Od czego zależy to ile maksymalnie RAMu obsłuży laptop?

0

Cześć. Od czego zależy to ile maksymalnie RAMu obsłuży laptop? Chodzi mi o to, że jeżeli producent podaje np. maksymalnie 8GB, ale w teorii procesor jest nowoczesny i mógłby pociągnąć 16GB oraz chipset jest nowoczesny to od czego to zależy? Próbowaliście może eksperymentować i dać większe kości niż producent deklarował? Tak jak np. dla systemu Linux nie liczy się producent karty sieciowej a chipset w niej zawarty i to ma kluczowe znaczenie -> chipset (dlatego Linux obsługuje tyle urządzeń, bo sterowniki robią pod chipset a nie producenta). I tutaj takie samo pytanie - kiedy ten sam chipset jest w Lenovo i Lenovo podaje max 16GB i ten sam chipset jest w Dellu a Dell podaje max 8GB to można uznać, że pociągnie i 16GB ?

1

kup se macbooka

1

Np. od procesora i od biosu.
http://downloads.dell.com/manuals/all-products/esuprt_laptop/esuprt_precision_mobile/precision-m6600_owner%27s%20manual_en-us.pdf -> str. 111
Dual Core obłuży 2 sloty a Quad Core 4. Maksymalnie po 8GB na slot czyli 16 albo 32 GB w zależności od procesora. Producenci mogą też ograniczać parametry z poziomu BIOS-u.

0

8GB max wydaje się trochę mało, czasami są lapki gdzie jest tylko jeden slot dostępny ale raczej rzadko, takie 16GB to raczej minimum obecnie, jak chcesz kupić lapka to załóż temat lub podaj nazwę obecnego to już my ci doradzimy, oj tak :]

0

ogólnie pierwsze ograniczenie to to, że ddr4 moga wystąpić w kościach max 16GB, w sensie pojedyncza kość może mieć max 16GB, więc zasadniczo limit ramu to:
ilość slotów x 16GB

ALE jak producent przyoszczędzi to może dać jakieś zbyt słabe elementy, lub programowo wymusić że sie więcej nie da niż np kość 8gb, tylko po to, żeby zapłacić za wyższy model.

3
Clarc napisał(a):

Np. od procesora i od biosu.
http://downloads.dell.com/manuals/all-products/esuprt_laptop/esuprt_precision_mobile/precision-m6600_owner%27s%20manual_en-us.pdf -> str. 111
Dual Core obłuży 2 sloty a Quad Core 4.

To jak miałem i486 w okolicach 1995 r. i na płycie były cztery sloty na RAM, w dodatku wszystkie obsadzone, to ile rdzeni miał ten procek? :-)

Nie ma zasady że dual obsłuży dwa sloty a quad cztery. Nawet jeśli okaże się prawdą w przypadku jakiegoś modelu procesora czy płyty głównej.

Jest wiele czynników decydujących o limicie pamięci:

  • ograniczenie kontrolera pamięci (chipset, procesor)
  • ograniczenie fizyczne (ilość slotów i dostępne rozmiary pamięci pasujące do danego slota)
  • ograniczenie programowe (BIOS)
  • konfiguracja modułów („kostek”) RAMu - niektóre kombinacje zadziałają, niektóre nie, np. moduł mający 4 GB może być wewnętrznie zbudowany jako 1×4 GB albo jako 2×2GB i w konsekwencji różnie być traktowany przez kontroler
  • anachronizm: producent pisał to co przetestował i gwarantuje że zadziała, ale parę lat później jak chcemy dodać RAMu dostępne są większe moduły i o dziwo działają.

Z tymi dwoma ostatnimi przypadkami spotkałem się kilka razy.

1

Pytanie jest zasadne bo zdarza się że producent dla 64bitowego procesora podaje maksymalną ilość obsługiwanego RAMu- 8GB, zwłaszcza w lapkach. Czy to jest ograniczenie na poziomie mikrokodu, sprzętu, czy tylko takie ograniczenie z pupy za zasadzie "nie odpowiadamy jak nie będzie działać" .... ale w praktyce będzie działać.
Pierwszy z brzegu
https://ark.intel.com/pl/products/50029/Intel-Pentium-Processor-U5600-3M-Cache-1_33-GHz
Maks. wielkość pamięci (w zależności od rodzaju pamięci) -- 8 GB

0
student pro napisał(a):

Pytanie jest zasadne bo zdarza się że producent dla 64bitowego procesora podaje maksymalną ilość obsługiwanego RAMu- 8GB, zwłaszcza w lapkach.

To nie jest tak, że jak procesor jest 64-bitowy to na pewno będzie działać z nie wiadomo jak ogromną ilością pamięci. Różne wymienione przeze mnie limity nadal mogą obowiązywać.

Sam mam dwa takie procesory:

  • Atom N570 (laptop). Oryginalnie lapek miał 1GB. Oficjalnie obsługuje max 2GB, i tyle u mnie działa.
  • Celeron 220 (komputer stacjonarny). Jak kupowałem usłyszałem że 1GB to maksymalny rozmiar pamięci, i tyle rzeczywiście widnieje „na internetach”. Po kilku latach dołożyłem do 2 GB i o dziwo działa.

Oba procesory są 64-bitowe. Ale raczej nie ma szans na włożenie 8 GB czy więcej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1