Chłodzenie obudowy.

0

Witam. Temat napisałem już na innym forum ale tak jakiegoś takiego ogromnego odzewu nie widzę to mam zamiar tutaj opisać swój problem. Posiadam obudowę Silentium PC Gladius X60 Pure Black. 3 wentylatory fabryczne zainstalowane w obudowie oraz 2 zainstalowane przeze mnie (też od silentium pc 140mm x2). Mam miejsce jeszcze na 4 wentylatory ale aktualnie nie mam zamiaru zamawiać kolejnych.

Zielony kolor to miejsce na wentylator w panelu bocznym. Są dwa miejsca ale do jednego nie mogę zainstalować wentylatora bo chłodzenie cpu nie daje takiej możliwości.
Czerwony kolor to miejsce na wentylator 120 lub 140mm.

Na obrazku przedstawiłem jak są rozmieszczone.
user image

Ps. Chłodzenie cpu mam od be quiet! dark rock 3.

Będę ogromnie wdzięczny jeśli podpowie mi ktoś jak umieścić wentylatory tak aby w środku obudowy było chłodno.

2

Trzy wentylatory domyślne plus dwa dodatkowe, czyli razem pięć wentylatorów w samej obudowie - "świat i ludzie" na schłodzenie typowej obudowy do typowych zastosowań, no chyba, że chcesz mocno kręcić procka, pamięci itp. Do tego jeszcze dojdą wentylatory na procku, w zasilaczu i na karcie graficznej (chyba, że jest pasywna). Lepiej pomyśl, jak je wszystkie sensownie podłączyć (a to już zależy od płyty głównej) i skonfigurować, żeby nie były irytujące podczas użytkowania komputera.

1

zaiste, ja bym wrzucił trzy wolnoobrotowe ciche wentylki i dopiero po konfigu zobaczył jak będzie, do zwykłego OC powinno starczyć, a do ekstremalnego i tak stosuje się wodę

0

Procesora podkręcać nie będę. Pamięć ram z heatsinkami od corsair więc jako tako chłodno będzie. Tylko mam dylemat jak ustawić te wiatraki. I problemu nie będzie bo do obudowy dodany jest panel do którego podłączone są te wentylatory, natomiast sam panel jest podłączony do płyty głównej.

3

Jeżeli nie będziesz się bawić w OC to po co w ogóle to chłodzenie? Nie cenisz sobie ciszy? Proces technologiczny się zmniejsza, wydzielanie ciepła też. To już nie te czasy, że zwykły procesor się grzał do 100 stopni.

0

Cenię sobie cisze ale mam tak umieszczony komputer że nie będzie aż tak słyszalny. Czekam tylko aż ktoś mi doradzi jak rozstawić te wentylatory. Na początku miałem taką myśl, żeby dać 1 z tyłu i u góry obudowy a 2 z przodu i 1 od dołu ew. z boku.

1

Z boku sobie odpuść bo to pogorszy tylko cyrkulacje. Jeden z tyłu dwa u góry i z przodu resztę sobie odpuść, bo tylko miejsce w obudowie zajmować będą, jeszcze tylko ładnie ułóż kable aby były pochowane i nic nie zwisało i będzie gitara. Nie wiem jaką masz płytę główna bo niektóre mają wolne miejsca do podłączenia wentylatorów ale jeśli nie to.
2x http://allegro.pl/primecooler-pc-mc1-rozgaleziacz-3pin-na-2x3pin-i5298331678.html
i podpinasz sobie pod regulator w obudowie i możesz je skręcić sporo.

Ogólnie ilość wentylatorów wdmuchujących powietrze jest mało istotna, także nie ma co przesadzać obudowa to nie hermetyczne pudło.

0

Dałem 2 u góry i 1 z tyłu oraz 2 z przodu. Jak będą za duże temperatury procka i karty graficznej to po prostu inaczej ustawię wentylatory. Dzięki za pomoc ;)

1

Grunt, żebyś mógł te wentylatory podłączyć tak, aby dało się automatycznie ustawić kontrolę obrotów w zależności od temperatury, wtedy nie trzeba się bawić w żadne ręczne kręcenia "dzyndzelkami" na panelu. Jak już złożysz sprzęt, to potestuj wszystko za pomocą np. HWiNFO - temperatury, obciążenia poszczególnych elementów itp. i dostosuj do własnych potrzeb. Tych pięć wentylatorów w obudowie to może być przerost formy nad treścią - ja mam trzy w podobnej obudowie od SilentiumPC i nawet, gdy latem były upały po 30-kilka stopni temperatura wewnątrz kompa nigdy nie sprawiała kłopotów i była daleka od przekroczenia niebezpiecznego progu.
Zainwestuj natomiast w dobre chłodzenie procesora, które jest w stanie utrzymać temperatury przynajmniej o kilkanaście, jak nie więcej stopni niższe, niż wentylatory boxowe. To zapewni prockowi i ogólnie całemu kompowi znacznie lepszy "komfort" pracy.

0

Chłodzenie procka mam dobre (Be Quiet! Dark Rock 3). Na obudowie mam taki panel do ustawiania obrotów wentylatorów, lecz są tylko 3 opcje: low, stop i high. Zainwestuję w przedni panel Asusa ROG Front Base panel gaming, czy jakoś tak. Wtedy będzie można kontrolować obroty. Póki co jest dobrze ;)

1

@ 2xup @Gepandza Bajerancki regulator obrotów to gadżet, jeśli nie ma się dużego nadmiaru gotówki jest to bezsensowny wydatek. Wystarczy aby na chłodzeniu i grafice był regulowany automatycznie.

1

Zanim zainwestujesz w nowy panel najpierw sprawdź, jakie masz możliwości podłączenia tych wentylatorów do płyty głównej i ustawień autoregulacji w BIOSie (w nowych płytach są to dosyć rozbudowane sekcje, w których można definiować progi liczby obrotów wentylatorów w zależności od temperatur itp.). Być może to wystarczy - mniej "niepotrzebnego" sprzętu i trochę grosza w kieszeni ;)

1

Te trzy wentylatory to i tak pewnie za dużo.
Zmontuj bez kombinowania, zobacz temperatury, jak jest powyżej 60°C to dopiero się martw.

0

Temperatura płyty głównej jest w granicach 20-30°C więc gorąca to ona nie jest. A co do Wentylatory są podłączone do panelu z obudowy, natomiast panel(od wentylatorów) nie jest podłączony do płyty głównej.

1

o dodatkowych pomyślisz jak będzie latem ponad 30°C wtedy będzie prawdziwy test ( ͡° ͜ʖ ͡°)

0

Pomiń ten panel i podłącz bezpośrednio do płyty głównej, jeżeli masz oczywiście taką możliwość. W mojej obudowie (SilentiumPC Regnum L50 Pure Black, a więc chyba dosyć podobnej) tak właśnie zrobiłem. Płyta główna sama świetnie reguluje prędkość poszczególnych wentylatorów i nic więcej tu nie potrzeba.

0

I chyba tak też zrobię gdyż jest taka możliwość ;)

1

Też mam SilentiumPC Regnum L50 Pure Black. Ona ma taki sterownik z pokrętłem na górze. Padł w ciągu miesiąca ;-) Mam tylni i przedni wentylator wpięty bezpośrednio pod płytę i ustawione są (prawie? w pełni?) na minimum, bo szum nie pozwalał się skupić. Górny odłączony.

0

Ja mam SP Gladius X60 :D Na przednim panelu ma 3 przełączniki szybkości wentylatorów(góra, dół, przód, tył i bok). Panel bardzo mi się przydał ponieważ w zasilaczu (cooler master g550m) był klekoczący wiatrak, to rozkręciłem, wymieniłem i podpiąłem do panelu wentylator a dzięki temu mogę sobie wymieniać wentylator i regulować jego prędkość. Gwarancja poszła się rypać ale warto było ;)

0

@Marooned: W swojej Regnum L50 nigdy nie podłączyłem panela sterującego, jakoś nie wydało mi się to sensowne, aby bawić się w ręczną regulację ;) Od samego początku trzy fabryczne wentylatory wpiąłem w płytę główną i ustawiłem w BIOSie sterowanie tak, że podczas zwykłej, codziennej pracy chodzą na najwolniejszych obrotach - 12-tki coś ok. 700 obrotów, 14-tka ok. 550 (wg HWiNFO) - i jest chłodek oraz cisza :) Dopiero wraz ze wzrostem temperatury wewnątrz obudowy (przy większych obciążeniach, typu odpalona gierka, gdzie GPU mocno grzeje) wszystkie trzy się proporcjonalnie do temperatury rozkręcają.

0

a ja mam aerocoola gatewatch'a 2 chyba z 5 lat i wszystko fruwa, tylko musiałem z czasem wymienić czujniki temperatury bo od oklejania sie połamały, plus że nie ma gałek i mieści sie w budzie z drzwiczkami

0

Witam
Mam tę samą obudowę, więc powiem tak.
Mam 2 wentylatory z przodu-wciągają powietrze, 1 z tyły wyciągający powietrze, z boku 1 wyciągający od grafiki ciepło, 2 u góry wyciągające i 1 u doły za zasilaczem wciągający powietrze, myślę też że dało by radę zamontować 140mm na 3 slotach napędu z przodu
A na górę mam 2 wentylatory 200mm chociaż tego producent nie przewidział. Izolacją pozaklejałem dziury które przeszkadzały i którymi kurz się by dostawał. (dziura z przodu pod filtrem - uchwyt do wyjęcia), do tego pianka na złączach obudowy by była szczelna. W ten sposób uzyskałem niezła wichurę w komputerze :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1