Jakie parametry na domowy serwer Git, Wiki, DLNA, dane

0

Chciałbym uporządkować trochę dane, zarówno te ogólne jak i programowe. Obecnie sporo rzeczy przerzucam na penie pomiędzy komputerem domowym i firmowym. Nie jest to jednak ani wygodne ani optymalne. Pod wypływem wielu tematów na forum pomyślałem o domowym serwerze. Początkowo miał to być serwer PC ale szybko okazało się, że NAS będzie lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o rozmiar, zużycie energii itp. Pytanie tylko co jest ważne w takim NAS-ie? Które parametry powinno się brać pod uwagę? Ile ramu, jaki procesor? Pojemność dysków dopasuję bo muszę oszacować ile mam obecnych danych i ile będzie tego przybywać. Moje wymagania odnośnie możliwości to:

  • możliwość postawienia Git-a (GitLab?), obecnie korzystam z SVN
  • odpalenie mojego prywatnego Wiki z dostępem z zewnątrz
  • serwer DLNA dla mediów, zdjęcia, filmy
  • typowy serwer plików na dane
  • serwer wydruku
  • konfiguracja dostępu dla poszczególnych osób
  • możliwość własnego oskryptowania (opcjonalnie - chociaż chyba każdy NAS na to pozwala)

Mam nadzieję, że będzie to rozwiązanie na lata więc nie podaje budżetu. Niektóre rozwiązania są warte swojej ceny i tyle. Nie chciałbym jednak wydawać tyle, żeby móc kupić w tej cenie serwer PC. Co moglibyście doradzić odnośnie parametrów albo konkretnych modeli. Z obecnych wątków widziałem głównie polecenia Synology i QNAS.

0

Najpierw powinienes powiedzieć jakim budżetem dysponujesz, bo można kupić nasa za 800pln a można i takiego za 4000. Od tej informacji będzie zależało na jakie parametry możesz sobie pozwolić.

0

Przejrzałem trochę info odnośnie parametrów/cen i budżet bym ustalił na ok 2k. Jeśli będzie coś tańszego bez jakiś wodotrysków to fajnie. Pisałem o rozwiązaniu na lata ale 2 zatoki na dysk by starczyły. Chciałbym to skonfigurować na RAID 1. Czy ma ktoś doświadczenie z wirtualizacją na NAS? Ile potrzeba ramu do swobodnego działania - Git, serwer Wiki? W przypadku NAS dual Core i quad ma znaczenie?

0

Jak do 2k to może synology ds416play? Mam takiego i jestem zadowolony. Co chodzi o wirtualizacje, ten model nie ma oficjalnego wsparcia dla dockera, ale można samemu zainstalować appke do tego i wszystko działa. Poczytaj o parametrach tego modelu, moim zdaniem cpu/ram powinny Ci wystarczyć

1

odpalenie mojego prywatnego Wiki z dostępem z zewnątrz

Jeśli nie będą się do tego wiki dobijać miliony ludzi to totalnie wszystko jedno jakie będą parametry tego serwera.
Nawet takie Raspberry Pi możesz postawić, i wyjdzie ci znacznie taniej niż 2000 zł.

1

Na QNAP możesz zqainstalować gitlab:
https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial/article/how-to-use-container-station

sama mediawiki jest dostępna jako aplikacja:

https://www.qnap.com/pl-pl/app_center/?qts=4.3.4&II=217&kw=wiki

Synology też potrafi:
https://gist.github.com/walkerjeffd/374750c366605cd5123d

Z mojego doświadczenia wynika że synology i qnap są zbliżone i jak nie potrzebujesz wodotrysków to nie będzie mialo znaczenia co wybierzesz, ja osobiście uzywam QNAP, ale mam też styczność z Synology i bez problemu też u mnie by się sprawdził.

Więc jeżeli wybierać z tych 2 to zrobił listę rzeczy do uruchomienia na NAS, sprawdził czy każdy to obsługuje, określiłbym budżet i wybrał sprzęt o lepszych parametrach.

0

Chciałem tego NAS-a dodatkowo schować, żeby mi nie starczał o czym nie wspomniałem wcześniej, dlatego celuję bardziej w 2 zatoki niż 4. Rozglądałem się i Synology dla moich wymagań podpowiedział mi DS718+.
https://www.synology.com/pl-pl/products/compare/DS218play/DS418play/DS718+
W porównaniu do DS418play cena dużo się nie różni ale ma oficjalne wsparcie dla wirtualizacji i jest nowszy.

--Edit--
Rasberry Pi brałem wcześniej pod uwagę ale coś znalazłem na nie (już nie pamiętam o co chodziło) no i nie mam obecnie za dużo wolnego czasu a tutaj chyba trzeba by było poświęcić go więcej niż przy NAS-ie.
Z QNAP znalazłem ten model TS-251+
Parametry chyba porównywalne do DS718+ a cena niższa. Będę musiał jeszcze poszperać i poczytać co byłoby lepsze.

0

Wgłębiam się z ten NAS-y i mam kilka spostrzeżeń. Z tego co patrzę po dostępnych aplikacjach/pakietach i po krótkich testach live demo systemów to Synology wydaje się mieć więcej możliwości konfiguracji i wydaje częściej aktualizacje pakietów (np. DokuWiki od QNAP ma jakąś jedną wersję i tyle, a od Synology było już kilka aktualizacji). Dodatkowo pakiety od QNAS są chyba większe, kilkadziesiąt MB, podczas gdy ten sam pakiet u Synology to kilka MB. Z czego może to wynikać? Nie wiem na jakiej zasadzie działają ten live dema ale Synology działa mi płynniej. Czy ktoś mógłby zweryfikować moje spostrzeżenia w oparciu o swoje użytkowanie NAS-a?

0

Nie porównywalem wielkości pakietów, różnicy w działaniu UI też nie zauważyłem jakiejś znaczącej.

Co do aktualizacji DokuWiki to w moim modelu nie ma np. paczki do jego instalacji, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zainstalować sobie samemu, wykorzystując serwer https://www.qnap.com/en-au/how-to/tutorial/article/how-to-set-up-a-web-forum-on-your-qnap-turbo-nas-using-php-mysqlt-up-a-web-forum-on-your-qnap-turbo-nas-using-php-mysql

1

Moim zdaniem rozmiar paczek nie powinien być wcale brany pod uwagę, nawet niech Ci ten cały soft zajmie 50gb to jest nadal bardzo mało w dobie obecnych pojemności talerzowcow

0

Nie wiem jak konkurencja, Synology ma ciągle jakieś aktualizacje, zarówno pakietów jak i systemu.

0

QNAP również co chwila domaga się aktualizacji.

0

Rozmiar może mi nie przeszkadza ale jeśli taka apka zajmuje niewiele miejsca to chyba znaczy, że reszta jest już w systemie. Mogłoby to wskazywać na lepszą optymalizację, tak ja to widzę. Chyba jednak będę wybierał Synology. Wsparcie dla HASP-a przeważyło szalę. Dodatkowo live demo Synology pozwala faktycznie pobawić się interfacem. W QNAP-ie co chwile komunikat że to demo i praktycznie nic nie można zrobić poza oglądaniem.

0

Z ciekawości do czego Ci potrzebne wsparcie dla HASP?

0

Do pracy :]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1