Linux + połączenia sieciowe

0

Mimo że znam odpowiedź wolę się upewnić. Planuję pobrać Linuxa ponieważ w szkolę rozpoczynamy naukę o tym systemie, będziemy pracować w konsolce, trenować połączenia sieciowe. Linuxa pobiorę z ofc. strony, jednak jak zainstalować ten system tak by przy starcie systemu były 2 pola wyboru. Chcę mieć na windowsie xp wszystko tak jak mam obecnie, i też możliwość wejścia na Linuxa. Dodatkowo prosił bym o polecenie jakiejś dobrej książki dot. połączeń sieciowych pod Linuxa, i ogólnie obsługi konsolki.

2

Jaką dystrybucję chcesz zainstalować? Możliwe, że instalator sam się tym zajmie i zrobi wszystko za Ciebie (np. Ubuntu). Jeśli nie zrobi tego to poczytaj jak skonfigurować GRUB'a (czy tam inny loader z którego będzie korzystać twój Linux) i o tym jak do niego dodać inny system (Windowsa).

Do trenowania możesz zaintalować Linuksa w maszynie wirtualnej (np. VirtualBox) nie ruszając w ten sposób obecnego systemu.

0

Właśnie nie wiem jeszcze, jaką dystrybucję polecacie ?

0

Dla ciebie najlepszy będzie linux Ubuntu, zainstalowany w programie Virtualbox. Tutaj masz krok po kroku: http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=70496

0

Nie róbmy z jaj pogrzebu. Ubuntu chłopie zainstalujesz sobie prościej niż windowsa, masz od tego wujka google, strone "jakilinux". To wszystko powstało po to by nie tracić czasu na takie tematy. Konfiguracja gruba/lilo jest AUTOMATYCZNA w tej dystrybucji. Ty zaznaczasz tylko co chcesz w nim mieć.
A i windows nie widzi linuxowych partycji wiec w tej konfiguracji tylko virtual box wchodzi w gre.

0

Zainstalowałem UBUNTU na maszynie wirtualnej. Teraz mam takie pytanie, w szkole na razie zrobiliśmy taki wstęp, czyli adresowanie IP, adres MAC, w konsoli logowanie do SU, ifconfig. Nie wiem dokładnie co to za dziedzina informatyki więc nie wiem też jakich poradników mam się chwycić by sie czegoś nauczyć. Nie oszukujmy się ale w szkole nic mnie nie nauczę, więc idąc już tą drogą co z programowaniem chciał bym się podszkolić w tym kierunku.

0

@Lion Paw, dziedzina ta to nazywa się sieci komputerowe (jeśli mówimy o takich rzeczach jak konfiguracja sieci, IP, MAC) albo administrowanie systemami komputerowymi (jeżeli mówimy o konfiguracji linuxa, nauce języka powłoki).
Do tego pierwszego polecam książkę "Sieci komputerowe" pana Tannenbauma.

0

A i windows nie widzi linuxowych partycji wiec w tej konfiguracji tylko virtual box wchodzi w gre.

Nie tylko, bo jest też np. VMware Player, którego wolę bardziej niż VirtualBoksa.

0

Jest jeszcze coLinux. Bardzo ciekawe narzędzie. Nie wiem do końca jak to działa, jakoś współbieżnie z Windowsem, nie jest to wirtualizacja w każdym razie. Używałem go właśnie do pracy z partycjami linuksowymi z poziomu Windows'a (coLinux udostępniał partycje przez sambę).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1