Jaka przyczyna przegrzania się laptopa

0

Do mierzenia temperatury używam SpeedFan a do obciążenia laptopa OCCT. Na początku po włączeniu są temperatury
GPU: 80
HD: 31
Temp1: 48
Core 0: 38
Core 1: 36
Podczas obciążenia wzrastają następująco
GPU: 86->88->92->93->94->96
HD: 36->37->36->36->36->36
Temp1: 50->64->69->69->71->71
Core 0: 41->52->56->57->58->58
Core 1: 39->51->58->56->59->57
Te ostatnie temperatury to już parę sekund przed wyłączeniem laptopa. Zastanawiam się co to jest Temp1? Czego to jest temperatura? Może płyty głównej?
Wiem, że muszę zmienić pastę i wyczyścić go. Tylkę chcę wiedzieć to mi się w nim przegrzewa. Jaka "temperatura" tu jest decydująca.

0

Grafika jest za gorąca. Sprawdź wiatraczki, może są zakurzone.

0

przyczynę to ja znam. są przestrzenie między radiatorem a CPU i GPU. Oryginalnie było tam dużo pasty. Ja ją zmieniałem jakieś 1,5 roku temu i musiałem dociskać ją listewką. Pewnie musiała się przesunąć. A co myślicie o daniu tam miedzianych płytek o odpowiedniej grubości? Wie ktoś co to za temperatura " Temp1"?

0

Moze temperatura wewnatrz?
Pewnie wiesz, ze nie moze byc zadnej wolnej przestrzeni miedzy radiatorem a procesorem?

0

Temp1 to pewnie jakiś czujnik w środku obudowy, ale martwił bym się mocno tą grafiką bo 80 stopni bez obciążenia dobrze nie wróży.

0
dawid653 napisał(a):

przyczynę to ja znam. są przestrzenie między radiatorem a CPU i GPU. Oryginalnie było tam dużo pasty. Ja ją zmieniałem jakieś 1,5 roku temu i musiałem dociskać ją listewką. Pewnie musiała się przesunąć. A co myślicie o daniu tam miedzianych płytek o odpowiedniej grubości? Wie ktoś co to za temperatura " Temp1"?

to lepiej dociśnij radiator, bo tempy na gpu być może jej nie spalą ale na pewno skracają żywotność

0

Co myślicie na temat włożenia w te szczeliny blaszki miedzianej? Dobry to jest pomysł albo termopad?

0

możesz spróbować z blaszką tylko daj na obu stronach trochę w miarę dobrej a taniej pasty np. Thermal Grease

0
docxxx napisał(a):

Moze temperatura wewnatrz?
Pewnie wiesz, ze nie moze byc zadnej wolnej przestrzeni miedzy radiatorem a procesorem?

W przypadku wolnej przestrzeni wyłączałby mu się lap max po kilku sekundach od uruchomienia, przynajmniej miałem tak wyłamała mi się jedna z 4 nóżek intelowskiego boxowego chłodzenia i myślałem, że na trzech też powinien dać radę, w końcu grawitacja ;)

0

Tak, możesz z blaszką spróbować, ale pamiętaj że pasty powinna być tylko cienka warstwa, bo służy ona do wypełniania mikroskopijnych nierówności stykających się powierzchni, a nie do wypełniania przestrzeni.

0

Przecież GPU bez obciążenia nie powinno mieć takiej temperatury nawet, gdyby radiator był z drewna. Oczywiście takie GPU, które ma oszczędzanie energii (czyli każde współczesne, szczególnie w laptopie, gdzie oszczędzanie energii jest bardzo agresywne).

Speedfan kłamie i sensory kłamią, szczególnie w laptopach. Obecnie sensory są bardziej wskaźnikami zużycia energii czy obciążenia, a nie temperatury. Zrób sobie wykresy tych wszystkich "temperatur" z i bez obciążenia. One często zmieniają się w sposób, który jest ficzynie niemożliwy. Dodatkowo Speedfan to straszna kupa. Zainstaluj narzędzie od producenta GPU, na pewno takie jest. Tak samo wbudowany w laptopa bloatware powinien lepiej pokazywać co się dzieje, bo powinien wiedzieć co oznacza "Temp1" itd.

Nie napisałeś co obserwujesz i słyszysz: czy wentylator kręci się na maksa, czy obudowa ma temperaturę patelni? Napisz też co to za sprzęt.

BTW: W życiu widziałem tylko jeden normalny sensor. W mobo ASUSa atk0110. To w zasadzie nie jest fizyczny sensor tylko interfejs ACPI, który podaje normalne nazwy a nie "Temp1". Oczywiście Speedfan nawet go nie wykrywał.

0

Acer 5737z. Temperatura tylko się zmienia podczas obciążenia. Wentylator się kręci na maksa a obudowa jest ciepła ale nie aż tak żeby nie można było dotknąć.

0

Ok. No zdecydowanie to co tam jest pokazywane w Speedfanie to "niedobre" cyfry, ale nie wierzył bym, że to jakiekolwiek prawdziwe temperatury. Widziałem takie wykresy, w których temperatura zmieniała się o 10 stopni w dół ciągu sekundy, to nie jest fizycznie możliwe.

Jeżeli masz jakieś przestrzenie pomiędzy radiatorem a elementem, który ma być chłodzony to bardzo niedobrze. W laptopach często stosuje się termopady a nie pastę. Jeżeli masz możliwość nałóż pastę, ale to musi być bardzo cieńkie połączenie. Jeżeli miałoby być grube użyj termopadu. Żadnych blaszek nigdzie nie wstawiaj.

Zapewne już to zrobiłeś, ale upewnij się, że w radiatorze nie ma syfu. Widziałem takie dziwne radiatory, które na pierwszy rzut oka wyglądały na czyste, ale syf był po prostu dobrze upchany w środku.

0

Oryginalnie była tam pasta. Tak grubo za aż się wylewała z pod radiatora.

0

Jaki thermopad kupić? Na co patrzeć i jakiej firmy będzie dobry?

0

Im wyższa przewodność cieplna tym lepiej. O ile się orientuje najlepsze pasty mają około 4 W/mK, zapewne dobry termopad nie powinien mieć mniej (niestety nie wiem jaka jest odpowiednia przewodność dla normalnego procesora, być może to o wiele za dużo; przewodność to nie wszystko :-).

Grubość też ma znaczenie, musi być odpowiednia, tzn. żeby pasowała do szczeliny. Termopad musi dokładnie przylegać ale nie może być za gruby.

0

Wiem, że musi być trochę grubszy niż jest szczelina. Tylko ten thermopad będzie na procesorze CPU. Po rozkręceniu wyczyszczeniu mam tam szczelinę. Oryginalna pata stwardniała i się kruszyła a było jej sporo.

0

Dokładnie 0,7mm jest szczeliny między radiatorem a procesorem karty graficznej. Jaki mam thermopad ile ma mieć W/mK thermopad? Na allegro znalazłem taki http://allegro.pl/aab-cooling-thermopad-tasma-1mm-przewodnosc-7w-mk-i5669615948.html

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1