Nowy laptop - jaki dysk i procesor

0

Jestem w trakcie zmiany laptopa, upatrzyłem sobie pewien model jednak chciałbym się upewnić co do parametrów. Na co dzień, programuje w Javie, korzystam z i7 3rd gen (wysokonapięciowy) i SSD SATA3, można powiedzieć że sprzęt daje radę, najwięcej czasu zazwyczaj i tak schodzi na deploy aplikacji przez to, że środowiska mamy w firmie często mocno przeciążone. Nowego laptopa chciałbym używać zarówno w firmie jak i poza nią, w domu do programowania dla siebie, by podszkolić swoje umiejętności, jak i czasami do zdalnej pracy. Z innych "wymagających" rzeczy lubię pograć w CS:GO. Jako że laptopa kupuje na najbliższe 2-3 lata, chciałbym jednak zaciągnąć opinii.

-i5-8300H czy i5-8250U? Czy przy wyżej wymienionych operacjach jest sens pakowania się w wysokonapięciowy, mocniejszy procesor czy do codziennych zadań spokojnie wystarczy wersja niskonapięciowa, oferująca dłuższy czas pracy na baterii? Chciałbym mimo wszystko odczuć lekką poprawę względem obecnej i7. Obawiam się czy ograniczony procesor nie będzie sprawiał kłopotów?

-SSD SATA vs SSD PCIe NVME. Laptop który upatrzyłem sobie (Huawei MateBook D) jest wyposażony w i5-8250U i właśnie słabszą wersję dysku, czyli zwykły SSD m2. Z tego co się orientuje, nie da się podpiąć do niego szybszego dysku NVMe. Pytanie jednak, jaka jest faktyczna różnica między tymi dyskami w codziennej pracy? Jest pełno testów na YT które pokazują szybkość uruchamiania się gier, bardziej by mnie interesował jednak np. test szybkości kompilacji jakiegoś większego programu, czy szybkość działania samego InteliJ. Zgaduje, że będą to nieznaczne różnicę na poziomie <1s, ale chciałbym się upewnić, czy może warto jednak zainwestować w mocniejszy sprzęt.

1

Kod kompilujesz dyskiem czy procesorem? Dysk NVMe ma przyspieszyc uruchamianie wszystkiego czy indeksowanie duzych projektow w Twoim IDE.
Trzecia generacja pelnoprawnego i7 nie bedzie mega wolniejsza niz 8ma niskonapieciowa. Plus taki, ze nsjnowsze U maja 4 rdzenie, a nie 2 jak poprzednie. Z tym trzymaniem na baterii to tez nie jest tak hop. Niskonapieciowki dostaja zazwyczaj mniejsze baterie bo mniej potrzebuja. W niektorych modelach (wg testow) pelne i5/i7 ma podobne czasy pracy co niskonapieciowe. Nie jest to jednak regula i zalezy od producenta i zastosowania w codziennych zadaniach.
Zdecydowanie doplacenie do NVMe o ile laptop ma takowy slot jest warte tych kilkuset zl.

1

na cpu U prawie na pewno będą dropy wydajnościowe, owszem w testach nie jest źle, tylko testy to zwykle kilka minut obciążenia, pomiędzy SSD i NVM realnie różnice są tylko przy bardzo dużym obciążeniu dysku, przy ciągłych operacjach zapisu odczytu, operacjach liniowych itp. oczywiście wiadomo NVM nie zaszkodzi, ale nie robiłbym dramatu z jego braku

0

Niestety laptop który sobie upatrzyłem nie ma slotu na NVMe, więc jak się na niego zdecyduje to nie będzie opcji w przyszłości zmienić, zostaje standardowe SATA SSD. No ale wydaje się to mniejszym problem niż procesor w każdym razie. Przy normalnej pracy, trwającej kilka godzin odczuje te dropy wydajności? Niestety duża większość normalnie wyglądających laptopów to procki niskonapięciowe, żeby dostać wersję H w przypadku Intela muszę (poza kilkoma wyjątkami) sięgnąć po coś co podchodzi pod laptop gamingowy i wygląda mocno średnio przez te wszystkie czerwone akcenty, itp :/

edit#
btw, tego lapka póki co upatrzyłem
https://www.x-kom.pl/p/426852-notebook-laptop-156-huawei-matebook-d-156-i5-8250u-8gb-1281000-win10-mx150.html

na żywo prezentuje się świetnie, konstrukcja wygląda na mega sztywną i wytrzymałą co jest dla mnie dość ważne

0

Z doświadczenia powiem Ci, że pakowanie się w laptop grubości czekolady to poroniony pomysł. Nawet jeśli siedzi tam U. Jak chcesz sprzętu do pracy z dobrymi procesorami to poszukaj w kategorii biznesowe, a nie gaming. Jest tego pełno. Dell XPS, Precision. Lenovo Thinkpad T, P (gdzie możesz wpakować nawet Intel Xeon). HP ZBook również dostępny z Xeonami.
Dropy odczujesz jak sięgniesz max. możliwości procesora. Ewentualnie przy throttlingu jak utnie Ci połowę wydajności procesora bo w obudowie 17mm nie sposób się nie ugotować. Opcją ratunkową jest tutaj podkładka chłodząca ale ciężko pakować ją do plecaka i wyciągać wszędzie gdzie się pracuje. Ja osobiście szukając czegoś przenośnego z w miarę dobrymi podzespołami szedłbym w kierunku Thinkpada T470p.
Bo umówimy się albo chcesz być śliczny albo chcesz być wydajny. Te dwie cechy rzadko się łączą - patrz Macbook. Może to i ładne (kwestia gustu) ale z wydajnością blado jak się zacznie gotować :-)

0

kup mobile workstation HP, Dell, Lenovo, cięższe ale solidne, dobre wykonanie, dobre cpu/gpu, baterie, pozwala pograć, nie grzeje się, dobry serwis itp.

0

8GB ramu, nie zabraknie ci?

0

Ramu mogę z czasem dokupić.
Co do propozycji innych laptopów, myślałem bardziej zostać przy cenie do 3,5-4k, nie zarabiam jeszcze jak prawdziwy programista niestety, a z tego co proponujecie to ceny są dużo wyższe.

0

nowe dell'a 3520, 7510, wyrwiesz trochę powyżej 4k, ew. Zbooki 15 G2.G3 za podobną lub niższą, z grafiką dedykowaną spokojnie popykasz w CS bez problemu, używane dorwiesz i za 2k, kwestia konfigu

1

8GB to teraz mało, komputery w hipermarketach tyle mają.

0

Tak jak skarpety mowi. Ostatecznie rozejrzyj sie za uzywkami. Ostatnio widzialem na alledrogo T470p uzywka z gwarancja do lipca 2020 za 4k. Jakis maly przebieg, a na fotkach brak sladow eksploatacji. Bylo tam i5 7300hq chyba wiec lepiej niz U.

0

ThinkPad X

0

Jeżeli chodzi o nowy sprzęt 15 cali dość mobilny Huawei MateBook D 15.6" i5-8250U/8GB/128+1000/Win10 MX150 to bardzo dobry wybór.
Matryca FULL HD IPS z dobrymi kąta widzenia, solidne aluminiowe wykonanie przy tym ciekawy design, nowy procesor 8 generacji, lekka i smukła obudowa waga 1,86 kg na laptopie 15 cali to bardzo dobry wynik, możliwość zamontowania dwóch dysków, wygodna klawiatura, przyzwoite głośniki.

Zestawienie laptopów: https://forum.techlords.pl/co-kupic-f4/zestawienie-polecanych-laptopow-ranking-laptopow-c-t5.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1