Budowa CPU

0

Cześć. Za rok w szkole będziemy mieli zadanie przygotować wypracowanie/wypowiedź na temat czegoś zwianego z przedmiotami ścisłymi. Na początku naszedł mnie pomysł zrobienia jednostki centralnej logicznymi bramkami przy użyciu uwaga- wodą. Trochę nad tym pomyślałem i niestety musiałem zrezygnować. Zrobienie takiego czegoś wymagało by ode mnie masę pracy, małe przełączniki, itd. Zamiast tego postanowiłem pomyśleć nad czymś bardziej praktycznym- zrobienie cpu z elementów elektrycznych, które można kupić sklepach(mam na oku sklep, gdzie mogę kupić każdy element).

Ale tu pojawiają się wątpliwości. Zrobiłem prosty 8 bitowy procesor w symulatorze układów logicznych(minecraft, polecam świetna zabawa :P), więc jestem pewny że rozumiem zasadę działanie tego czegoś, ale czy da się to w ogóle zrobić przy użyciu elementów elektrycznych? Mam na myśli czy da się to zrobić żeby można to było przedstawić jako model i tłumaczyć jego działanie od części do części?

1

moze zamiast porywać się na całe CPU, zrób coś mniejszego np. licznik albo jednostkę arytmetyczną. najlepiej właśnie mechaniczną, będzie bardziej widowiskowo, na youtube'ie znajdziesz różne filmiki - z klockami Lego włącznie. sensowne CPU o nawet bardzo ograniczonym zestawie instrukcji będzie po prostu zbyt wielkie.
co do elektryki – im nowocześniejszej technologii użyjesz, tym będzie to bardziej sensowne jako prawdziwy układ logiczny, a mniej efektowne. tylko mnóstwo mrugających lampek poprawi widowiskowość, a i tak narazisz się na pytania „a co to właściwie robi”.
w myśl zasady „każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”, mega-nowoczesne procesory są nieodróżnialne od piecyków elektrycznych.

0

Hmmm, pomyślę trochę nad tym, jeśli ma to być samo ALU raczej zrobię to mechaniczne żeby tak jak mówisz była większa atrakcja. Trochę też poszukałem na youtubie i nie mogłem znaleźć tego o czym mówiłeś

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1