Wybór platformy OS na lata do Java, Python, Node.js.

0

Jako że to jest mój pierwszy post witam Was serdecznie :)

Jako 40-latek podjąłem życiowe wyzwanie, poszedłem na studia i zacząłem naukę programowania na poważnie. Z wyboru uczę się Javy, a na studiach będę miał Pythona i Node.js. Moim celem jest nauka pisania aplikacji webowych.

Czy tzw. aplikacja webowa jest w jakikolwiek sposób uzależniona od systemu operacyjnego, na którym jest uruchamiana / na którym powstaje? Czy ważna jest tylko przeglądarka, która ową apkę "odpala"?

Mam Mac Mini z OS X, ale lapka z Ubuntu / Windows. Chciałbym to ujednolicić, prościej mi postawić Ubuntu na Mini niż kupować Macbooka tak szczerze mówiąc :)

0

Generalnie bez znaczenia z punkty widzenia frontendu. Jeśli chodzi o backend to różnie bywa, bo to zależy od tego co tam jest uruchamiane. Może tak być że masz jakąś bibliotekę dostępną tylko pod konkretny OS.

0

Czy tzw. aplikacja webowa jest w jakikolwiek sposób uzależniona od systemu operacyjnego, na którym jest uruchamiana / na którym powstaje? Czy ważna jest tylko przeglądarka, która ową apkę "odpala"?

W aplikacjach webowych praktycznie nigdy OS na serwerze nie wymusza OSa u klienta. Inaczej byłby strzał w stopę.

Z drugiej strony, są specyficzne serwisy, gdzie używa się np Silverlighta (do obsługi zabezpieczonego wideo), który słabo działa na czymkolwiek innym niż Windows. Jednak Silverlight to trup i właściwie to tylko do tego strumieniowania zabezpieczonego wideo jest wykorzystywany.

0

Tak naprawdę to chodzi mi o samo pisanie i testowanie aplikacji. Może nieporadnie, ale pytam o środowisko programistyczne :)

0

Dla Javy, Pythona i Node.js niemal każde IDE i narzędzie jest multiplatformowe, same języki też. Konsolę też wszystkie systemy mają porządną. Nie ma to znaczenia - wszędzie zbudujesz sobie wygodne środowisko.

0

Nie wiem jaką moc ma ten Mac Mini (i5?) ale możesz przecież zawsze zastosować wirtualkę i w ten sposób mieć przenośny soft razem ze środowiskiem developerskim.
Potrzeba tylko do tego trochę RAMu.

Technologię możesz wybrać praktycznie dowolną z wymienionych - po prostu zastosuj IDE które jest na każdej z tych platform i trzymaj repozytorium kodu zdalnie (GitHub) - najwygodniej.

Sama aplikacja będzie wystarczająco przenośna jeśli będziesz stosował osobne konfiguracje dla każdej z platform.
Dodatkowo, w zależności od języka trzeba pilnować określonych reguł - np. w Javie stosować java.nio.file.FileSystem do obsługi plików.

0

Bierz ten OS, ktory jest dla ciebie najwygodniejszy, Windows tez spokojnie daje rade. Jest tylko jeden warunek, zacznij uzywac vagrant, wtedy twoje projekty beda w maszynach wirtualnych i to im zapewni srodowisko najbardziej podobne do produkcyjnego.

0

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Rozumiem zatem że przy zachowaniu podstawowych zasad, wybór platformy nie ma znaczenia.

A jak to wygląda z punktu widzenia pracodawców? Na czym u nich najczęściej się pracuje, umiejętność obsługi czego najlepiej widzą?

0

Często w firmach do obsługi są serwery stojące na Linuksie i znajomość Linuksa jest wtedy atutem.

Komputery służbowe stoją jednak najczęściej na Windowsach.

0

Leniwość ludzi wygra, jeden język do frontendu i backendu z czasem wygryzie , pythona, ruby, php i ich frameworki. Node.js bardzo szybko rośnie w statystykach, ponieważ uczysz się jednego języka i masz po dwóch stronach.

0

A używając ScalaJS mam Scalę po obu stronach :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1