TV/DVD - oprogramowanie

0

Czy wiecie moze w czym jest pisane oprogramowanie do urzadzen typu TV, DVD, czy nawet pralki?
Czy firmy same pisza oprogramowanie, czy zlecaja je innej firmie?
Jak to jest, ze takie oprogramowania sie nie wieszaja? Chyba, ze te nowe HD, 4K, 3D, 4USB, DVBT, THC, MPO.
Niestety nie mam takiego super-smart-tv zeby wiedziec, czy naprawde sie nie wiesza, nie ma bledow. Ale TV ktorych do tej pory uzywalem, dzialaly idelanie. Jak to jest?

0

Można to robić w embedded c++

0

Wiesza się, wiesza :) O ile pralce ciężko się zawiesić, bo nie ma tam nic szczególnego (puść sygnał na pobieranie wody, puść sygnał na obroty bębnem 800obr/min, puść sygnał na ...), to taki smart-telewizor jak najbardziej się wiesza.

0

To ja nie chce smart TV. Juz wystarczajaco mnie wkurza wieszajacy sie i zamulajacy telefon.

0

TV się mogą wieszać, ale mój się jeszcze nigdy nie zawiesił. Dekoder z Orange przynajmniej raz na miesiąc się musi zawiesić, ale nic z tego powodu się nie dzieje, żadnego zagrożenia życia. Natomiast jeśli chodzi o pralkę to ona już nie może wyciąć takiego numeru, bo co by było gdyby zawiesiła się w momencie podgrzewania wody? woda by się zagotowała, jakaś ładna Pani by w tym momencie weszła do pomieszczenia z pralką, w tym momencie pękła by szyba w drzwiach od pralki i ta ładna Pani nie była by już taka ładna. Sterowniki pralek, kuchenek, kotłów C.O, gazowych, ABS, komputerów pokładowych nie może się nigdy zawiesić.

0

pieprzysz trzy po trzy. Wszystkie takie urządzenia mają dodatkowe czujniki, które w razie niebezpieczeństwa (np. zagotowania wody) odcinają zasilanie nawet się nie bawiąc w jakąkolwiek komunikację z uP. Tak samo np. komputer pokładowy w aucie - wszystkie układy krytyczne (kierowanie, hamulce) muszą działać nawet wtedy jeśli padnie instalacja elektryczna. I działają, tylko że bez wspomagania to już nie jest takie "lekkie" dla kierowcy (z hamulcami to jeszcze inna bajka). Nie możesz zakładać, że coś będzie działało poprawnie przez 100% czasu. Oczywiście nikt nie kupi samochodu, z którym co tydzień trzeba jechać do serwisu albo co 10km gasić silnik, wysiadać, trzaskać drzwiami, wsiadać i można jechać dalej. Poza tym złożoność np. sterownika do kotła CO opartego a windowsa to trochę inna bajka

0

Chciałem tylko pokazać jakie skutki może mieć błędnie działające oprogramowanie sterujące i dlaczego powinno być bardziej niezawodne od np. TV. Odcinanie zasilania w przypadku zagotowania wody to nie zawsze dobry pomysł. W przypadku pieca C.O. odcięcie zasilania przy zagotowaniu wody byłoby głupotą, wtedy musi działać pompa obiegowa i rozprowadzać gorącą wodę na grzejniki. Co do zabezpieczeń to jest różnie. Widziałem kiedyś sterownik który miał termoparę podłączoną na zaciski śrubowe. Co się stało po odłączeniu termopary? Nic, temperatura falowała, sterownik tego nie wykrywał, wentylator dalej się kręcił i podsycał ogień, gdyby piec był cały załadowany paliwem, mogło by dojść do zagotowania.

0

Jeśli chodzi o niezawodność, to kluczowe jest testowanie na różnych przypadkach. Zawieszanie się programu to jest tak naprawdę wpadnięcie w nieskończoną pętlę.

Nie wiem, jak pralki i telewizory, ale istnieje coś takiego, jak watchdog, który jest regularnie pobudzany przez program, ale program jest tak napisany, że jak wejdze w pętlę, co do której istnieje ryzyko, że nie wyjdzie, to watchdog nie jest pobudzany, a niepobudzany watchdog po pewnym czasie resetuje procesor i program rozpoczyna pracę od początku lub ewentualnie odtwarzając określony stan, bo reset procesora nie czyści pamięci operacyjnej.

Dobrym przykładem jest DOS i Windows. DOS był bardzo prymitywnym i małym systemem, dlatego można go było dokładnie przetestować, a Windows jest tak obszernym i zaawansowanym systemem, że jest bardzo ciężko przetestować, ale biznesowo bardziej opłaca się wydać system wcześniej, ale nie do końca przetestowany, al później ewentualnie wydać Service Pack.

Żeby rozważać, jak to jest, że program w pralce nie zawiesza się, to najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego programy się zawieszają. Jeżeli jakiś dekoder się zawiesza raz w miesiącu, to trzeba wiedzieć, dlaczego się zawiersza, czyli firmware wpada w nieskończoną pętlę. Jednym z możliwości innej niż błąd programisty jest taka możliwość, że program oczekuje w pętli na sygnał z urządzenia zewnętrznego i go nie otrzymuje. Widać to po tym, że jeżeli dysk twardy nie jest do końca sprawny lub próbuje się odczytać zniszczoną płytę DVD, to system Windows się zawiesza i znacznie spowalnia, ale po wyjęciu płyty odzyskuje pełną sprawność. Im mniej czynników zewnętrznych wpływające na działanie programu, tym mniej sytuacji i mniejsze prawdopodobieństwo zawieszenia się.

Co do pisania programów, to w prostszych urządzeniach, takich, jak pralki, routery i dekodery, może być w zwykłym C lub w C++.

1

Zawieszanie się programu to jest tak naprawdę wpadnięcie w nieskończoną pętlę.
To może być też wyjątek i zakończenie się programu. W takiej pralce wyjątek powinien po prostu resetować procesor, ale jeśli tak się nie stanie...

DOS był bardzo prymitywnym i małym systemem, dlatego można go było dokładnie przetestować, a Windows jest tak obszernym i zaawansowanym systemem, że jest bardzo ciężko przetestować, ale biznesowo bardziej opłaca się wydać system wcześniej, ale nie do końca przetestowany, al później ewentualnie wydać Service Pack.
Sugerujesz jakoby DOS się nie zawieszał bo jest prosty i przetestowany a Windowsa wydali "wcześniej" i się zawiesza.

To nie DOS się zawiesza ani Windows (a przynajmniej bardzo rzadko, i wynika to zwykle z uszkodzonego sprzętu), tylko programy.
Pod Windows NT (win8, win7) zwykle wystarczy zamknąć proces. Pod starymi Windowsami 9x (opartymi na DOS-ie) istniało większe ryzyko posypania się całego systemu przez jeden program (bluescreeny były wtedy na porządku dziennym). Pod DOS-em nieskończona pętla w programie to w większości przypadków konieczność resetu systemu (brak wielozadaniowości).

0

dekodery telewizyjne się regularnie zawieszają i mają błędy, jeszcze nie słyszałem żeby ktoś na nie nie narzekał
mój router ma jakieś memory leaki i z każdym dniem ma mniejszą wydajność aż w końcu przestaje odpowiadać i trzeba go zresetować

wracając do tematu - najczęściej takie układy mają tzw watchdoga - po prostu program się resetuje w przypadku zawieszenia
reset czegoś bez systemu operacyjnego trwa nanosekundy i dzieje się to często w taki sposób że jest dla użytkownika niezauważalne

0

mam telewizje iptv dekoder zacina sie na porzadku dziennym i klatkuje obraz

na antenie naziemnej dziala o wiele lepiej

mysle kupic nc+ sobie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1