Laptop z USA

0

Jestem zainteresowana zakupem lapka np. z amazonu z USA. Koszt powiedzmy $1000, wysyłka za darmo. Nigdy nie zamawiałam zza granicy, i tutaj moje pytanie: czy jedyne opłaty jakie muszę ponieść to to $1000? Czy może do tego jeszcze dolicza się VAT?

Na forum ebaya taką opinię znalazłam: W skrócie: cło z USA na elektronikę wynosi 0% (laptopy, telefony komórkowe, konsole, aparaty)." W zależności od wartości i charakteru przesyłki możesz zapłacić podatek VAT w wysokości 23%
i w sumie nie do końca mogę wywnioskować czy ponoszę ten VAT czy nie.

Jeśli ktoś może mi to rozjaśnić będę wdzięczna :)

0

Zależy czy będziesz miała szczęście czy nie jak nie zapłacisz jak będziesz miała nie zapłacisz. No też tam można prosić żeby na paczce zaniżyli wartość itp.

1

Zazwyczaj niestety płacisz ten VAT. Istnieje jednak szansa jeśli masz kogoś znajomego/rodzinę na przeskoczenie tego problemu. Chociaż nigdy nie ma 100% pewności. W skrócie: ktoś znajomy/z rodziny mógłby kupić sprzęt na miejscu i wysłać Ci go prywatnie jako coś osobistego (sweter, album ze zdjęciami etc.). Weź tylko pod uwagę, że jeśli kupisz tam sprzęt to w ramach gwarancji musisz go prawdopodobnie odesłać jeśli coś się zepsuje i będziesz chciała oddać na gwarancję. A wtedy już to się nie opłaci.

0

Oficjalnie musisz zapłacić vat oczywiście, ale ludzie kombinują wysyłając paczki na lewo, twierdząc np. że zawartość jest inna albo że to wcale nie jest kupny nowy sprzęt tylko paczka dla znajomego etc.

0

Może to trochę głupie, ale załóżmy, że wygrałam zieloną kartę na loterii i darmowy bilet do USA. Lecę odebrać taki laptop za $1000 osobiście w USA, następnie wracam do Polski. Czy wtedy muszę płacić VAT?

1

Jeśli rozpakujesz tego laptopa i weźmiesz ze sobą w bagażu podręcznym to nie, bo jak mieliby odróżnic takiego laptopa od twojego prywatnego z którym byś tam leciała? Ale jak będzie zapakowany i widocznie "nowy" to mogą ci kazać zapłacić.

0
Cyber Papuga napisał(a):

Może to trochę głupie, ale załóżmy, że wygrałam zieloną kartę na loterii i darmowy bilet do USA. Lecę odebrać taki laptop za $1000 osobiście w USA, następnie wracam do Polski. Czy wtedy muszę płacić VAT?

Lecisz tam bez laptopa. Kupujesz, otwierasz, pakujesz do swoich rzeczy i wylatujesz (ewentualnie deklarując, że to Twój osobisty sprzęt). Możesz go ewentualnie wcześniej uruchomić i wrzucić tam jakieś rzeczy typu zdjęcia etc.

0

To raczej nie przejdzie :)

0

Weźmy dla przykładu taki losowy produkt:
https://flash.newegg.com/Product/N82E16824160313?icid=WP_3_11042017

Cena $165. Załóżmy, że przesyłka za friko.

Żeby obliczyć całkowity koszt zakupu takiego monitora do Polski, to po prostu takie coś się oblicza?
Cena [USD] x Kurs USD/PLN x 1,23 (VAT), czyli:
$165 x 3,65 x 1,23 = 740zł

Mógłby ktoś to potwierdzić lub mnie poprawić? :)

0

Gwarantuję, że zapłacisz VAT. Wiem, bo zamawiam sporo rzeczy przez internet, akurat z Chin ale to żadna różnica. Zaniżanie wartości już nie działa, urząd celny każe ci wysłać screena z aukcji + potwierdzenie zapłaty. Jeśli wyczają że to laptop (a wyczają, bo prześwietlają paczki), masz to jak w banku. Wówczas nie patrzą w ogóle na kwotę faktury, tylko od razu każą wysyłać potwierdzenie z kwotą

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1