Qt Creator - brak możliwości uruchomienia programu z IDE

1

Pracuję w systemie Debian Wheezy. Najbardziej do gustu z dostępnych w Linuksie IDE przypadł mi Qt Creator, jednak zdaje się, że po jakiś zmianach dot. bezpieczeństwa jądra Linuksa (z tego, co wyczytałem) uruchamianie programów z poziomu IDE przestało dobrze działać. Przy próbie uruchomienia programu w Terminalu (Konsole z KDE) pokazuje taki komunikat:

Cannot connect creator comm socket /tmp/qt_temp.d28601/stub-socket: No such file or directory

Mogę zmienić używany terminal na xterm, jednak wtedy pozbywam się możliwości debugowania (przynajmniej inaczej nie potrafię).

Wcześniej, gdy problem pojawił się na Ubuntu, problem rozwiązała bodajże jedna linijka w pliku konfiguracyjnym ( http://blog.mellenthin.de/archives/2010/10/18/gdb-attach-fails-with-ptrace-operation-not-permitted/#comment-141535 ). W Debianie jak widać wygląda to nieco inaczej. Proszę o jakieś sugestie, bo przeszukałem już chyba wszystkie strony (na hasło tego błędu).

Jestem świadomy, że podlinkowany przeze mnie sposób dla Ubuntu wyłącza pewne zabezpieczenia w systemie. W miarę możliwości wolałbym tego uniknąć, jednak aktualnie głównym priorytetem jest działanie debuggera.

0

A z innymi terminalami działa (np. urxvt , rxvt itd...)? pokaż cat /proc/sys/kernel/yama/ptrace_scope Obstawiam, że to wina terminala KDE. Ostatecznie zostaje root, ale to marne rozwiązanie.

0

Jestem teraz poza domem, więc na razie nie pokażę zawartości tego pliku.

karolinaa napisał(a):

Ostatecznie zostaje root, ale to marne rozwiązanie.

Najciekawsze jest, że w Qt Creatorze uruchomionym jako root (kdesu) też nie działa jak należy (jest tak samo).

0

cat: /proc/sys/kernel/yama/ptrace_scope: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Właśnie to jest ta różnica pomiędzy Ubuntu a Debianem. W Debianie Wheezy nie ma takiego pliku.

0

No tak czyli jak widać tamto "rozwiązanie" jest też w iście ubuntowym stylu. Ponawiam, więc pytanie:

karolinaa napisał(a):

A z innymi terminalami działa (np. urxvt , rxvt itd...)?

0

Nie ma pakietów, które odpowiadałyby "urxvt" ani "rxvt". Konsole bardzo mi odpowiada, więc nie chciałbym z niego rezygnować. Jak już pisałem, działa z XTerm'em, jednak debugger najwidoczniej nie potrafi się pod niego podpiąć, bo kończy działanie zaraz po uruchomieniu programu.

0

możesz wyszukiwać via: aptitude update && aptitude search rxvt a instalacja urxvt: aptitude update && aptitude install rxvt-unicode . Debugger obstawiam jest okey (nie ma się co podpinać) tylko terminal znika, bo nie używasz opcji -e. Narzędzia->Opcje->Środowisko->Terminal /usr/bin/urxvt -e . Jeżeli nie chcesz zrezygnować z trudnego, ciężkiego i jak widać zbugowanego KDE Terminala to nie mam pomysłu - w internecie jest tak mało o tym błędzie, że przydałoby się wręcz zgłosić BUGa :) Urxvt jest jednym z lepszych emulatorów jakie powstały. owszem może nie za ciekawy na wstępie, ale po "konfiguracji" ładny i funkcjonalny.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1