PC do programowania za około 3500-4500 zł.

0

Witam, niedługo będę kupował komputer przeznaczony głównie do programowania(w tym używania np. maszyn wirtualnych, więc przydała by się duża moc obliczeniowa). Zorientowałem się trochę na rynku podzespołów, ale nie mam pewności czy wybrana konfiguracja będzie dobra i czy na pewno wszystko będzie ze sobą współgrało albo czy czegoś nie przeoczyłem. Kupuję samą "skrzynkę', bez systemu, peryferiów i monitora. Ponieważ ma to być komputer na lata, ma mieć tylko nowe części ze sklepu. Chciałbym, aby wszystkie części były z jednego sklepu, który też oferowałby od razu złożenie komputera, ponieważ sam na to nie mam za bardzo czasu.
Moje dodatkowe wymagania:
-Komputer ma być łatwy w rozbudowie w przyszłości. Czyli ma mieć dobrą obudowę mieszczącą duże chłodzenie, dobrą płytę główną, mocny zasilacz, itp.
-Szybki dysk SSD na złącze PCI-Express o pojemności przynajmniej 500 GB. Tyle mi teraz spokojnie wystarczy, jak mi zabraknie miejsca, to w przyszłości kupię lepszy dysk, lub dorzucę tradycyjny HDD. Zależy mi na dużej szybkości a nie na dużej pojemności.
-16 GB ramu w jednej kości. W dwóch nie chcę brać, ponieważ w przypadku chęci rozbudowy ramu do 64 GB, musiałbym kupować cztery moduły, zamiast trzech(w przypadku, gdy płyta ma 4 sloty i obsługuje maksymalnie 64 GB ramu).
-Ma mieć kartę graficzną, która nie musi być mocna, ale ma być w stanie spokojnie pociągnąć dwa monitory z rozdzielczością 4K. Niedługo chcę na razie użyć jednego monitora 4K oraz jednego full HD. Nie mam zielonego pojęcia jaką konkretnie kartę graficzną wybrać. Posiadam obecnie monitor ze złączem D-SUB, więc jeśli proponowana karta nie będzie miała takiego złącza, to prosiłbym też o zaproponowanie odpowiedniej przejściówki pasującej do karty graficznej i mojego monitora.
-Chciałbym, aby komputer był oparty na najnowszych procesorach Ryzen, głównie dlatego, ponieważ nie stwierdzono w nich kolejnych błędów opisanych tutaj: https://www.spidersweb.pl/2018/05/dziury-w-procesorach-intela.html
-Płyta główna ma mieć możliwość podkręcenia procesora.
Oto co do tej pory sam złożyłem:
Procesor AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 19MB, BOX
Płyta główna Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING
Pamięć HyperX Fury DDR4, 16GB, 2400MHz, CL15
Zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W
Obudowa SilentiumPC Gladius M35
Dysk SSD Plextor M8Pe(G) 512GB PCIe x3
W sklepie Morele, koszt tego zestawu to 3292 zł(bez karty graficznej).

2

RAMY - ryzeny lubią wysokie częstotliwości, bierz minimum 2993mhz lub 3200mhz, kup normalnie 2 kości a nie jak lama 1, jak będziesz chciał mieć więcej to uwierz, ramy bardzo łatwo sprzedać, a prędzej zmienisz sprzęt cały niż wsadzisz tam 64gb.
GRAFA - jeśli chcesz grać w 4k to musisz kupić karte o wartości co najmniej całego twojego budżetu na kompa :) do pracy na 2 monitorach 4k i jakimś tam wspomaganiu aplikacji wystarczy ci gtx1050, te karty nie mają już d-sub, jeśli się nie myle to nie maja nawet dvi-i więc przejściówka zwykła nic nie da, trzeba kupić przejściówkę aktywną która kosztuje 70-100zł.

0

-Komputer ma być łatwy w rozbudowie w przyszłości. Czyli ma mieć dobrą obudowę mieszczącą duże chłodzenie, dobrą płytę główną, mocny zasilacz, itp.

Patrz na firmę i jaki ma certyfikat jakości zasilacz, a nie ile ma watów. Z tego co na szybko sobie poszukałem to ten model ma Bronze Plus, więc może ci nie spali kompa.

-Ma mieć kartę graficzną, która nie musi być mocna, ale ma być w stanie spokojnie pociągnąć dwa monitory z rozdzielczością 4K.

Nie wiemy w co chcesz grać na tych 4k na 2 monitorach. Rozrzut w tym stwierdzeniu mieści się pomiędzy Saperem w 4k i Wieśkiem 3 w 4k. Z tego co widzę po twoim zestawie to pozostałą kwota staczy ci najwyżej na jakiegoś GTX 1060 6GB, ale nie jakiegoś wybitnego jeżeli chodzi o kulturę pracy. Ta karta pozwala na granie w aktualne tytuły w 60 FPS w FHD. Rozdzielczość 4k może uzyskasz na grach typu CS:GO lub Rocket League, ale o tytułach AAA w 4k i 60 FPS zapomnij, przynajmniej z tą kartą.

Procesor AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 19MB, BOX

W reklamach podają częstotliwość po podkręceniu. A ta bazowa dla R5 2600 jest 3,4 GHz i samemu musisz się pobawić oraz podkręcić do tego 3,9 GHz, a rożnie z tym bywa, bo wafel krzemowy waflowi nie równy.

Płyta główna Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING

Po co ci płyta główna z serii x70 ? Planujesz grać na kartach w SLI ? Do zwykłego OC procka wystarczają płyty x50, chyba że chcesz mieć choinkę w obudowie z oświetleniem LGBT... RGB znaczy się. Radziłbym kupić płytę x50, a pozostałą kwotę przeznaczyć na szybszy RAM lub kartę graficzną. Znalazłem że płyty z chipsetem B450 wyjdą dopiero w Q3 tego roku, więc rób jak chcesz, ale wg. mnie kupowanie X470 to wywalanie kasy w błoto bo kupowanie 470 ma sens tylko w przypadku SLI/Crossfire. Najsensowniejsze jest chyba kupienie płyty B350 z uaktualnionym w sklepie BIOSem (płyta powinna mieć na obudowie Ryzen 2 Ready ) lub samemu to zrobić jeżeli potrafisz.

Pamięć HyperX Fury DDR4, 16GB, 2400MHz, CL15

Wolne taktowanie RAMu rzutuje na wydajność w grach, a wynika to z architektury Ryzenów. Poczytaj sobie o Samsung B-Die kościach. https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

0

Patrz na firmę i jaki ma certyfikat jakości zasilacz, a nie ile ma watów. Z tego co na szybko sobie poszukałem to ten model ma Bronze Plus, więc może ci nie spali kompa.

Na to też patrzę i chyba jednak zmienię zasilacz na Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 650W. Przyda się zapas mocy. A co do spalenia kompa, to tamten zasilacz chyba ma wystarczająco dużo zabezpieczeń, aby komputer się nie spalił od niego.

Nie wiemy w co chcesz grać na tych 4k na 2 monitorach. Rozrzut w tym stwierdzeniu mieści się pomiędzy Saperem w 4k i Wieśkiem 3 w 4k.

Tak jak wspomniałem w temacie, komputer będzie służył do programowania. Nie przewiduję grania na nim, od karty graficznej wymagam, aby po prostu bez trudu wyświetlała obraz z dwóch monitorów podczas pisania programów i odpalania typowo użytkowych aplikacji.

Po co ci płyta główna z serii x70 ? Planujesz grać na kartach w SLI ? Do zwykłego OC procka wystarczają x50.

Jaką płytę proponujesz?

Wolne taktowanie RAMu rzutuje na wydajność w grach, a wynika to z architektury Ryzenów.

Więc wezmę szybszy ram.

0

SeaSonic Focus Plus Gold 650W. Przyda się zapas mocy.

Firma jak najbardziej dobra i zgadzam się wyborem.

Tak jak wspomniałem w temacie, komputer będzie służył do programowania. Nie przewiduję grania na nim, od karty graficznej wymagam, aby po prostu bez trudu wyświetlała obraz z dwóch monitorów podczas pisania programów i odpalania typowo użytkowych aplikacji.

Do takich rzeczy to wystarczy GT 1030 :D. A tak serio przy kupowaniu grafiki, zwróć uwagę czy karta która wybierzesz ma tryb pól-pasywny. Takie karty wyłączają wiatraki przy lżejszej pracy jak programowanie.

Jaką płytę proponujesz?

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-ab350-gaming-k4-1176285/ chociażby dlatego że :

Częstotliwości pracy pamięci [MHz] : 2133, 2400, 2667, 2933, 3200

A jeżeli nie ASRock to zainteresowałbym się MSI i ASUS-em. Do Gigabyte mam uraz od kiedy zostałem oszukany z reklamacją płyty i do dzisiaj jej nie dostałem naprawionej, choć mają fajne funkcjonalności na pytach jak Dual Bios.

A temacie RAMu :

https://www.toptengamer.com/best-ram-amd-ryzen-5-7-cpu/

0

z tego co widziałem różnica w ramach (w sytuacjach skrajnych) jest jakieś 10-15% w grach, w progsach jeszcze mniej, pytanie czy warto kupować wyczynowe ramy czy dołożyć do cpu

1

Jakiego programowania xD Pisz że do gier, a nie.

0

@TwójJanuszBrzmiZnajomo lepiej niech kupi normlną płyte z nowych chipsetem, pozwala może nie za dużo ale jednak więcej wyciągnąć z procka + jest bardziej energooszczędny + pozwala na więcej mhz w ramach + nie trzeba się bawić z aktualizacjami, bo na takiej płycie starszej nie odpalisz od razu kompa z nowymi ryzenami, w 99% aktualnie sprzedawanych tych płyt trzeba wsadzić procka z 1 generacji -> zrobić update biosu -> wsadzić nowego procka z najnowszej generacji

A co do zasilacza, to sorka ale spc robi bardzo dobre zasilacze :) Szczególnie linia supremo niczemu nie ustępuje takiemu "korsarzowi"

0

Obudowę też zmień. Gladius jest słaby już, w podobnej cenie masz RG4 albo wyżej genialnego Armisa

0

@TwójJanuszBrzmiZnajomo:

https://www.morele.net/plyta-[...]rock-ab350-gaming-k4-1176285/ chociażby dlatego że :

Ta płyta niestety ma chipset, który chyba ma mniejsze możliwości podkręcania. A chcę mieć właśnie możliwość podkręcenia procesora.

Do takich rzeczy to wystarczy GT 1030
Nie będzie miał on problemu z pociągnięciem dwóch monitorów 4K? Oczywiście nie chodzi mi o gry tak jak już wspominałem.

0
amb00 napisał(a):

Posiadam obecnie monitor ze złączem D-SUB, więc jeśli proponowana karta nie będzie miała takiego złącza, to prosiłbym też o zaproponowanie odpowiedniej przejściówki pasującej do karty graficznej i mojego monitora.

Są dwa rodzaje złącz DVI na kartach graficznych: DVI-I i DVI-D.

Przyjrzyj się obrazkom na tej stronie:
http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/221/~/difference-between-dvi-i-and-dvi-d

DVI-I ma z jednej strony taki krzyżyk i cztery piny/dziurki wokół niego. Do takiego złącza podłączysz zwykłą, tanią przejściówkę DVI-VGA kosztującą kilka złotych.
DVI-D nie ma tych czterech pinów, tylko płaską blaszkę w miejscu krzyżyka. Zwykła przejściówka nie będzie działać (nawet nie będzie pasować). Potrzebna byłaby przejściówka aktywna (konwerter sygnału), za około kilkadziesiąt złotych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1