Pseudo konsola

0

Dobry wieczór.
Zamierzam pisać oprogramowanie działające podobnie do systemu operacyjnego uruchamiające się zaraz po włączenia komputera.
W standardowym PC zwykle po odpaleniu na ekran wysyłany jest obraz związany z PG a następnie prawidłowy OS.
W konsolach do gier (Tych starszych) konsola jest uruchamiana po czym otwiera oprogramowanie wypalone na CD.
Zamierzam zrobić coś w stylu własnej konsoli do gier z wykorzystaniem komponentów PC. Plan Ambitny :D!.
Napisać jakby system i wgrać na sprzęt tak by po uruchomieniu, wiadomo... pokazał obraz płyty głównej a następnie uruchamiał ten pseudo system albo obraz z płyty.
Też nie jestem pewien czy jeśli już ten cały niby system będę miał gotowy to czy będzie się dało go jakoś wgrać do tego całego sprzętu.
Jestem w pierwszej klasie technikum na profilu Informatyk i miałem ostatnio zajęcia z budowy komputera, programowania i instalacji systemu (ten przebiegał z pomocą napędu CD).
Chyba będę musiał ten pseudo system nagrać na CD a potem odpalić i jakoś wgrać przez CD w napędzie podłączony do reszty podzespołów.
Absurdalne! Jestem tego świadom ale chciałem poruszyć ten temat gdyż na pewno nie brak mi zapału.
FAJNIE było by nad czymś takim popracować. Ten wątek uważam za miejsce na luźną pogawędkę na ten temat przez jakiś czas. Przydadzą się porady.
Trochę krytyki, wskazówek i nadania innej perspektywy, punktu widzenia i wglądu na suche fakty nie zaszkodzi.
Dodam że interesuję się trochę assemblerem którego mógłbym się uczyć z strony http://assembler.ryszki.prv.pl choć nie wiem czy pojmę przedstawione tam informacje.
Zwyczajnie na pierwszy rzut oka wydaje mi się on trochę hermetyczny ale rozumiem że trochę samozaparcia i chęci tworzy spójność.

0

W standardowym PC zwykle po odpaleniu na ekran wysyłany jest obraz związany z PG

co to jest „PG”?

To, że ma się przy starcie systemu uruchomić jakiś program automatycznie, to jest do skonfigurowania w Windowsie.
Można nawet ustawić uruchomienie programu zamiast standardowego pulpitu i paska zadań (a przynajmniej do win7 się dało; nie wiem jak jest w 8 i 10)

Ale weź pod uwagę, że gry na PC zwykle nie uruchamia się bezpośrednio z płyty, tylko najpierw ją instaluje, a uruchamia z dysku.

O pisaniu własnego "niby systemu" zapomnij. Gry w większości wymagają Windowsa, i to prawdziwego, a nie niby.
Jest emulator Wine pod Linuksa, ale działa on tak sobie - bardzo wybiórczo.

Co jest za to do wykonania, to “launcher” zainstalowanych w systemie gier. Czyli jakieś menu, listę, z której wybierasz grę i ją uruchamiasz. Steam ma na przykład takie coś wbudowane...

0

PG to pewnie płyta główna ;)
Autorowi z tego co zrozumiałem nie chodzi o uruchamianie gier tylko o to żeby pokazywał się system od razu po włączeniu (jak na konsolach), czyli pomijając startowe komunikaty i check testy od razu przejść do bootowania live cd
Coś takiego już jest można powiedzieć w nowych płytach głównych z układem UEFI - możesz włączyć komputer i po sekundzie włączyć przeglądarkę internetową bez zainstalowanego systemu operacyjnego jako takiego
Jeżeli chciałbyś przyspieszyć włączanie komputera (co nie jest problemem w nowszych płytach) to musiałbyś prawdopodobnie napisać własny firmware biosa i założyć że konfiguracja systemu się nie zmienia - czyli komputer odpali się tylko przy takich podzespołach na jakie napiszesz soft (tak samo jak na konsolach)

0

Brawo za spostrzegawczość Zimny!
Dokładnie chodzi mi właśnie o to by zaraz po uruchomieniu przykładowo PC a zaraz po tym wyświetleniu ekranu startowego z PG (Płyty Głównej), uruchomić określone oprogramowanie. Pomysł na to jest świeży a ja nie mam specjalnych zdolności programowych. Sęk tkwi w szczegółach i niestety nie wiem jak "do-it". Domyślam się że trzeba grzebać w ustawieniach płyty lub systemu.

1

Niech zgadnę. Piszesz w Pascalu i do wakacji już będzie pierwsza wersja?

0

Najprościej będzie odpalić coś w stylu kiosk mode - kilka sprzętów do emulacji gier tak działa.

Czyli:

  1. Odpalasz faktyczny system, jakiś Linux lub od biedy Windows
  2. System jest skonfigurowany w ten sposób, że odpala się od razu w kiosk mode + Twoja apka, która obsługuje uruchamianie z płyt.

Ot i cała filozofia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1