Mini Komputery pod Windowsa

0

Potrzebował bym jakiś mini PC coś pokroju: http://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi, http://allegro.pl/raspberry-pi-512mb-najwiekszy-wybor-akcesoriow-i3690824618.html w podobnej ceni i parametrach ale możliwością postawienie tam Windowsa XP. Na komputerze byłby postawiony 1 program który odbierał i wysyłał dane na port COM. Co byście Panowie polecili?

0

@babubabu sądzisz że XP w okrojonej wersji nie uciągnie na tych parametrach? Jeżeli cena będzie nico wyższa to nic się nie stanie. Sęk w tym, że nie programowałem nigdy na Linuxa to raz, a dwa inni członkowi zespołu również są za Windowsem więc nie mam na to wpływu.

0

Rasbery Pi i podobne są oparte o procesory ARM, więc o Windwos możesz zapomnieć.
Jeśli potrzebujesz jakiś kontroler to są jakieś procesory x86 do tego celu, ale nie słyszałem by ktoś na nich stawiał Windowsa.

0

Na komputerze byłby postawiony 1 program który odbierał i wysyłał dane na port COM. Co byście Panowie polecili?
Poleciłbym cokolwiek, ale Windows się do tego nie bardzo nadaje.
A na pewno nie Windows kliencki, z tych znanych wersji (XP, Vista, 7, 8).
Do takich zastosowań jest Windows Embedded, właśnie taka okrojona wersja.

Nie widziałem jednak, żeby ktokolwiek tego używał ;-) Głównie dlatego, że Windows kosztuje, więc po co wydawać dodatkowe kilkaset zł jak można postawić Linuksa za darmo…

Jeśli nie chcesz/nie umiesz bawić się w niskopoziomową elektronikę i programowanie mikrokontrolerów, możesz użyć komputera typu Mini-ITX (albo Nano-ITX, Pico-ITX), najlepiej z pasywnym chłodzeniem.
Będzie to większe i droższe od RPi, ale to najmniejsze komputery które jeszcze można nazwać pecetami.

Jeśli chcesz postawić normalnego Windowsa, patrz żeby procek był x86 (względnie x64), i była sensowna ilość RAM-u (absolutne minimum ustalmy na 512 MB).

Sam w tej chwili piszę spod Windows XP na komputerze Mini-ITX.

Na Rasberry Pi działa tylko Linux i jemu podobne.

0

@Azarien dzięki za Twoje rady, zainteresuje się tym systemem. Głównie chodzi o to, że w grupie mamy 2 programistów "deskopowych" i 2 członków odpowiedzialnych za elektronikę. Sęk w tym że wcześniej pisaliśmy jedynie aplikacje na Windows, głównie w C# i wstępnie założyliśmy że właśnie w tym języku będziemy pisać aplikację - komunikacja z COM'em jest banalna w .NET Framework. Do mini komputera podłączamy dotykowy ekran, piszemy aplikacje która pobiera dane od użytkownika wysyła je na COM po czym odbiera odpowiedź i interpretuje wynik. Dodatkowe funkcje aplikacji to: autostart, brak możliwości minimalizacji programu. W Windowsie jesteśmy obycie i taka zaimplementowanie takiej funkcjonalności nie sprawi nam żadnego problemu, a z Linuxem ciężko u nas niestety :( Mam jeszcze pytanie czy na systemie Windows Embedded można korzystać normalnie z funkcji WinAPI?

0

głównie w C# i wstępnie założyliśmy że właśnie w tym języku będziemy pisać aplikację - komunikacja z COM'em jest banalna w .NET Framework
Pod Linuksem można używać C# (framework Mono). Nie wiem jak z tym COM-em.
Nie wiem też jak z COM-em pod RPi, ale to na pewno już dawno rozwiązany problem.

Mam jeszcze pytanie czy na systemie Windows Embedded można korzystać normalnie z funkcji WinAPI?
Tak, z poprawką że jest to okrojona wersja, która zawiera tylko to co zainstalujemy, więc może brakować np. DirectX-a.

Sterownik COM-a też prawie na pewno trzeba będzie wybrać podczas instalacji.

0

Na dodatek mam dostęp do darmowej legalnej kopii tego systemu a wiedzę że nie będzie problemu z zainstalowaniem .NET Framework więc raczej pozostaniemy przy Windowsie :) teraz tylko poczekam na polecenie jakiegoś mini zestawu który tego mini Windowsa uciągnie :)

0

VIA Epia w rozmiarze Pico-ITX to chyba najmniejszy znany mi x86 - 10x7,2 cm. http://www.viaembedded.com/en/products/boards/productSeries.jsp?serialNo=6
Poniżej tego rozmiaru schodzimy już z "dużego" Windows na rzecz Embedded Compact.

Cena niestety zapewne 10 razy większa.

Ale da się zapewnić małe komputery (ale nadal wielkie w porównaniu do maleństw jak RPi) w rodzaju terminali/cienkich klientów - np. HP T5570 i podobne. Ten konkretny na Windows Embedded Standard 2009.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1