Predkość internetu - Upload wyższy niż download

0

Cześć. Zmierzyłem sobie prędkość internetu na stronie speedtest i jak dla mnie trochę dziwnie to wygląda. Zawsze sądziłem, że download powinien być wyższy niż upload a ja mam na odwrót.
screenshot-20180113133305.png

Ktoś ma może podobnie?

0

Jeden speedtest o niczym nie świadczy.
A już na pewno nic jeżeli to był speedtest.net, bo ten jest najpopularniejszy i ISP dają na niego priorytet, bo dzieki temu mniej ludzi do nich dzwoni z reklamacjami.

Tak bardziej poważnie to jak się nazywa Twój ISP?
Czy to jest Internet stacjonarny czy LTE?

W multimediach dysproporcja jest w drugą stronę, ale to bardzo, bo np DL: 30Mb/s i UL:1,5Mb/s.
Dla wszystkich innych abonamentów dysproporcja jest zachowana, czyli nawet w najdroższym abonamencie wysyłanie będzie beznadziejne.

Jeżeli taki stan rzeczy Ci nie odpowiada, to sprawdź czy ISP nie ma innych opcji do wyboru.
NPlay kiedyś miał coś takiego jak turbo, które pozwalało na dodatkową odpłatną przepustowość przez 24h.

1
Zawsze sądziłem, że download powinien być wyższy niż upload

Ja jestem zdania że upload i download powinny być zawsze takie same - niestety ISP wpajają nam ze tak nie jest i jak widać skutecznie. Przykład? Mój net 120/10 - internet u rodziców 50/5 - mimo tak dużych (zależy co komu trzeba) prędkości DL - połączenia video kuleją - bo górnym limitem u rodziców jest 5mbit, więc komfortu jako druga strona nie mam... Niestety, co nam z tego, że pobierzemy plik 700mb w załóżmy minutę, skoro ten sam plik wysyłać będziemy przynajmniej 10 minut.... Dramat - odblokować symetryki !!

0

Załóżmy, że łącze od dostawcy do małego ISP ma przepustowość 10Gbps i śrendio UL+DL dla klienta wynosi 50Mbps.
Jakie proporcje z tych 50Mbps byście sami ustawili żeby ściągnąć jak najwięcej klientów i maksymalnie wywindować cenę?

Można dać 1:1, ale Internet nie działa p2p(mam nadzieję, że to się zmieni), tylko client-server, więc to będzie zwyczajnie słabe i tylko garstka osób się ucieszy.

Z perspektywy ISP dużo lepiej jest dać proporcję 1:9, bo:

  • obłożenie sieci będzie większe - mniej się będzie marnować
  • 45Mbps wygląda w reklamie znacznie lepiej niż 25Mbps

Ktoś sobie może pomyśli, że i tak przecież na łączu zmieści im się tylko 200 klientów więc marketing im nie zrobi różnicy, ale przecież nigdzie nie jest powiedziane, że trzeba te łącza dla klientów rezerwować.
Przecież to nigdy nie będzie tak, że każdy klient w tym samym czasie będzie wykorzystywał 100% przepustowości.
W związku z tym tych klientów będzie na łączu 400, 600 albo nawet 1000.

0

Ale po co ograniczać upload skoro i tak jest niewykorzstany? Ktoś na tym korzysta? Bo nie odróżniam chyba downloadu od uploadu :). A co do Twojego pytania - skoro łącze 10gbps sprzedajemy 1k klientom - to czemu tylko na DL robi się ściemy? (ofc rozumiem że z tych 1k userów nie każdy będzie non-stop ciągnał z max prędkościa)

0

UL i DL to jest tylko taki podział logiczny.
Chodzi o możliwie najpełniejsze wykorzystanie fizycznego łącza. (kabel nie ma podziału)

Tu nie chodzi o ograniczanie uploadu, tylko o znalezienie takic proporcji żeby przy maksymalnym zapełnieniu łącza od twojego dostawcy(za które płacisz ryczałtem) wycisnąć z niego maksymalnie dużo przychodu.
Prawie wszystko w Internecie jest client-server i z tego powodu więcej ludzi się złapie na proporcje dające przewagę dla DL.

Jakby Internet przeszedł na b2b to wtedy łącza byłyby symetryczne, bo tylko tak by się opłacało.

Dodatkową zalętą Internetu b2b np swarma byłoby to, że awarie pojedynczych wężłów robiłyby mniejsze szkody, oraz nie dałoby się z jednego miejsca cenzurować stron.
Byłby też oczywiście szybciej, bo dane pobierałyby się np od sąsiada zza ściany, a nie z drugiego końca globu.

Już teraz są oczywiście cache proxy, ale to rozwiązanie nie działa dla połączeń szyfrowanych.

0

w niektórych technologiach po prostu DL jest większy niż UL, większość klientów i tak nie widzi różnicy, czasem nawet jak jest możliwość dać symetrycznie, to ISP żąda dodatkowej opłaty bo przecież "symetryk" musi kosztować

0

@axelbest:
Tak, oczywiście p2p :)

@Dżery
Po części wynika to z tego, że o ile firmie nie robi różnicy jak Ty masz swoje 50Mbps podzielone, o tyle już samo danie możliwości wyoru jest uciążliwe i trzeba się bardziej napracować.
Niestety jest też aspekt typowo ekonomicnzy, że skoro i tak nigdzie nie kupisz symetryka taniej, to i u nas go nie będzie.

0

Akurat przy neostradzie w technologii ADSL / VDSL niesymetryczność upstreamu i downstreamu wynika z zakresów częstotliwości, które w tej technologii przeznaczone są na upload i download. Z resztą sama nazwa ADSL oznacza Asymetric Digital Subscriber Line, co chyba wiele tłumaczy :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1