GPU vs CPU x86 (Intel/AMD) vs ARM Cortex

0

Googlowałem dziś co nieco, ale nie mogłem znaleźć świeżego porównania wydajności rdzeń vs rdzeń jeśli chodzi o karty graficzne, procesory x86 i procesory ARM. Temat wydaje się ciekawy, bowiem dziś wyszła "malinka" R.Pi 3 - o 60 % szybsza od 2 generacji do 10x szybsza od 1 generacji. Kosztuje na Alledrogo ok. 210-230 zł.

Ciekaw jestem jak wypada wydajność rdzeń do rdzenia (oczywiście też MHz do MHz) ARM kontra CPU / GPU. Niestety nie dotarłem do świeżych informacji gdzie byłby ARM Cortex A53.

2

Takie porównania nie mają większego sensu. Te 3 rzeczy przeznaczone są do różnych zadań.

Shadery GPU to nie są procesory ogólnego przeznaczenia. Nie są też projektowane do działania w pojedynkę.
Cortex-A to architektura, która jest projektowana z myślą o oszczędności energii i rozsądnej wydajności. Nowe konstrukcje mogą być porównywalne z niektórymi x86.
x86 to skomplikowane i prądożerne procesory, które mają być przede wszystkim wydajne. Zegar w zegar będą zazwyczaj szybsze niż ARM.

Poza samym procesorem bardzo ważny jest dostęp do pamięci. Np. GPU jest zupełnie inaczej zorganizowane i dlatego porównanie ma mały sens.

0

Masz racje co do GPU i wiem, że x86 są szybsze od ARM (i GPU) porównując rdzeń/rdzeń i zegar w zegar, moje pytanie jest tylko ILE szybsze? O ile są wydajniejsze od ARM ze względu na inną architekturę, większy cache, itd.

0

Czytałem (link z wątku tego forum o "prostym klastrze"), że gość zbudował klaster na 32 R. PI i osiągnął blisko 30-krotny wzrost wydajności w swoim programie (do liczenia liczby Pi równolegle). Jestem po prostu ciekaw jak się ma "malinka" do core i5 czy core i7 i jak wypada w porównaniu z GPU. Zdaję sobie sprawę, że to zależy od zastosowań i tylko niektóre problemy da się liczyć na GPU. Ktoś napisał na forum R.Pi. że "trzecia malinka" jest szybsza od słabszych procesorów Atom i Celeron.

0

Masz to na wyciągnięcie ręki, wystarczy użyć google: http://makezine.com/2016/02/28/meet-the-new-raspberry-pi-3/ - tu masz MIPS i FLOPS procka z Raspberry Pi 3, a tu http://www.notebookcheck.net/Intel-Atom-D525-Notebook-Processor.34424.0.html Intel Atom. Pod hasłem Dhrystones i Whetstones + nazwa procesora znajdziesz znacznie więcej benchmarków.

1

Niekoniecznie x86 muszą być o rzędy wielkości szybsze od ARM. x86 i ARM to tylko ISA, implementacja może być różna. Dla przykładu procesory w urządzeniach Apple są dość mocne. https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A9X ma wysoką wydajność na takt, porównanie z x86 Intela tutaj: http://wccftech.com/apple-a9xipad-pro-benchmarks/

0

Rasberry Pi 3: 2400 MIPS
Atom D525: 9100 MIPS
I7-4770k: 124850 MIPS

Rasberry mozna traktowac jako maly komp do lekkich zastosowan, ale nie pograsz na tym w najnowsze gry.

0

Z tych liczb co podałeś to wynika, że do bardzo lekkich. Myślałem, że R.Pi zbliżyło się już do najsłabszych procków Intela/AMD (z aktualnej oferty). Trochę słabo to wygląda.

0

Tyle że w przypadku RPI dostajesz cały komputer, za cenę komputera x-86 z procesorem "z aktualnej oferty" kupisz takich kilka, po złożeniu z nich jakiegoś klastra układ sił może się zmienić. Aczkolwiek przyznaję nie robiłem dokładnych wyliczeń. Na rynku są też podobne urządzenia innych producentów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1