Manjaro Linux - wasze opinie na jego temat

0

Co sądzicie o systemie Manjaro Linux? Mam Debiana na swoim lapku ale chciałbym wypróbować Manjaro i sprawdzić jak się go używa. Czy jest on też stabilny? Co sądzicie o jego środowisku graficznym i jego wyglądzie? Czy nadaje się ten system na desktop lub laptop? Czy nadaje się on na Raspberry Pi? Czy na serwer również się nadaje czy lepszy jest jednak Debian na serwer?

0

Najlepiej sam go przetestuj

0

Używam Manjaro od pierwszej wersji, za leniwy byłem już na Archa, a ciągle przymulające Minty, zapychające się Ubuntu z przyciemniającym ciągle się ekranem pod Unity zaczynało mnie irytować. W Manjaro Stable mam solidne większe aktualizacje które nigdy mi się nie wysypały. Najnowsze pakiety, jadra, przeglądarki, stabilność i dopracowanie, czasem zaglądam na forum manjaro.pl. Szczerze polecam, najlepsza dystrybucja według mnie na desktop, nowe wersje Cinnamon masz szybciej niż w Linux Mint, do tego szybkość i bogactwo pacmana. Wersja z cynamonkiem jest dopracowana. Tu masz świeże obrazy ISO najnowszej wersji Manjaro 16.10 z Cinnamon. jest to dystrybucja ciągła, instalujesz raz potem tylko aktualizujesz.
https://sourceforge.net/proje[...]nux/files/community/Cinnamon/

0

Fajnie pokazany opis i filmik o Manjaro 16.10
http://www.wykop.pl/link/3427327/manjaro-16-10-fringilla/

0

Debian, bo wszędzie są *.deby, bo mogę PPA i szybko skonwertować coś z popularnych Ubuntu/Mint, bo jest na serwerach i RPI3, bo można ustawić pod siebie from scratch (instalacja zaawansowana), bo ma gałęzie testing/sid i najnowsze pakiety, bo rolling release, bo nie mam problemów od dłuższego czasu, bo to mocny i ustabilizowany Linux z dobrą "filozofio-ideologią", bo działa na paru monitorach, paru laptopach, z drukarką, skanerem, mountowaniem różnych zasobów, bo szybko i stabilnie, bo znam na pamieć i mam ułożone skrypty dosłownie do wszystkiego (tzw. automatyzacja).

Manjaro i inne dystrybucje mnie nie interesują - taka ciekawostka, że od dłuższego czasu po prostu nie przeglądam stron porównujących różne dystrybucje, czy też nie mam żadnych dylematów że źle wybrałem. Strata czasu.

Jest to tylko i wyłącznie subiektywna opinia, prawdopodobnie związana z nabytym doświadczeniem, a może nawet przypadkiem.
Mi Debian pasuje i tyle (takie potrzeby). Ktoś pewnie będzie wolał coś innego.
Linuxem interesuję się z perspektywy administracji serwerami (sys admin). Natomiast z perspektywy desktopa to raczej do testowania różnych skryptów czy też rozwiązań IT (ostatnio np. patrzenie jak działa WebSphere MQ, debugowanie konkretnych przypadków).

Oby tego postu nikt nie odebrał jako nachalne wciskanie swojego distro.

0

Ale po co polecać Debiana na desktop jak na wielu laptopach nie nada się. Jest okrojony z zamkniętych sterowników i często nie działa wif, karta sieciowa czy inne firmware. Są specjalne płyty ISO Debiana z zamkniętym firmware, a tu w Manjaro działa wszystko od razu. Wgrałem Kiedyś Debian z KDE i nie działa mi internet, zero reakcji na wpis ifconfig, nie było sterownika i byłem w koziej dupie, przy wgrywaniu z paczki, powstało piekło zależności i wiele meta pakietów, które prosiły o inne pakiety z wersji testowej Debiana czy tam Eksperymentalnej. Na serwer Debian tak, na Desktop zbędne pitolenie się z nim, to już wolę czysty Arch.

0

Co do sterowników nie ma żadnych problemów (jak już się ogarnęło swój sprzęt), ale raczej z laptopami 1rok ++
Z tymi nowszymi laptopami to różnie bywa, uefi, nowszy hardware. Trzeba wtedy kombinować ze sterownikami zamkniętymi, non-free. Ale do zrobienia. Jest pełno tutoriali. Przeważnie jakoś działają te Lenovo biznesowe. Nie jest to chyba problem Debiana, ale ogólnie Linuxa.

Arch nie znam - podobnie jak innych dystrybucji (trochę Ubuntu i Mint) - więc ciężko porównać. Nie interesują mnie inne dystrybucje, ale też Windows (ostatni jaki znam to Windows7, Win10 nigdy nie widziałem, Win nie mam zainstalowanych od lat), czy tam OSX. W tej chwili najbardziej Linux/Debian/Raspbian/RHEL/Unix/Oracle oraz Android. I to wszystko jak chodzi o systemy, bo nie można też przesadzać z ilością. Każdy ma swoją działkę, dokonał jakiś tam wyborów - jak zawodowo możemy na tym zarobić, rozwijać się, to chyba jest OK ;)

Swoją drogą o wiele ciekawsze od "distro war" to na Linuxie jest "programowanie war", czyli PHP vs Python vs Perl vs Lua
(skrypty piszę w bash/PHP, ale np. popularny jest duet bash/python) ;)
I znowu - kwestia osobistego wyboru, smaku.

0

No i jeszcze trzeba dodać że pod Linuksem, lepiej działają te wszystkie IDE napisane w Javie. Nie wiem czy Linux lepiej zarządza pamięcią, ale mam porównanie pod Windowsem i Linux. I to samo IDE: Eclipse, Netbeans, WebStorm, RubyMine, PHPStorm, PyCharm, Aptana kiedyś tak sobie testowałem szybkość działania raz pod Windows , raz pod Linux, przełączając się w grubie między systemami po skończonych testach. Wiadomo Linux jest mniej zasobożerny na podzespoły, zasoby komputera, przy lekkim Cinnamon jest różnica w porównaniu do Areo.

0

Na pewno lepiej działa Android Studio, a o niebo lepiej emulatory

0

Załataliście już jądro Linux na swoich serwerach?
https://zaufanatrzeciastrona.[...]-lepiej-go-zalataj-poki-czas/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0