Wątek przeniesiony 2018-07-23 12:31 z Społeczność przez furious programming.

Dołączenie routera WIFI do sieci radiowej

0

Kurcze nie wiedziałem gdzie dać ten wątek, otóż chodzi o to że mam internet radiowy i chciałbym podpiąć do niego router WIFI, tylko pytanie brzmi, że mój dostarczyciel neta powiedział mi że tak nie wolno, że jemu trzeba zapłacić za zrobienie tego, a ja już to robiłem góra 15 minut roboty, i chcę wiedzieć czy ta ma takie prawo, czy mogę zakładać wifi gdzie chce i kiedy chce skoro za internet płacę??

1

Moim zdaniem nie może Ci zabronić korzystania z WiFi. Przeczytaj w umowie czy masz taki zakaz. Pewnie chodzi o to, żeby nie "odsprzedawać" internetu innym osobom.

1

czy możesz to już masz napisane w umowie z dostawcą - jeśli się zgodziłeś na taki zapis to w świetle prawa nie możesz. Natomiast nie ma fizycznych ograniczeń, które by Ci to uniemożliwiały

0

Dobra dziekuję za wszystko

0

Zawsze śmieszyły mnie takie ”ograniczenia” mikrodostawców.

Sam miałem do czynienia z takimi warunkami na osiedlu, 10-15 lat temu. Sygnał dochodził do urządzenia odbierającego znajdującego się na dachu, następnie skrętką leciał do mieszkania, bezpośrednio do peceta lub pośrednio przez jakiś ~wzmacniacz. Odbiornik na dachu miał skonfigurowaną blokadę na MAC per user, więc nie dało się rozdzielić sygnału na więcej urządzeń np. za pomocą switcha.

Jeśli ktoś miał dwa komputery, to płacił drugie np. 40zł za drugi komputer. Aby nie płacić dwa razy i rozdzielić sygnał, trzeba było kupić router, spisać MAC i podać januszowi, aby zaktualizował filtr w odbiorniku (oczywiście święcie twierdząc, że karta sieciowa spaliła się i kupiło się nową – stąd nowy MAC). Ale routery były drogie i mało kto miał na to kasę, więc kombinowało się też ze spinaniem dwóch pecetów skrętką i udostępnianiu łącza. Tyle że to wymagało działania komputera-odbiornika, aby ten drugi mógł korzystać z neta.

UOKiK powinien się tym zająć, bo takie warunki są absolutnie nieuczciwe.


Umowa umową, ale za dostarczone łącze płacisz, więc sygnał jest Twój i dzieląc go na więcej urządzeń wcale nie zwiększasz przepustowości łącza. Dostawca nadal dostarcza łącze o opłaconej przepustowości, więc nie ponosi żadnych strat. Ty na tym zyskujesz, bo podpinasz kilka urządzeń, ale i też tracisz, bo łącze się dzieli. Im więcej urządzeń jednocześnie zasysa/wysyła dane, tym mniejsza jego część przypada na każde z nich.

Nie namawiam Cię do łamania postanowień zawartych w umowie, jednak…

0

Kurcze no dzięki za wypowiedź, a po wiedzcie mi jeszcze jedno jaki tu router kupić do użytku domowego, co byście polecili?? Nie wiem dokładnie jaka kwota to była by maxymalna, może 200 zł, czy to raczej jest niemożliwe? Polecicie coś??

0

napisz co potrzebujesz - czy z wbudowanym switchem, jak prędkość zarówno po kablu jak i wi-fi, jaki obszar chcesz pokryć wi-fi i jakie masz ściany. No i chyba najważniejsze jak na chwilę obecną wygląda to co dostajesz od dostawcy - masz gdzieś antenę i do tego jakiś modem do którego podpinasz kompa czy inaczej.

0
abrakadaber napisał(a):

napisz co potrzebujesz - czy z wbudowanym switchem, jak prędkość zarówno po kablu jak i wi-fi, jaki obszar chcesz pokryć wi-fi i jakie masz ściany. No i chyba najważniejsze jak na chwilę obecną wygląda to co dostajesz od dostawcy - masz gdzieś antenę i do tego jakiś modem do którego podpinasz kompa czy inaczej.

Znaczy mam 2 kompy stacjonarki i 2 lapki, predkosc 100Mb/s, promień 15 metrów, sciany sredniej grubosci 35 cm, mam antene i prosto leci z kabla do kompa. Potrzebuje podpiac do 2 kompa, i miec wifi dla lapków

0

pomiędzy anteną a kompem nie masz żadnego urządzenia? Jaka jest wtyczka przy kompie -
RJ45
RJ45

czy może R-SMA?
R-SMA

0

sorki jest jest, gdzies mi to umknęło, taka mała kostka, jakby przełącznik, z niego leci kabel ten pierwszy do kompa

1

możesz kupić np. coś takiego https://www.morele.net/router-tp-link-archer-c59-1077730/
najważniejsze, z tego co napisałeś to

  1. nie potrzebujesz routera z wbudowanym modemem
  2. musi mieć przynajmniej 2 (najczęściej spotyka się 4 lub więcej gniazd) gniazda LAN (tańsze będą miały prędkość 100MB droższe 1GB)
  3. musi mieć gniazdo WAN, wystarczy 100MB bo i tak dalej masz Wi-Fi od dostawcy
  4. musi mieć Wi-Fi, dobrze żeby miał przynajmniej b-g-n
    co do firmy to popularny (i w miarę dobry) jest Tp-Link, linksys, asus, d-link - ew. czytaj opinie o zasięgu.

Ja mam coś takiego https://www.ceneo.pl/5182145?se=4NKaWTk9FtBzLGMFz2ffSssuYNmaiX-8&gclid=Cj0KCQjwnNvaBRCmARIsAOfZq-07OnxvSMNJ7EgpuamYeLAOFz9g6AOWrIfqTzpfXLO6Y1ZsHegAnroaAiDcEALw_wcB od paru lat (znaczy to już drugi model - ma gdzieś ok 2 lat, bo poprzedni mi się usmażył przy burzy), działa OK (jak kupowałem to z założeniem, że i tak wgram openwrt), zasięg też przyzwoity.

0

Super, bardzo ci dziękuję, mniej więcej wiem już czym się kierować

0

Takie umowy były popularne 15-20 lat temu, twój janusz co ci neta dostarcza pewnie zatrzymał się w rozwoju. Natomiast dziś (ale w Polsce jeszcze nie z tego co mi wiadomo) popularne jest z kolei zakazywanie tetheringu interrnetu mobilnego, tzn np zakazywanie udostępniania połączenia z telefonu do komputera (przez mobilny hostpot np), to już podobno technicznie jest możliwe do zablokowania.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1