Możliwości Raspberry Pi

0

Zastanawiam się czy raspberry pi nada się do oglądania z niego filmów z internetu na telewizorze. Da radę, nie będzie mulić? Czy da radę też zainstalować na nim i odpalić jakąś większą gierkę?

0

Na gierkę bym nie liczył. Na odtwarzanie filmów może się nadać.

0

raspbmc uzywam na co dzien, interfejs lekko przymula ale za to podpinasz i zapominasz, plus obsluga z pilota od tv, polecam

0

RPi ma jakieś tam sprzętowe dekodowanie video, tylko potrzebny odpowiedni kodek, to i FullHD wyciągnie.
Nie próbowałem.

3

na tym lepszym modelu można odpalić openelec, który daje radę z filmami fullhd

1

Na każdym modelu jest sprzętowe dekodowanie H.264, a można dokupić licencję na sprzętowe dekodowanie MPEG-2 i VC-1. Więc nawet FHD działa. Ale nie ma co oczekiwać cudów po 700 MHz ARM.

0

Ja sie podepne do watku, co jest takiego super w Rapsbery, ze wszedzie sie ludzie tym ekscytuja, a byle blaszak ma (?) wieksze mozliwosci? Zastanawialem sie swojego czasu nad tym, i nie potrafie sobie odpowiedziec na pytanie po co to.

2

@WhiteLightning cena i rozmiar?

0

Bardziej polecam BananaPi. mocniejsze :)

1
abrakadaber napisał(a):

@WhiteLightning cena i rozmiar?

i prąd. i cisza.
RPi może sobie chodzić całą dobę jako jakiś mały serwer i nikomu nie przeszkadza.

0
Azarien napisał(a):

i prąd. i cisza.

I stabilność, i czas konfiguracji.

Blaszak jako domowe centrum multimedialne nie ma w tym porównaniu żadnych zalet.

0

ma - jest mocniejszy. Mi na testach RP lagowało przy niektórych materiałach 1080p. I teraz zamiast małego, cichego i taniego pudełka mam pudło z wiatrakami :/. A wystarczyło by tak ze 20% więcej mocy...

0

@WhiteLightning W kompie nie masz GPIO. Jak popsujesz system to postawisz na nowo w 2/3 minuty. Bardzo dobra społeczność. Zobacz sobie na YT jak ludzie budują na jego podstawie roboty, stacje meteorologiczne, czy używają jako sterownika inteligentnych domów. Możesz pisać programy w dowolnych języku, w przeciwieństwie do arduino. Co do gier, bezproblemu działa Quake III na społeczniościowych sterownikach grafiki.

0

Jak na media center słabo bo jednak gui laguje niemiłosiernie. Odtwarzanie filmów i owszem ale menu laguje strasznie, a nie daj boże przyjdzie ci wyświetlić kilka miniaturek okładek od filmów albo odświeżyć bibliotekę - kaplica. Do media center są lepsze soc, jak chociażby seria odroid a nawet chińskie gotowe przystawki z Androidem na soc Rockchip, które bez problemu uciągną sprzętowo nie tylko hd h264 ale nawet 4k dci hevc - a na tym to nawet przeciętny pc się zadławi (jak nie masz co najmniej i7 to nie podchodź nawet).

Na banana pi o ile wiem, przez skopany soft nie działa sprzętowe dekodowanie filmów więc pomimo lepszego cpu filmów nie pooglądamy.

0

Raspberry Pi 2 ma niby mieć darmowego Windowsa 10, ale czy ma szansę to sensownie działać?

0
Biały Mleczarz napisał(a):

Raspberry Pi 2 ma niby mieć darmowego Windowsa 10, ale czy ma szansę to sensownie działać?

To będzie Windows 10 dla IoT. Prawie na pewno nie będzie to zwykły desktop jak na normalnym komputerze, a coś specjalnie skrojonego dla bawienia się w Internet Rzeczy + uniwersalne aplikacje.

0

Podejrzewam że będzie to ta sama wersja co dla komórek i tabletów, w końcu to ARM a nie x86. Aczkolwiek być może "uchowa się" klawiaturowo-myszkowy interfejs.

0
WhiteLightning napisał(a):

Ja sie podepne do watku, co jest takiego super w Rapsbery, ze wszedzie sie ludzie tym ekscytuja, a byle blaszak ma (?) wieksze mozliwosci? Zastanawialem sie swojego czasu nad tym, i nie potrafie sobie odpowiedziec na pytanie po co to.

Pi nie jest od tego zeby zastapic serwer (chociaz czasami moze, jak rowniez niektorzy opisali w tym watku), nie jest od tego zeby zastapic desktopa czy laptopa ;d Pi jest od tego zeby byc tanim, dosc malym, ale majacym pewna moc urzadzeniem ktore uzywa sie w celach edukacyjnych, skladania prototypow (ktore pozniej zostana zminiaturyzowane, a Pi uzyty do innego projektu) w dzialach R&D (jak np. u nas).

0

@karolinaa - taa, widze ze zrozumialas moja wypowiedz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1