Sieć LAN: adresy statyczne czy dynamiczne?

0

Witam.

Chciałem zapytać jak przyjęło się robić w większych sieciach firmowych sieci LAN:
adresy na sztywno czy wszystkie dynamiczne korzystające z DHCP (jedynie jakieś kluczowe urządzenia typu serwery, routery na stałe)?

Z moich luźnych przemyśleń:
Wydaje mi się że stałe IP mają taką zaletę, że widząc adres, wiemy Od razu gdzie dany host się znajduje (zwłaszcza jeżeli w adresie zapiszemy np numer pokoju, np mając sieć 127.0.0.0/16, możemy przyjąć że trzeci bajt to numer pokoju/działu a czwarty to numer hosta). Za to wadą będzie konieczność kontroli nad wykorzystaniem adresów, żeby przy wstawianiu kolejnych końcówek nadać dobry adres).
Za to DHCP zwalnia nas z obowiązku "pilnowania" adresów jednak widząc IP nie wiemy co to za maszyna. Zostaje nazywanie maszyn w ujednolicony sposób aby po nazwie je identyfikować.

Jak to się robi w sieciach "pro" :)?

2

W firmie DHCP prawie zawsze. Zalety to centralne zarządzanie adresami i baza wszystkich komputerów w jednym miejscu na serwerze. Za to w krytycznych miejscach takich jak serwerownia czy jakieś stacje diagnostyczne etc. można pokusić się o static, ponieważ będzie pewność, że kiedy DHCP padnie sieć będzie dostępna.

Zazwyczaj stawia się serwery DHCP oparte na Linuksach czy Uniksach. Można też na Windowsie rzecz jasna. Do wyboru do koloru.

4

VLANy, DHCP i statyczna dzierżawa po makach.

2
Rev napisał(a):

VLANy, DHCP i statyczna dzierżawa po makach.

No właśnie, i dzięki MAC+DHCP wiadomo też od razu, gdzie/który jest dany host, a takie centralne zarządzanie daje ogromną wygodę i porządek administratorom...

0

"MAC+DHCP" - o tym nie pomyślałem a to wydaje się rzeczywiście ciekawym rozwiązaniem :).
Dziękuję :)!

1
hipekk napisał(a):

"MAC+DHCP" - o tym nie pomyślałem a to wydaje się rzeczywiście ciekawym rozwiązaniem

Przecież to jest „obowiązek” nawet w sieci domowej ;-)

0

Przy dwóch urządzeniach (komputer + telefon), braku uruchomionych usług wymagających przekierowania portów to chyba zbędne ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0