Router - WAN a WIFI

0

Witam. Potrzebuje kupić Router i szukając natrafiłem na mały problem, nie wiem o co chodzi :) Otóż tak na chłopski rozum jeśli dany router ma w specyfikacji port WAN 10/100Mbps to znaczy, że obsługuje łącze max 100Mbps? Chodzi o to, że potrzebuje Router który obsłuży łącze 120Mbps i więcej. Często znajduje Routery z informacją, że obsługują łącze WIFI max 300Mbps natomiast port WAN w opisie mają 10/100Mbps. Może coś nie tak rozumiem ale teoretycznie wychodzi na to, że Router przyjmie max 100Mbps a wyśle przez WIFI max 300Mbps co jest absurdem :) Dla przykładu tutaj taki Router:
http://www.asus.com/pl/Networking/RTAC52U/specifications/
Znajduję również Routery gdzie w opisie WAN ma 10/100/1000Mbps i WIFI max 300Mbps co już ma sens ale są droższe. Proszę o pomoc bo zgłupiałem :)

0

to chyba logiczne, że jak lepszy sprzęt (ma Gb) to będzie droższy. wiec albo tańszy albo szybszy

0

Jeśli trzeba będzie to kupie droższy tu nie chodzi o pieniądze ale o zrozumienie w czym rzecz. Skoro ktoś pisze, że Router przesyła przez WIFI nawet 300Mbps a jak patrzysz, że port WAN ma 10/100Mbps to albo ktoś kłamie albo ja tego nie rozumiem.
Zależy mi na obsłużeniu łącza 120Mbps więc jeśli trzeba będzie to kupie ten o porcie 10/100/1000Mbps to w tym przypadku mam 100% pewność, że to obsłuży na pewno.

0

Według tego opisu co podałeś na stronie http://www.asus.com/pl/Networking/RTAC68U/overview/prędkości będą dostępne ale tyko w wewnętrznej sieci Wi-Fi.
Polecam Ci ten: http://www.asus.com/pl/Networking/RTAC68U/overview/ Mam go i wymiata. Drogi ale to mój pierwszy router, który wart jest każdej złotówki.

0

Znam, kusił mnie długo :D ale cena za duża. Potrzebuje coś prostszego. Najprawdopodobniej wezmę tego:
http://www.asus.com/pl/Networking/RTN65U/specifications/
Ma wszystko co potrzebuje ale szukając nie dawało mi spokoju o co chodzi z tą prędkością :)

0

Może coś nie tak rozumiem ale teoretycznie wychodzi na to, że Router przyjmie max 100Mbps a wyśle przez WIFI max 300Mbps co jest absurdem
Nie jest absurdem, bo 300 Mbps będziesz miał pomiędzy komputerami w sieci wewnętrznej.

Chodzi o to, że potrzebuje Router który obsłuży łącze 120Mbps i więcej.
No tylko że łącza "WAN" (czyli w tym przypadku Ethernet) występują w wersji 10, 100 i 1000 Mbps. Więc pytanie, co to za łącze 120 mega masz, i z jakiego modemu albo innego urządzenia?
I jak podłączane do routera?

0

Internet jest od lokalnego dostawcy. Kabel RJ45 - tylko internet, żadnych tel czy telewizji etc. Łącze ma 120Mbps. Router ma mieć gniazda LAN ale tak na wszelki wypadek :) Interesuje mnie tylko i wyłącznie WIFI. Ma te 120Mbps bez żadnego problemu i strat przesłać do komputerów znajdujących się w różnych pomieszczeniach w obrębie mniej więcej 40m2. Powierzchnia nie jest zbyt duża a przeszkód prawie brak więc antena w nim nie musi być nadzwyczajna. Dotychczas podstawowe TP-Linki za 60zł dawały rade ;) Zmieniła się jednak prędkość łącza i router przekazuje zaledwie część łącza. Funkcje dodatkowe to już inna kwestia.

0

Jeśli router ma WiFi 300Mbps to oznacza, że przepustowosć połączenia bezprzewodowego PC-router bezprzewodowo to te 300Mbps(realnie bardziej koło 150Mbps). Natomiast switch jeśli jest 10/100Mbps to oznacza że komunikacja pomiędzy komputerami po kablu ma te 100Mbps. Jeśli ma WAN 10/100Mbps to oznacza ze router komunikuje się z poprzednim routerem z taką prędkością. Natomiast żadne z tych parametrów nie określają przepustowosci WAN-LAN, czyli mozesz mieć porty po 1Gbps, ale jak router się nie wyrabia z routowaniem to nawet 100Mbps nie uzyskasz na trasie WAN-LAN. Jeśli chodzi o TPLinki to tutaj masz podane przepustowości LAN-WAN:
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=465

a tutaj ogólnie dla pozostałych routerów:

http://www.smallnetbuilder.com/tools/charts/router/view

Weź tez pod uwagę, że to są dane dla najprostrzej konfiguracji. W wypadku TPLinków widac róznicę w zależnosci od tego w jaki sposób router ma dostęp do sieci. Jak włączysz FireWall, QoS, port forwarding itp, to te transfery też sie obniżą bo router będzie miał dodatkową robotę, więc kup taki router z zapasem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1