quadrocopter czyli latająca kosiarka

12

Co prawda nie to forum, ale może kogoś zaciekawią moje pierwsze loty ;-)

(nie zwracajcie uwagi na pogipsowane ściany - przygotowania do remontu)

0

do tego jakieś ładne wdzianko i mamy kotokopter ;)

0

Prosimy o więcej szczegółów ;-)

Czy to własny projekt, czy miałeś jakieś gotowe plany?

Widzę że w przeciwieństwie do wielu innych ten nie ma problemu z utrzymaniem poziomu (nie buja się na boki), ale za to jest duży problem z utrzymaniem wysokości..

0

Nie wiem co masz na myśli pisząc "czy to własny projekt". Miałem w planach budować własną ramę, ale z braku czasu kupiłem w końcu gotowca Q450 ($11), dorzuciłem do paczki z Bixlerem, który czeka w kolejce na montaż.

Głównym sercem każdego kopterka jest elektronika z żyroskopami i często akcelerometrami (plus extra typu magnetometr, barometr, sonar, etc). Ja już dawno temu wybrałem APM2. To plus jego oprogramowanie odpowiada za utrzymanie sprzętu w powietrzu. Z utrzymaniem wysokości problem miałem ja, wszak to pierwszy lot. Używałem też standardowego trybu, gdzie drążek przyspieszenia reguluje moc silników. Jak już to opanuję to nie ma problemu by przełączyć się w inny tryb (jest ich dość dużo, każdy oferuje inne możliwości), gdzie drążek przyspieszenia reguluje wysokość, którą APM2 stara się utrzymać.

Z innych przydatnych trybów mogę wymienić np. RTL (return to launch), dobre przy zagubieniu - jeden pstryczek i kopter wraca (dzięki GPS) do miejsca startu i sam ląduje.

Jak już opanuję loty i na kopterze i Bixlerze, to w planach jest podpięcie GoPro Hero2 i nagrywanie z lotu ptaka. Dalszym krokiem będzie telemetria na OSD i FPV.

0

Fajna zabawka :) Powodzenia w rozbudowywaniu :)

0

Może źle przeczytałem, o APM2 piszą, że to 3*CPU, jeden to "sensoryk z czymś tam, drugi to ATMega32, a trzeci?
Co jest programowalne i czym?

Pierwszy śmigłowiec (1907r) miał dwa poziome wirniki latał nawet minutę na wysokości półtora metra :-)
o ponad metr i parędziesiąt sekund lepiej niż obecny mięśniolot rekordzista.
Wszystkie wielo-coptery ludziska budują z 4 do chyba widziałem 8 śmigłowca.
A czemu nie trzy? Bo matematyka trudniejsza?

0

A czemu nie trzy? Bo matematyka trudniejsza?

Gdy jest jedno śmigło - wytwarza się moment obrotowy w drugą stronę, i obraca całym statkiem. Dlatego helikoptery mają drugie śmigło ogonowe, które temu przeciwdziała.
Gdy są dwa - jedno może się obracać w jedną stronę, drugie w drugą, i moment obrotowy całości się znosi.
Gdy są cztery - dwa się kręcą w jedną, dwa w drugą.
A trzy? Jedno musiałoby się obracać w lewo, drugie w prawo, a trzecie? Albo: dwa w lewo ale słabsze, a jedno w prawo ale o mocy tamtych dwóch.. to po prostu niepraktyczne.

0

Ale tricoptery lataja i maja sie dobrze. Trzeci wirnik jest ustawiony pod katem, ktory przeciwdziala momentowi obrotu. Dodatkowo kat ten reguluje serwo celem kontroli w osi z.

Pozdro z Turcji :]

0

Latają nawet tricoptery wydrukowane na trójwymiarowych drukarkach. http://www.thingiverse.com/search?q=tricopter&sa=Search

0

Co prawda nie to forum, ale może kogoś zaciekawią moje pierwsze loty ;-)

@Marooned twój projekt jest fantastyczny. A jakiego pilota używasz, ile kosztował? Dobrze się znasz na elektronice? A do przesyłania obrazu chcesz używać gotowego rozwiązania Wifi BacPac czy sam będziesz budował układ elektroniczny? Umiałbyś taki zrobić? Mierzyłeś prędkość poziomą i pionową tego quadracoptera?

0

@maszynaz: w drugim poście masz info o elektronice. Koszty to suma wielu czynników. Można zmieścić się w tysiącu, a można wydać i dziesięć. Kwestia ile robimy sami, ile z gotowców, jakie ma mieć parametry i możliwości. Przesyłanie obrazu po WiFi raczej odpada. Są do tego typowe moduły na 900MHz (największy zasięg, ale u nas problematyczne z powodu GSM), 1,2GHz, 2,4GHz (problematyczne jeśli aparatura jest na takiej częstotliwości) i 5,8GHz (największa przepustowość/jakość ale najgorszy zasięg). Do tego najczęściej dodaje się telemetrię i OSD.
Jeszcze nic nie mierzyłem, dopiero wróciłem do kraju i niewiele jeszcze latałem.

0

Odpowiem w poście, bo nadal w temacie.
Niby jedną z zasad jest to, by zasięg sterowania nie był mniejszy niż obrazu, bo może nas to zmylić i mając dobrą wizurę wylecimy poza zasięg kontroli, ale wtedy autopilot może włączyć <acronym title="return to location">RTL</acronym> by samodzielnie wrócić do miejsca startu. Gorzej, jak latamy bez autopilota - wtedy mamy po modelu. Ja będę rozważał video na 1,2GHz. Radio mam na 2,4GHz.
Do tego oczywiście dochodzą anteny kierunkowe naprowadzane na model (przykład).

1

Dziś rano, gdy jeszcze wszyscy spali, powalczyłem nieco z wiatrem :)

0

Ostatni post w tym temacie, bo nie będę każdym filmem floodował forum dla programistów ;-)
Zainteresowani mogą śledzić kanał na YT bądź DIYDrones.com.

0

@Marooned a tak próbowałeś?

0

Nie mam kota.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1