NAS do firmy

1

Witam.

Poszukuje jakiegoś małego serwera plików (NAS).

Wymagania nie wielkie:

  • obsługa dwóch dysków w RAID
  • możliwość tworzenia profili użytkowników i kontrola kto do czego ma dostęp (bez AD w firmie)

Polecicie coś?

0

Nic konkretnego polecić nie mogę, ale zwróć uwagę na sposób realizacji RAID.
Każdy wie, że RAID dzieli się na hardwarowy i softwarowy, ale nie każy wie, że firmy bardzo często mianem hardware RAID określają zwykły kontroler dysków co jest wielkim nadużyciem.

Pseudo-hardware RAID jest gorszym wyjściem niż RAID softwarowy.

Dodatkowo RAID nie zwalnia z robienia backupów(nie czuj się obrażony tym wypisaniem oczywistości, ale w kwestii dnych lepiej załkadać zawsze najczarniejsze scenariusze).

0

Ja mogę polecić Synology DS 214, który sam posiadam. Teraz w ofercie jest wersja dwie generacje nowsza, czyli 216, ale różnice są raczej kosmetyczne, oczywiście na plus nowej wersji.

0

@somekind wczoraj szukając/przeglądając oferty w necie trafiłem a troszkę niższy model Synology DS216se. W opisie pada zdanie "Integracja z usługami katalogowymi Windows AD i LDAP umożliwia łatwe wdrożenie serwera DS216se w istniejącym środowisku sieciowym — nie ma potrzeby utrzymywania dwóch zbiorów poświadczeń użytkowników.", pytanie czy użytkownicy nie posiadający AD mogą tworzyć konta bezpośrednio na serwerze plików? Można coś takiego robić na Twoim sprzęcie?

0

To ja polecę QNAP TS-212, spokojnie obsłuży to o czym piszesz: http://docs.qnap.com/nas/4.0/[...]x.html?privilege_settings.htm

0

Moją uwagę zwrócił QNAP TS-231 - zakłądając że ma ten sam system co wymieniony przez Ciebie TS-212 to będzie dobry wybór :)

1

Tak też ma QTS (https://www.qnap.com/i/pl/product/model.php?II=170&event=3), jednak tu bardziej Twoje preferencje wchodzą w grę, bo jak nie znam produktów Synology to mam przeczucie graniczące z pewnością, że ich NAS-y również spokojnie obsłużą to o czym pisałeś w tym wątku.

0

@hipekk, integracja z AD jest zapewne możliwa dla tych, którzy AD mają. Ja nie mam, więc wszystkie konta utworzyłem na NASie.

0

Bawię się od wczoraj QNAP TS-231 i póki co jestem "rozczarowany" systemem :/.
Mam folder do którego wszyscy mają pełne prawa i nie ma zaznaczonej opcji "tylko właściciel może usunąć zawartość" ani "tylko admin może tworzyć pliki i katalogi" mimo tego dodanie . usunięcie pliku nie jest możliwe przez innego niż właściciel użytkownika.

e90ca2a177.png

d2b3896d0f.png

0

@Panczo
Na udział \10.103.0.14\ (a dalej -> public -> TEST) wszedłem jako TFILIPEK (adres IP zmieniłem w międzyczasie).

TFILIPEK zarówno do public jak i do TEST ma rw
a7875b2d4c.png
f3511126a9.png

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0