UEFI GPT multiboot: jak uniknąć ponownego restrtu komputera przy wyborze systemu windows

0

Witam,
Mam laptopa z dyskiem sformatowanym w GPT. Laptop skonfigurowany jest w trybie UEFI. Na laptopie mam zinstalowany system Windows 10 i Windows 8.1. jako domyśllny system ustawiony jest W8.1. Jeżeli przy starcie laptopa wybieram domyślny system - ten od razu się uruchamia, natomiast gdy wybiorę W10 następuje restart laptopa i ładowanie systemu operacyjnego. Czy jest jakaś metoda aby wyeliminować ten restart? Szukałem w googlach, ale tam znalazłem tylko poradę jak to zrobić, gdy na komputerze jest zainstalowany Win7+inne windowsy.
Dziękuję za Wasze odpowiedzi.
PS. Jeżeli nie ten dział to proszę o przeniesienie do właściwego.

1

Problem polega na tym, że w Windows 8 (i nowszych) boot menu jest ładowane już po załadowaniu jądra - więc kiedy Windows 8 startuje, to aby wystartował Windows 10 musi nastąpić pełny restart. Spróbuj wydać komendę:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

W Wierszu Polecenia o podwyższonych uprawnieniach - zmienia tryb menu startowego na "legacy", gdzie nie ma tego efektu. Nie wiem czy to działa w trybie UEFI.

0

No właśnie to było sugerowane w materiale, który znalzłem, ale z zainstalowanym w7. Podanych przrez Ciebie komend próbowałem - nie działa, niestety. A da się użyć np linuxowego gruba bez instalacji całego linuxa? Znacie jakieś inne bootloadery, których
mógł bym użyć?

0

Wybór systemu po załadowaniu jądra. To ci dopiero popis inżynieryjny. Dzięki Ktos, niezły ubaw. xD
Właśnie miałem zaproponować gruba, oczywiście że można go zainstalować z poziomu jakiegoś liveCD.

Co do zmiany trybu bootloadera, to nie jestem pewny czy takie przełączenie w tryb legacy nie zbrickuje ci maszyny. Musiałbyś jednocześnie przestawić firmware w tryb legacy. Przecież w trybie legacy bootloader oczekiwałby trybu chronionego, a taki kod raczej się nie wykona po załadowaniu UEFI bez trybu zgodności. Aczkolwiek z Microsoftem nigdy nic nie wiadomo, ja tylko myślę racjonalnie. W tym środowisku to zwykle nie zdaje egzaminu ;P

0

@zibicoder: A wyłączyłeś "fast startup" w ustawieniach zasilania Windows 8?

Co do zmiany trybu bootloadera, to nie jestem pewny czy takie przełączenie w tryb legacy nie zbrickuje ci maszyny.

AFAIR Windows nie wstanie jeżeli jest zainstalowany w trybie UEFI i przestawisz w tryb legacy - nie umie zabootować się z partycji GPT w trybie legacy (*).

(*) tak naprawdę, to może - o ile mówimy o hackach w stylu hybrydowego MBR. Nigdy, przenigdy, nie używajcie hybrydowego MBR.

0

Dzięki za odpowiedzi.
@Ktos tak, powyłączane.
@Elvis take info odnośnie ładowania jak pisze Ktos można znaleźć tu: https://winaero.com/blog/avoid-two-reboots-with-windows-10-and-windows-7-dual-boot/
Jeszcze raz dzięki.

0
elwis napisał(a):

Wybór systemu po załadowaniu jądra. To ci dopiero popis inżynieryjny. Dzięki Ktos, niezły ubaw. xD
Właśnie miałem zaproponować gruba, oczywiście że można go zainstalować z poziomu jakiegoś liveCD.

Co do zmiany trybu bootloadera, to nie jestem pewny czy takie przełączenie w tryb legacy nie zbrickuje ci maszyny. Musiałbyś jednocześnie przestawić firmware w tryb legacy.

"bootmenupolicy legacy" nie oznacza przełączenia kompa na tryb BIOS czy na jakiś tryb zgodności, lecz oznacza po prostu tekstowe menu bootloadera, takie samo jak było w Viście i Windows 7.

"bootmenupolicy standard" oznacza menu graficzne, to które najpierw ładuje kernel i wymaga dodatkowego restartu do zmiany systemu. głupota.

Nie wiem czy menu tekstowe działa w UEFI, nigdy nie sprawdzałem tego, a szybkie góglanie nie udziela odpowiedzi.
Na pewno w trybie BIOS działa i tekstowe i graficzne.

1

Witam ponownie.
No i wszystko działa, tzn polecenie: bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy przy wyłączonym secure boot w UEFI.
Dzięki za pomoc, pozdrawiam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1