Cześć.

Przez ostatni czas borykam się z problemem boot loop'a w moim laptopie Lenovo Z710 - czyli po prostu podczas startu maszyny pojawia mi się napis Lenovo i po chwili (kiedy normalnie powinien pojawić mi się ekran bootowania systemu) ekran miga i znowu pojawia się napis Lenovo - i tak w koło Macieju.

Kwestię dość dobrze przebadałem, fakty:

  1. Problem pojawił się po wyrzuceniu napędu cd/dvd i zamontowaniu drugiego dysku SSD
  2. Dysk pierwszy (HDD na którym wcześniej był system Windows 10) został całkowicie sformatowany (obecnie nie ma żadnych partycji) i przekonwertowany do GPT (wcześniej MBR)
  3. Na dysku drugim (kiedy HDD był odłączony) zostały zainstalowane systemy Windows 10 i Ubuntu 16.04 - jest to dysk także GPT.
  4. BIOS został z-update'owany do najnowszego ze strony Lenovo (martwi mnie tylko że po wejściu do BIOSu: BIOS version i EC version są różne - ale z tego co się naczytałem - może tak być)
  5. W BIOS'ie zostało ustawione boot'owanie EFI only z priorytetem na Windows
  6. Próbowałem zmieniać dyski miejscami (różne konektory sata) - nic nie dało
  7. Po wyjęciu HDD - SSD bootuje się bez problemu

Jeśli HDD w tym momencie jest zupełnie pusty (brak partycji) to dlaczego powoduje mi infinite boot loop? Próbowałem konwersji dysku HDD na dynamiczny, z GPT na MBR z powrotem - ciągle nic.

Oczywiście mogę za każdym razem kiedy uruchamiam kompa klikać F12 - wejść do ręcznego menu bootowania i tam wybrać system - wtedy działa - ale chcę żeby wszystko było tip-top, problem mnie intryguje - chcę to rozwiązać.

Może ktoś ma pomysł co mogło pójść nie tak, czego jeszcze mogę spróbować. Może system rozruchowy gdzieś przechowuje logi dlaczego nie może nic zbootować?

Dzięki z góry za każdą pomoc - bo już mi ręce opadają.

// PS1 - testowo wrzuciłem inny dysk HDD na miejsce mojego i o dziwo ładnie się bootuje! Jest ustawiony jako MBR z jedną partycją aktywną. Próbowałem mój spartycjonować tak samo, nadpisywałem MBR - dalej nic. Co to może być? W jakiś magiczny sposób muszę przywrócić dysk do stanu fabrycznego - czy tu może chodzić o jakieś inne nadpisanie/zresetowane master boot rekordu?

// PS2 - zostawiłem sam HDD z MBR bez partycji - zainstalowałem na nim od zera system (z nadzieją że może ta operacja jakoś naprawi sytuację) - dalej to samo. Kolejna próba z użyciem aplikacji EasyBCD - naprawa BCD, wyczyszczenie BCD - dalej to samo. Pojęcia nie mam co mogę jeszcze zrobić.

// PS3 - zostawiłem sam HDD przekonwertowany na GPT - zainstalowałem system z włączonym UEFI - po wrzuceniu SSD dalej sytuacja się powtarza. Pomysły się skończyły