pen-drive tylko do odczytu

0

Witam,
Mam starego pen-drive 8gb TDK, swojego czasu sformatowałem go na ubuntu i nie używałem go ponad rok. Dzisiaj włożyłem pena i nie mogę go sformatować. Za każdym razem otrzymuję komunikat:

Can't write to /dev/sdb, because it is opened read-only.

Nie mogę go ani sformatować pod konsolą ani w GPart. Nie wiem czy pen się popsuł, czy po prostu nie potrafię go sformatowac:)
Może ktoś może mi pomóc?

0

a nie masz na nim takiego przełącznika, który blokuje zapis

0

Sprawdź jak jest sformatowany. Jeśli jako NTFS to doinstaluj sterowniki do NTFS i ruszy.

0

Pokaż to:

dmesg | grep sdb; mount | grep sdb

0

miałem identycznie, być może sektory na nim się rozwaliły, zmniejsz powierzchnię partycji o powiedzmy 2 gb , sformatuj i sprawdź czy działa, mi tak z 4 gb udało się wyciągnąć 2,75 chyba bo reszta umarła z bliżej nie wyjaśnionych przyczyn...

0

mojemu ojcu w zeszłym tygodniu tak się zrobiło podczas kopiowania dużego pliku (chyba nie miał wystarczająco miejsca czy coś)

0

To się generalnie wiąże z tym, co @lolq napisał. Nie próbuj formatować partycji. Sformatuj całego pen'a - napisz nową tablicę partycji.
W Ubuntu masz coś takiego jak "Narzędzie do obsługi dysków" i tam jest dostępna taka akcja.

0

Możne też jakimś mhdd spróbować.

0

Dokładnie - spróbuj usunąć partycję która istnieje i założyć swoją zamiast próbować formatowania istniejącej. Możesz to zrobić za pomocą programu gparted.

0

Mi się podobne rzeczy działy jak mi siostra wciągnęła pendrive do odkurzacza. Najpierw winda wykrywała mi rozmiar pendrive 40 megabajtów O_o jak przecież miał on pojemność przed wciągnięciem 4 gigabajtów. Nie wiem może to ,że się dostał kurz do środka. Przeczyściłem go i wszystko gra.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1