Jaki Linux dla mnie?

0

Odkąd pamiętam działam na Windowsie, zaczynając od XP, kiedy chodziłem do podstawówki do W10 kiedy jestem na studiach. W tym semestrze pracowaliśmy na Fedorze 27. Jest to Linux bez środowiska graficznego. Miałem dzisiaj ciężkie kolokwium z komend i sporo czasu poświęciłem na naukę, żeby pomyślnie go zdać. Od napisania co robi zwykła komenda przez wyszukiwanie plików stworzony n dni temu, nadawanie uprawnień literami i cyframi, przekierowanie, linki i pełno innych rzeczy. Skoro właściwie już to umiem, bo kolos zdany na 4 to postanowiłem, że zainteresuje się coś dystrybucjami Linuxa i tak po prostu z nudów pobawię się tym. Nie wiem czy moje myślenie jest dobre, ale komendy, które znam chyba są takie same na każdą dystrybucję Linuxa? Czytam od dłuższego czasu o tych dystrybucjach, ale zdania są tak podzielone, że ciężko coś wybrać osobie, które nie miała wcześniej z tym kontaktu. Właściwie to zawsze przewijają się 2 dystrybucje, Mint i Ubuntu. Ogólnie jestem fanem ładnej nakładki graficznej ze sporą możliwością konfiguracji pod siebie, nie lubię syfu instalowanego razem z systemem typu Paint3D, Centrum opinii, Pogoda itd. Jak niektóre rzeczy z W10 mogę skasować sobie PS tak nie wszystko się da. Bardzo mnie to irytuje, że mam coś zainstalowane na komputerze, co jest zbędne. Po prostu tego nie lubię. Komputera używam do zabawy czyli hobby jakim jest programowanie w Java i nauki. Nie gram w żadne gry. Właściwie to wystarczy mi Firefox, intelliJ IDEA, ExpressVPN, jakiś Discord, Acrobat Reader i to wszystko.

Co możecie napisać takiej zielonce jak ja? Czytałem też o dystrybucjach dla bardziej zaawansowanych, czym to się różni od innych, co jest tam ciężej zrobić?

0

Dla zielonki Ubuntu byłoby całkiem dobre, sam z tym zaczynałem. Ma też trochę preinstalowanych programów, jak Firefox czy Thunderbird, ale znacznie mniej, niż Windows.

Bardziej zaawansowane dystrybucje charakteryzują się głównie czymś, co nazwałbym "trudnością instalacji", mimo, że sama instalacja nie sprawia zwykle wielu problemów. Typowym przykładem jest Arch, który (zastrzegam: nie korzystałem, mogę się mylić) jest strasznie lekki głównie dzięki temu, że nie instaluje że sobą nic, nawet środowiska graficznego czy sterowników i trzeba to wszystko ogarnąć samemu.

W tym momencie korzystam z Antergosa i bardzo go sobie chwalę; jest oparty na Archu, ale nie musiałem doinstalowywać żadnych dodatkowych sterowników, a przy instalacji mogłem wybrać środowisko graficzne i programy, jakie chcę mieć preistalowane. Oprócz tego zauważyłem, że jest bardzo stabilny: mam go na laptopie już od prawie roku i nie spotkałem się z żadnymi problemami czy błędami. Aktualizacje aplikacji instalowanych przez repozytorium są genialne: przy każdym włączeniu komputera mam z 5-6 aktualizacji, głównie bibliotek pomocniczych, ale i aplikacji, a czasem kernela. Aktualizacja rzadko kiedy trwa dłużej, niż 10 sekund.

A co do komend: tak, praktycznie wszystkie się pokrywają. Główne różnice to programy preinstalowane wraz z dystrybucjami, przede wszystkim te od repozytorium aplikacji, np. dla Ubuntu to będzie apt-get.

0

No, właśnie takie coś, że wszystko trzeba samemu zainstalować mi najbardziej pasuje, będę miał tylko to co będzie mi potrzebne. Mówisz Arch taki jest, sprawdzę.

0
Pszczoła napisał(a):

No, właśnie takie coś, że wszystko trzeba samemu zainstalować mi najbardziej pasuje, będę miał tylko to co będzie mi potrzebne. Mówisz Arch taki jest, sprawdzę.

No to Arch bedzie w sam raz. Ubuntu lepiej unikaj - daje zludne wrazenie latwosci uzytkowania i to w dodatku kosztem twoich nerwow. Ten linux (ubuntu) moglby wygrac konkurs w najwiekszej ilosci artykulowanych kur@#$%, ja_pier@#$%^ przez przecietnego uzytkownika.

0

Tak, Ubuntu unikać. Na twoim poziomie zaawansowania coś mniej lamerskiego, Debian, Arch, Fedora

1

W tym semestrze pracowaliśmy na Fedorze 27. Jest to Linux bez środowiska graficznego.

I to piszę osoba, która studiuje informatykę? :D
Na fedorze możesz zainstalować dowolne środowisko graficzne: gnome/kde/xfce i co tam jeszcze jest ;)

0

My pracowaliśmy na takiej bez środowiska graficznego, dlatego napisałem. Nie wiem czy można na niej zainstalować czy nie, nikt nas o tym nie informował.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1