Podłączanie potencjometru do wentylatora

0

Witam. Z 2 lata temu kupiłem chłodzenie na CPU (went + rad). Przy włączaniu kompa firmowy regulator piszczał, bo trochę chyba za późno się went uruchamiał. Dziś postanowiłem temu zapobiec i wywalić głośniczek z regulatora, niestety niechcący zepsułem w cholere płytkę PCB. No cóż, wymyśliłem, że wymontuję potencjometr i dołącze do kabli. Teraz pytanie jak dobrze załączyć do kabelków ten potencjometr i do którego wejścia na płycie to podłączyć? Potencjometr ma 3 piny z tym, że wygląda to tak (widok od dołu):
user image
Zakładam, że ten u góry to suwak, a 2 na dole? Który masa i wejście (czyli prąd chyba) czy jak to się tam mówi? Kolorki kabla wentylatora to odpowiednio jak pisałem funkcje pinów: czarny, czerwony, żółty. Jak podpiąć ten potencjometr do kabla? Z góry dziękuję za pomoc.

0

potencjometr nie ma wejścia i masy.
Te na dole to końce ścieżki po której ślizga się szczotka. Sam regulator to nie tylko potencjometr - to też trochę innego "dziadostwa"

0

Jeżeli jest tam silniczek krokowy to regulacja samym potencjometrem w ogóle nie wchodzi w rachubę.

0

Popróbowałem trochę i poszedł z dymem potencjometr. Zapewne nie wytrzymuje 12V, a na płytce pewnie jeszcze były jakieś oporniki czy coś. Jak myślicie kupić nowy potencjometr, który wytrzymuje tyle i pobawić się z tym, czy kupić nowy regulator?

0

masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice?? Wiesz co to napięcie, natężenie i rezystor? Ciesz się, że zjarał się potencjometr a nie płyta główna.

0

No zbytnio się nie znam, tylko podstawy :D Ja dopiero liceum.. Przecież to nie jest nie wiadomo co tylko zwykły potencjometr, więc wątpię (chyba) żeby coś zrobił złego na zewnątrz. W sumie mogę wydać 2 dychy na regulator, ale cieszyłbym się jakbym coś sam zrobił za mniejszą kasę. Szukałem trochę na necie niby coś wynalazłem. Tylko nieraz jest tak, że trzeba cały układ (potencjometr + reg napięcia zdaje się + opornik), a nieraz piszą, że sam potencjometr wystarczy. To jak z tym jest? Wyczytałem jeszcze, że dla takiego 12V wiatraka trzeba 60 ohmowego o mocy 3W - prawda? Dostanę taki? I czy to zadziała.. No.

0

Dowiedziałeś się już, czy ten wiatrak nie jest czasem regulowany za pomocą PWM?

0

Nie, nie jest. (3-pin) :/

0

tak na ślepo strzelam, dwa dolne piny potencjometru z rysunku podłącz do zasilania (+ i –, kolejność dowolna ale będzie decydować o kierunku kręcenia potencjometrem), a górny do plusa wiatraczka. minus wiatraczka wspólny z całą resztą kompa.

1

Poszukaj na elektroda.pl
a tak poza tym potencjometr optymalny ma 3 wejścia (może mieś regulację płynną lub też skokową). Znacząca będzie jego moc co do oporności to nie w mega omach tylko w omach ponieważ może się grzać wszystko zależy jaki prąd pobiera wentylator. Pamiętaj, że regulacja będzie się odbywała tylko do połowy suwaka. Może będzie trzeba zastosować kondensator przeciwzakłóceniom przedostającym się na płytę główną. Podłącz wentylator szeregowo do silniczka. Doprowadź jeden biegun do środkowej elektrody potencjometru a z lewej lub prawej podłącz do silniczka. I jeden przewód poprowadź bezpośrednio do silniczka. WAŻNA JEST BIEGUNOWOŚĆ. MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE WENTYLATOR ZAMIAST ODPROWADZAĆ CIEPŁO BĘDZIE JE ZASYSAĆ !!! Na schemacie przedstawiłem biegunowość dowolnie sam określisz jak podłączyć.

Pozdrawiam

0

Dobra dzięki wszystkim, popróbuję ;) Tylko mi jeszcze powiedzcie taką banalną rzecz, skąd mam wziąć + i -, mam takie kabelki: 12V, Sense, GND??

0

Dobra rada - nie bierz się za coś takiego bez podstaw elektroniki. Znając twoją inwencję wysadzisz komputer razem z domem...
No chyba że masz bardzo dużo kasy i nie masz co z nią robić, to musisz koniecznie wydać na nową płytę i inne podzespoły.

1

W oznaczeniach urządzeń niskonapięciowych prądu stałego stosuje się kolory:

  • minus - przewód kolor czarny (niebieski)
  • plus - przewód kolor czerwony

ja jak nie wiem to robię tak: zwykła dioda + opornik :), ale mam miernik i wszystko wiem.

poprzednik ma rację. Nie zabieraj się skoro nie wiesz jak odróżnić + od -. Na sam początek zejżyj na http://www.eitpg.za.pl/znaczenie_kolorow_przewodow.html

0

No ale skąd mam to wszystko wiedzieć, tylko tyle co mogę trochę poczytać w necie. Wiem, tyle co uczyli na technice w gim -.- A wybieram się na drugie studia elektroniczne, więc wszystko przede mną ;)
Więc pytam starszych mądrzejszych kolegów jak to zrobić :) Paląc stary, kupiłem nowy, wygląda już porządnie. Znalazłem na necie rysunek, więc muszę podłączyć tak jak robiłem to pod czerwony kabelek 12V. Kurde, tylko znów problem z tym podłączeniem. Wszędzie jest inaczej, teraz mam 3 styki. Nie chcę znowu tego popsuć ani płyty, więc, który jest we, a który wy? Dla ułatwienia odpowiedzi rysunek:
user image

W necie było, że ten dolny to masa, górny sygnał, a środkowy sygnał do płytki - i co gdzie ma iść z płyty, góra czy środek?

1

nie ma we i nie ma wy. potencjometr ma trzy wyjścia: skrajne są podłączone do dwóch jego końców, a środkowy to suwak, którym poruszamy albo kręcimy.
są dwa sposoby wykorzystania potencjometru: jako rezystor o zmiennym oporze, albo jako dzielnik napięcia. dostałeś już obie propozycje w tym wątku.
obie powinny działać, choć zapewne dadzą inny efekt (w sensie otrzymywanego zakresu obrotów).

a) zwarcie środka z jednym z końców, otrzymujesz dwa piny które podłączasz szeregowo,
b) podłączenie końców do + i - zasilania, a traktowanie środka jako plusa sterowanego urządzenia.

podłączenie końców odwrotnie skutkuje odwróceniem działania potencjometru (będzie się go w przeciwną stronę kręcić aby „pogłośnić”).

co do oznaczeń, to GND to masa, minus, zero, uziemienie, jak tam zwał. 12 V albo nawet +12 V to plus.

0

Jeszcze raz dzięki. Połączyłem środek z jednym z końców i chula, nawet ładnie obudowałem w stary regulator. Da się nawet całkowicie wyłączyć wentyl hehe :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1