Osobne bootowanie systemów na dwóch dyskach.

0

Witam,

mam dwa dyski fizyczne, na każdym jest inny windows. Teraz za każdym razem jak włączam komputer, pyta mnie który chce zbootować.

Czy jest możliwość ustawienia tego tak że

jeżeli ustawię w biosie "1st boot drive" na dysk z windows 8, to zbootuje mi windows 8 bez pytania
jeżeli ustawię w biosie "1st boot drive" an dysk z windows 7, to zbootuje mi windows 7 bez pytania.

Stan na dzień dzisiejszy:
Nowy obraz mapy bitowej.jpg

A chciałbym żeby zależnie od tego jaki system zbootuje (win8 lub win7) na tej liście wyświetlony był tylko jeden (zbootowany).

Pytanie: jak to zrobić? :C

1

Musiałyby być oba dyski bootowalne, a raczej tylko jeden jest po zainstalowaniu drugiego systemu obok pierwszego. Jak sobie "naprawisz" MBR na tym drugim dysku (np. wyciąg ten pierwszy) to w boot.ini będzie tylko ten drugi system i on będzie wstawał. Wtedy na pierwszym dysku zablokujesz ekran wyboru systemu i wybieranie na sztywno systemu z dysku pierwszego. Powinno coś takiego ruszyć.

Ale nie wiem po co to robisz. Jak to taki rodzaj "zabezpieczenia" przed wybieraniem drugiego systemu przez osoby podstronne, to wtedy z pierwszego boot.ini całkiem wykop drugi system, bo (patrz dalej). Jeżeli to ma być dlatego, że Cię ekran wyboru wkurza i chcesz sam od czasu do czasu tylko to zmieniać - to może lepiej jednak ustawić domyślny system, bez oczekiwania, a w momencie gdy będziesz chciał zmienić system to walisz F8 podczas uruchamiania - wtedy pojawi się ekran z wyborem.

0

Chodziło o to że chciałem na swoim komputerze przygotować jeden dysk z systemem tylko do podpięcia i działania, dla osoby nie ogarniającej know-how;

Problem w zasadzie rozwiązany, okazało się że wszystko przez to że nie instalowałem systemu z bootowanej pyty, tylko montowanym obrazem dysku w daemonie i tak odpalaniu instalatora systemu - przyczyna: instalator nie mógł stworzyć dwóch bootloaderów, ergo był on tylko na jednym [moim] dlatego ten drugi nie mógł się zbootować samodzielnie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1