Wątek przeniesiony 2018-03-31 19:49 z Newbie przez furious programming.

Porównanie systemów operacyjnych - porada

0

Jak oceniacie Linuxa na tle Windowsa i Mac OS? Zwłaszcza jeśli chodzi o Mac'a, bo nigdy nie używałem, a ciekawi mnie jak bardzo różni się obecny w stosunku do Linuxa. Po Internecie krążą czasem niepochlebne opinie, więc chciałbym zapytać ekspertów.
title

2

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam sprawdził. Większość z popularniejszych i "bardziej dla ludzi" Linuksów umożliwia odpalenie z pendrive/CD i testowanie bez instalacji. Oczywiście - jest to tylko namiastka, nie dopasujesz tego pod siebie i nie sprawdzisz wszystkich możliwości, ale zawsze jakieś pojęcie będziesz miał.

Ja od pewnego czasu używam tam, gdzie mogę Mint'a w wersji Mate. I powiem Ci, że ta dystrybucja całkowicie daje radę. Muszę też przyznać, że jakikolwiek Linux w zakresie UI nie ma szans zbliżyć się do Win10.. ciężko mi to przechodzi przez gardło, ale tak niestety jest. Niemniej - obecne desktopy linuksowe dają radę. Większość urządzeń działa naprawdę Plug&Play, nie ma walki z pisaniem dziesiątek linii plików konfiguracyjnych - wszystko można przeklikać. Oczywiście - mówimy o typowych desktopach, bo odnośnie serwerów Linux nadal jest narzędziem, na którym trzeba się znać i dużo/całość robić w konsoli.

A w zakresie porównania do Mac - jakoś nie czaję tego systemu oraz całego kultu z nim związanego. OS jest ładny, ale jeśli chodzi o ergonomię i sposób obsługi - totalnie do mnie nie przemawia. Oczywiście - to kwestia gustu, jest duża część osób, które nie wyobrażają sobie niczego innego, ale moim zdaniem w przypadku Mac dostajesz za mocno zawyżoną kasę ładnie obudowane coś linuksopodobnego, niekompatybilnego z aplikacjami pisanymi na najpopularniejszy system na tej planecie.

1

linux > macos > okna

0

Nie znajdziesz żadnego miarodajnego, liniowego porównania. To wszystko zależy od wymagań i oczekiwań.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0