Serwer/komputer rack, jeden system dla kilku pulpitów

0

Witajcie, być może spotkaliście się z takim rozwiązaniem aby jeden serwer rack robił tak jakby np. za kilka stacji roboczych.
Co jest potrzebne abym w pomieszczeniach odpalał monitor,mychę,klawiaturę i logował się do serwera/swojego konta coś na zasadzie zdalnego pulpitu.
Chodzi mi o normalne korzystanie z komputera ale po co mi na przykład 5 czy 7 komputerów jeśli mogę złożyć np. serwer rackowy, który zastąpi je wszystkie? Interesuje mnie rozwiązanie, które pozwoli każdemu z zalogowanych użytkowników na korzystanie z dowolnej aplikacji/gry/internet itp jednocześnie. Serwer dawałby również możliwość przechowywania/wymiany danych pomiędzy użytkownikami (prawa dostępu) - dyski w raid.
Zakładałem, że do takiego rozwiązania pasowałby serwer z proc 2x xeon lub nawet 4x xeon. Całość była by wykorzystywana również do obliczeń, projektowania nawet do gry w szachy.
Proszę o info jaki sprzęt byłby do tego potrzebny.

0

Każdy w miarę nowy serwer się nada, bardziej martwiłbym się o soft - będziesz potrzebował Windows Server + licencje terminalowe x ilość użytkowników + licencje dostępowe x ilość użytkowników + licencja grupowa na MS Office (OEM nie zadziała) x ilość użytkowników itd.

1

po pierwsze oprócz mocnego serwera potrzebujesz jeszcze terminali sieciowych w ilości odpowiadającej ilości stanowisk (np. https://www.morele.net/komputery/serwery/terminale-sieciowe-181/ ). Nie odpalisz na tym gier ani wymagających programów graficznych. Takie coś nadaje się typowo do pracy biurowej / szkoły itp. Przy cenie ok 800zł za terminal + monitor, mysz, klawiatura nie jestem przekonany czy to takie super. Za 1100zł możesz mieć gotowego PC z celeronem, HDD 500GB, 4GB RAM i win 10 home na pokładzie. To jest całe 300zł więcej niż terminal. Przy 10 stacjach to masz 3000zł różnicy, z tym że dla terminala trzeba doliczyć jeszcze serwer i soft, który to obsłuży.
Tu do poczytania jak to się robi http://www.prodata.pl/Oferta/terminale-komputerowe-ncomputing.html

0

jak na sam terminal to i coś takiego wystarczy
http://allegro.pl/hp-dc-6005-amd-athlon-ii-2x2-8ghz-win-7-pro-fv-gw-i6101285290.html

największa zaleta serwera terminali, to możliwość pracy z dowolnego miejsca.
są też firmy hostingowe, które oferują Windows Server w abonamencie

0

przy takim czymś to cała idea terminali bierze w łeb - przecież na takim kompie większość programów biurowych spokojnie będzie działało. No i raczej mało przenośne to jest a i do oszczędnych (prąd) też nie należy.

0

Dziękuję za podpowiedzi. Jak widać nigdy takiego zestawu nie budowałem. Byłem ciekaw czy da się coś takiego stworzyć ze względu na to, iż wolałbym nie kupować kolejnych "pudeł" i zajmować nimi miejsca, tylko posiadać jedno wypasione :) Nie chodziło ile to kosztuje i jak bardzo jest to prądożerne.
Generalnie z waszych odpowiedzi wynika, że potrzebowałbym mocny serwer + terminale sieciowe, do terminala podłączam monitor, mychę, klaw, a w rezultacie żaden użytkownik i tak nie będzie miał możliwości w pełni skorzystania z tego co oferuje podstawowy PC tylko pracę biurową?
Kwestia licencji.. Jeśli byłby to Windows Server to faktycznie koszty licencji mogą być spore, a co w takim razie jeśli będzie to serwer linuxowy? Z drugiej strony nie uruchomię pewnych programów na linux chyba, że wirtualnie pewnie z niższą wydajnością.
Ciekawiło mnie po prostu jak zbudować taką stację graficzną ze względu na to iż i tak muszę kupić jeden silny komputer i 4 słabsze.

0

Za 1100zł możesz mieć gotowego PC z celeronem, HDD 500GB, 4GB RAM i win 10 home na pokładzie. To jest całe 300zł więcej niż terminal.

Chyba zapomniałeś o monitorze. Ale jeśli może być Linux to się zmieści i z monitorem. Akurat wczoraj szukałem na morelach najtańszego możliwego peceta, z konfiguratora wyszło 500 zł za jednostkę centralną (bez OS, bez monitora).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1