Ocena laptopa

0

Witam, przymierzam się do zakupu laptopa. Dlatego, że nie jestem biegły w zakresie elektroniki proszę o ocenę tego modelu: http://www.x-kom.pl/p/221322-notebook-laptop-15-6-dell-inspiron-3543-i5-5200u-8gb-500-gf820m.html#
Czy w podobnej cenie znajdę lepszy sprzęt?
Jakie są mocne i słabe strony tego laptopa?

Laptop głównie do prostych czynności (raczej nie gram) - co najwyżej oglądam filmy na YT.
Trochę też programuję (hobbistycznie) - ale to raczej nie jest wyzwaniem dla dzisiejszych komputerów ;-)
pozdrawiam

2

Ja preferuje zasadę. Nie ma ekranu matowego, to nawet nie patrze na resztę.

3

Dla Twoich zastosowań to raczej spoko, szczegóły niżej:

#Procesor niskonapięciowy - energooszędny i słabszy, ale w sumie całkiem niezły, szczególnie, że Twoje zastosowania to tylko biurowe sprawy.
#8GB ramu jest bardzo w porządku w Twoim przypadku.
#Dysk tradycyjny - minus. Nie wiem czy potrzebujesz pojemnego dysku, ale dyski SSD dają odczuwalnego kopa - lepszego niż nowy procesor czy więcej RAMu - w miarę możliwości poszukaj modelu z dyskiem SSD (a w sumie najlepiej to dokupić samemu, ale wtedy zostajesz z nadmiarowym dyskiem.... który w sumie możesz zapakować w tzw. HDD Caddy (kolejny zakup, 50zł) i zamiast napędu DVD mieć drugi, pojemny dysk na dane (na SSD trzymaj system i programy, na HDD trzymaj gry, filmy i inne takie rzeczy).
#Ekran błyszczący - minus. Lepszy jest matowy, bo nie odbija tak bardzo światła. Błyszczący to typowe lusterko, ale nie oszukujmy się - w pełnym słońcu i na matowym ciężko pracować, natomiast do wpadającego słońca do biura matowy jest spoko.
#Dedykowana grafika, 820M - całkiem całkiem, (podobno) pograsz na tym nawet w GTA4 i GTA5 (które jest nieźle zoptymalizowane), choć nie w ultra i nie 60fps
#Firma DELL - plus, traktują klienta jak powinni, a nie jak śmiecia
#Gwaracja Domowa Naprawa Dell - mega sprawa, gdyby z laptopem było coś nie tak - na drugi dzień technik Della naprawia Ci komputer u Ciebie w domu - korzystałem, genialne

Generalnie - dokup (bo te firmowo wkładane często są słabe) SSD i znajdź model z matową matrycją i masz cacy komputer ;)

0

@dzek69 Dziękuję za merytoryczną i bardzo szczegółową odpowiedź.
Mnie jeszcze zastanawia, czy fakt, że jest tylko 1 gniazdo pamięci nie jest jakimś minusem? Czy nie ma to wpływu na komunikację między dwoma rdzeniami procesora?
SSD to faktycznie dobry pomysł, ale chyba lepiej go kupić oddzielnie - te wbudowane chyba nie są najwyższych lotów. Możesz polecić jakiś SSD do takiego laptopa w przystępnej cenie?
Gdzieś czytałem, że umieszczona karta 820M nie jest najwyższych lotów (jest to jedna z najsłabszych z tej serii) - ale mnie osobiście na pewno wystarczy zintegrowana w procesor ;-)

2

@Księgowy: Nie, jedyne co to ogranicza, to możliwość rozbudowy. Z racji podanych zastosowań i reszty parametrów - nie przewiduję potrzeby rozbudowy ramu.

Tak, 820M nie jest najlepszą kartą, ale laptop kosztuje 2k, a nie 4,5k. Niemniej - jak się da uruchomić oba GTA to na moje jest nieźle, jak na lapka za 2k.

Dobierając dysk SSD szukaj wartości IOPS - tylko ta wartość ma znaczenie w pracy z dyskami SSD (pomijając skrajnie nietypowe przypadki). 60k IOPS w obie strony to aktualnie rozsądne minimum moim zdaniem.

Dysk SSD - nie podałeś pojemności. Gdybyś chciał dysk HDD montować jako drugi dysk to wtedy 120GB SSD powinien Ci wystarczyć, jeżeli nie - to już zależy od potrzeb. Parę przefiltrowanych po IOPS propozycji:

DyskIOPS (odczyt, zapis)CenaDodatkowo
Plextor :: 128GB 2,5" SATA SSD M6S Series90k/75k299zł3 lata gwarancji
Samsung :: 120GB 2,5" SATA SSD Seria 850 EVO97k/88k325zł5 lat gwarancji, mocno polecane, z testów naprawdę niezłe, ale ja jestem zrażony do marki Samsung :p
OCZ :: 120GB 2,5'' SATA SSD Radeon R7 7mm85k/90k334zł3 lata gwarancji, niektórzy nie lubią firmy OCZ, ale mają korzystne warunki gwarancji
OCZ :: 120GB 2,5" SATA SSD Vector ARC 100 7mm75k/80k269zł5 lat gwarancji, tańsza opcja dysku ww.

Ja osobiście posiadam stary już dysk SSD Intela, gdzie wartości IOPS to 22,5k/33k - a i tak komputer śmiga jak odrzutowiec. Granicę 60k ustalam na takiej podstawie, że wiele dysków ma jeden z parametrów mocno zaniżony, a kosztują w zasadzie podobnie. Częściowo jest to też sprzedaż starszych modeli. A, że nie ma sensu brać czegoś słabszego/starszego w podobnej cenie - stąd ta granica.

0

@dzek69 dzięki wielkie!! ;-)

0

Ten matowy ekran nie dał mi spać po nocach a w śród egzemplarzy wybranego przeze mnie modelu brak takowego :-/.
Znalazłem jednak inny laptop, który już taką cechę posiada firmy Asus: http://www.x-kom.pl/p/229226-notebook-laptop-15-6-asus-x554la-xo515h-8-i3-5010u-8gb-1tb-dvd-rw-win8.html

Dlatego, że będzie to mój pierwszy laptop i nie mam w śród nich żadnego doświadczenia proszę o komentarz, gdybyście mieli jakieś uprzedzenia co do tej firmy lub podzespołów.
Wg. mnie, porównując go do poprzedniego modelu to:
= 8GB RAM-u

  • matowa matryca
  • system operacyjny
  • 2xUSB3 (o jeden więcej)
  • tylko 2xUSB3 (przydał by się jeszcze jeden USB 2.0)
  • lepiej się prezentuje na zdjęciach (design)
  • klawiatura wydaje się zbyt upakowana
  • groszy procesor (i3) -> ale na moje potrzeby raczej wystarczy
  • brak dodatkowej karty graficznej (zawsze można dokupić)

To chyba wszystko.

Do tego zainwestowałbym w lepszy SSD: http://x-kom.pl/p/203933-dysk-ssd-samsung-128gb-2-5-sata-ssd-seria-850-pro.html - wersja PRO (ma dobre opinie i 10 lat gwarancji)

Jak wam się to podoba? ;-)

1

Asus - raczej porządna marka, z gwarancji wywiązują się raczej dobrze.
Do laptopa raczej nie dokupisz karty graficznej - w laptopach grafika jest wlutowana w płytę główną.
Mam nadzieję, że dobierając SSD sprawdziłeś IOPS-y (bo na x-komie nie podano tego parametru), tyle się spisałem, żeby było jasne, że to ważne ;)

0
dzek69 napisał(a):

Do laptopa raczej nie dokupisz karty graficznej - w laptopach grafika jest wlutowana w płytę główną.

Ohh, dobrze wiedzieć ;-). Ale raczej nie planuję w nic pogrywać (wyrosłem z tego :P) a jakby co to mam komputer stacjonarny :P

dzek69 napisał(a):

Mam nadzieję, że dobierając SSD sprawdziłeś IOPS-y (bo na x-komie nie podano tego parametru), tyle się spisałem, żeby było jasne, że to ważne ;)

Tak, sprawdzałem ;-). Z tym że wszystko zależy od rodzaju(?) danych. Max IOPS wynosi 100k, ale to dla 4KB random read (QD32) - cokolwiek oznacza to QD32. Natomiast dla QD1 wynik jest znacznie gorszy bo wynosi tylko 10k IOPS. Domyślam się jednak, że w pozostałych dyskach SSD będzie analogicznie.
Tutaj troszkę więcej o specyfikacji: http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/ssd850pro/specifications.html

0

Ważniejsze niż IOPS, jest kontroler..... Przykład dyski z kontrolerem sandforce to się co najwyżej do kosza nadaje a realne osiągi są o wiele mniejsze niż na kartce.... Ja polecam te firmy: Samsung, Crucial i Plextor. Jeżeli nie masz gotówki to Crucial ma bardzo porządne i nie drogie dyski np crucial mx100.

0
Schadoow napisał(a):

Przykład dyski z kontrolerem sandforce to się co najwyżej do kosza nadaje

wyjątek - Intel ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1