Sterownik do chipsetu czy potrzebny

0

Szperalem już na ten temat w Internecie jednak wole żeby wypowiedzieli się specjaliści.
Mój laptop miał fabrycznie Windows 8 jednak zrobiłem format w celu pozbycia się crapware'u i przyszedł czas instalowania sterowników. Zastanawiam się po co jest sterownik do chipsetu skoro wszystko mi działa poprawnie (usb itp.). Instalować go czy sobie darować? I jeszcze jedno pytanie mam - mitem jest czy prawda ze trzeba instalować sterownik do chipsetu jako pierwszy?

0

Zainstalować nie zaszkodzi, ale nigdy nie zauważyłem większych różnic. Mitem, bo ja zwykle instalowałem przy końcu. Aktualnie nie mam wcale i wszystko śmiga.

0

@dzek69 a ja słyszałem ze ponoć wtedy wiatraczki chodzą ciągle tan chłodzenie nawet jak potrzebne nie jest

0

Możliwe, że na systemie który w ogóle nie ogarnia rodziny chipsetu. Ale już w XP czegoś takiego nie zauważyłem, teraz na Win7 (instalowany bez dostępu do neta, także nic nie ściągał) nic takiego się nie dzieje.

0

Sprawdź w Menadżerze Urządzeń czy wszystko jest zainstalowane.
Najprawdopodobniej Windows zainstalował sterowniki które są zintegrowane z dystrybucją.
Potrzebne są o ile dobrze pamiętam do działania urządzeń zintegrowanych (karta dźwiękowa, sieciowa itp.)

0

Zastanawiam się po co jest sterownik do chipsetu skoro wszystko mi działa poprawnie (usb itp.). Instalować go czy sobie darować?

No właśnie sterownik chipsetu ci sprawia, że wszystko działa poprawnie... Nie ma możliwści, by urządzenie działało bez sterownika ;) Jakiś sterownik musi być. Aczkolwiek - nie jest też tak, że na każde urządzenie przypada jeden sterownik. Różne sterowniki do tego samego urządzenia mogą zrobić: producent chipsetu, producent sprzętu opartego o chipset, producent systemu operacyjnego oraz różni zapaleńcy, którzy po prostu lubią pisać sterowniki. A ty możesz zainstalować sobie ten, albo ten, albo tamten. Do tego każdy jeszcze często ma po kilka wersji. Windows domyślnie instaluje "swój" sterownik.

1

No właśnie sterownik chipsetu ci sprawia, że wszystko działa poprawnie..

Tak ściśle mówiąc, to w Windows nie ma czegoś takiego jak „sterownik chipsetu”, bo i nie ma takiego urządzenia “chipset” — to co jest sprzedawane pod tą nazwą to zestaw sterowników: do kontrolera USB, do SATA/ATA, do PCI Express, zarządzania energią (ACPI) i innych zintegrowanych ustrojstw na płycie głównej.
Do większości są wbudowane sterowniki w Windowsa, ale nie wszystko zawsze chce na nich działać, nie będzie obsługi niestandardowych rozszerzeń producenta itp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1