mozna znaleźć w necie jak i własnym doświadczeniu. Pracowałem dobrych parę lat jako serwisant komputerów.

1

@Aventus: a ja się nie zgadzam z twoim niezgadzaniem ;)
Poważnie mówiąc - ja to, co napisałem opieram na kilkudziesięciu kompach, które mam "pod sobą". Może inne marki dają kiepskie zasilacze, ale Lenovo i Dell są pod tym względem OK. Naprawdę - nic się z nimi nie dzieje, mimo tego, że niektóre są klasy C2D, były kupione jakieś 5-6 lat temu jako używki i nadal działają bezproblemowo po ok. 10 godzin dziennie. Pamiętaj, że jako serwisant miałeś styczność z sztukami, w których się coś stało i nie widziałeś tych tysięcy, które sa OK. To trochę jakby pielęgniarka bazując na tym, co widzi w szpitalu stwierdziła, że wszyscy ludzie są chorzy ;)

0

Jeśli dysponujesz budżetem ~2700 PLN to polecał bym Tobie jakiegoś wzmacnianego DELLa który nie rozsypie Ci się po roku-trzech. Będzie miał przede wszystkim dobrej jakości obudowę, do tego pewien sposób amortyzacji dysku (gumowa ramka dysku/uszczelka odpornościowa) uchroni Cię to przed wymianą dysku po 2 latach o ile będziesz obchodził się ze sprzętem należycie. poza tym niektóre biznesowe wersje DELLi przechodzą testy obudowy tj; otwieranie kilka tysięcy razy klapy, by upewnić się, że zawiasy nie pękną bez przyczyny, czy też tulejki nie wyrwą się z dolnej obudowy czy też klapy matrycy. Jeśli szukasz budżetowego laptopa biznesowego tudzież do pracy (częsty transport, niezawodność) a nie nie do gier, to taki DELL wzmacniany wersja biznesowa to jest to czego szukasz. Do 3k znajdziesz średniej klasy sprzęt tego typu, fakt nie będzie to i5 6 generacji, aczkolwiek czasy nadeszły takie, nie inne, w pierwszej kolejności dziś sypią się obudowy/klapy/dyski(przez brak jakichkolwiek systemów zabezpieczających)/itp.
Z czystym sumieniem polecam coś wzmacnianego, patrz na jakość materiału z którego jest wykonany, grubość, testy, praca zawiasów, ale i opinie również są istotne, ale przede wszystkim interesuje Cię jego wytrzymałość, pamiętaj, że wyrwane zawiasy niosą za sobą bardzo różne usterki w niedługim czasie np: przetarcie taśmy LCD czy latająca śrubka która zrobi zwarcie na płycie, ale przede wszystkim dalsze uszkodzenia techniczne sprzętu z pozoru zapoczątkowane usterką która wygląda źle tylko wizualnie.
Hmm... Chyba od siebie napisałem co chciałem. Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1